Consiliul Local al Sectorului 4 a adoptat în ședința din 25 iunie un proiect de hotărâre prin care a fost de acord ca Primăria să cheltuie aproape 2,8 milioane de euro pentru modernizarea platformelor de gunoi din zona Tineretului, prin așezarea unor ghene din tablă perforată racordate la canalizare.
Autor: Mădălina Busuioc
Primăria Sectorului 4 a preluat gratuit întreaga documentație pentru „Regenerarea spațiilor publice existente prin modernizarea platformelor de gunoi – insule ecologice – zona Tineretului” de la Totul Verde S.A., compania din subordinea Consiliului Local, potrivit proiectului menționat.
Investiția a fost separată în două loturi distincte (Partea 1/2 și Partea 2/2), deși din punct de vedere financiar și al obiectivelor sunt aproape identice.
Peste 1,3 milioane de euro pentru fiecare jumătate de „insule ecologice”
Devizul general atașat în proiect arată că pentru fiecare jumătate din proiect, lucrările efective și de montaj costă aproximativ 1 milion de euro cu tot cu TVA. Restul sumei până la aproape 1,4 milioane de euro per lot este justificată de o listă lungă de alte cheltuieli: consultanță, proiectare, dirigenție de șantier și „marje de buget” masive.
Mai exact, prima parte din proiect costă 7.278.242,01 de lei, iar adoua parte 7.248.601,23 de lei, fiind vorba de un total de 14.526.843,24 de lei cu TVA.
„Insulele ecologice” de care vorbește proiectul, care par o adevărată inovație, sunt în realitate doar ghene clasice din tablă perforată, montate pe platforme de ciment, racordate la apă și canalizare. Această soluție ar trebui să permită spălarea lor regulată.
Conform referatului de aprobare, proiectul promite să rezolve problemele de curățenie ale zonei:
- numărul redus de ghene dotate corespunzător pentru colectarea selectivă;
- riscul mare de poluare a mediului înconjurător;
- riscul de îmbolnăvire a populației prin focarele de infecții provocate de deşeuri;
- cantitatea mare de deşeuri ce ajung la groapa de gunoi.”.
Proiectul nu menționează unde vor fi montate ghenele de gunoi.
De unde provin banii
Buletin de București a scris joi că Primăria Sectorului 4 a realizat un împrumut în valoare de 150 milioane de lei, bani ce ar urma să fie utilizați ca finanțare pentru mai multe proiecte de interes local pentru bucureșteni. Un proiect de hotărâre prin care administrația locală modifică modul în care vor fi împărțiți banii împrumutați, urmează să fie supus votului Consiliului Local joi, 25 iunie 2026
În raportul de aprobare sunt propuse o serie de majorări și de diminuări ale sumelor alocate inițial. Astfel că, printre proiectele care pierd fonduri se numără: extinderea Parcului Tudor Arghezi, reabilitarea termică pentru mai multe imobile din Sectorul 4, dar și realizarea Patinoarului Olimpic pe Șoseaua Berceni nr.38, banii „economisiți” urmând să fie realocați către modernizarea unor ghene de gunoi.
Editor: Răzvan Chiruță