Primăria Municipiului București a pus în dezbatere publică un nou regulament în ceea ce privește salubrizarea și colectarea deșeurilor din Centrul Vechi al Capitalei. Acesta prevede că gunoaiele din în zona turistică se vor colecta pe șase fracții, conform unui program prestabilit. De asemenea, sacii pentru aceste deșeuri nu vor putea fi cei clasici, ci se vor utiliza saci menajeri speciali, cu coduri QR, primiți contra cost de la operatorul de salubrizare.
Bucureștenii interesată pot trimite sugestii, păreri și recomandări referitoare la „Regulamentul privind salubrizarea și igienizarea Centrului Istoric al Municipiului București”, până la data de 3 iulie 2026.
Care va fi programul de colectare
Noul regulament, ce se află la acest moment în dezbatere publică, vizează atât operatorii economici din zonă, cât și persoanele fizice care locuiesc în acest perimetru. Astfel că, în cazul în care acest proiect de hotărâre va fi aprobat de Consiliul General al Municipiului București, deșeurile din Centrul Vechi vor fi colectate pe șase fracții, după cum urmează:
- hârtie,
- plastic, PET, doze de aluminiu,
- sticlă.
- deșeu umed: biodegradabile și deșeuri alimentare,
- textile,
- deșeuri periculoase.
De asemenea, operatorul de salubrizare va putea intra în zona istorică din București pentru adunarea deșeurilor doar între orele 06:00 – 10:00 și doar cu utilaje mici, de maxim 3,5 tone, inscripționate cu tipul de deșeu pe care îl adună. Se prevede și un program zilnic de colectare, după cum urmează:
- Luni, miercuri, vineri: hârtie și carton; textile,
- Marți, joi, sâmbătă: plastic și aluminiu; sticlă; deșeuri periculoase,
- Zilnic: biodegradabile și deșeuri alimentare.
Tot zilnic se vor goli și coșurile stradale și minimum o dată pe săptămână acestea vor fi spălate.
Saci speciali, cu inscripții și cod QR
Odată cu aprobarea noului regulament și saci folosiți pentru colectare deșeurilor din această zonă vor fi unii speciali. Mai precis, operatorii economici vor putea utiliza doar saci inscripționați digital cu QR/cod de bare pe care îi vor cumpăra de la operatorul de salubrizare.
Măsura are ca scop posibilitatea de a identifica în mod rapid persoanele care au generat acele deșeuri și de a descuraja abandonarea acestora pe domeniul public.
„În cazul în care se constata existenta sacilor de deșeuri care nu sunt marcați cu cod de bare, cod QR etc. operatorul va anunța, de îndată, Dispeceratul Poliției Locale a Municipiului București pentru identificarea generatorului de deșeuri și dispunerea măsurilor legale”, se arată în regulament.
În ceea ce privește persoanele fizice, și acestea vor folosi sacii inscripționați, dar și europubele inscripționate cu tipul de deșeu.
Străzile vor fi măturate și spălate zilnic
În ceea ce prevede igienizarea străzilor din Centrul Istoric al Bucureștiului, noul regulament prevede că operatorul de salubrizare va interveni zilnic, pentru curățarea și spălarea acestora. Intervențiile vor avea loc în intervalul orar 08:00 – 10:00. Există, totuși, și o excepție de la această regulă.
Astfel că, atunci când pe carosabil este depus strat de zăpadă sau temperaturile diurne sunt sub 7 grade Celsius, operatorul nu este obligat să curețe arterele din Centrul Vechi.
În ceea ce privește curățarea teraselor din zona turistică, noul regulament prevede că această obligație cade în sarcina operatorului economic. De asemenea, administratorii teraselor și a spațiilor cu altă destinație decât cea de locuință din Centrul Istoric mai au următoarele obligații:
- Să asigure la intrarea în spațiu, recipient pentru deșeuri de mici dimensiuni, care să conțină și compartiment separat pentru mucuri de țigări, cu obligativitatea golirii si igienizării permanente,
- Să asigure curățenia și să spele zilnic (cu excepția zilelor când temperatura diurna este sub 7 grade Celsius) spațiul terasei și trotuarul aferent spațiului comercial, în intervalul orar 08:00 – 10:00,
- Pe perioada iernii, să evacueze zăpada și să aplice tratamente pentru combaterea poleiului pe trotuarul aferent spațiului comercial ,
- Să spele cel puțin o dată pe săptămână vitrinele, umbrelele și mobilierul terasei,
- Să amenajeze vitrinele pe perioada sărbătorilor de iarnă.
- Să îndepărteze afișele ilegale/deteriorate și graffiti de pe fațada spațiului unde își desfășoară activitatea.
Se vor amplasa panouri informative
În situația în care regulamentul va intra în vigoare, Administrația Străzilor urmează să amplaseze panouri de informare cu cele mai importante prevederi, inclusiv programul de colectare a deșeurilor în perimetrul Centrului Istoric.
În situația în care prevederile nu vor fi respectate, oamenii legii vor aplica amenzi contravenționale cuprinse între:
- 1.000 și 10.000 de lei – pentru persoane fizice,
- 4.000 și 10.000 de lei – pentru persoanele juridice.
Întregul regulament pus în dezbatere publică poate fi consultat aici.