Trei biserici din Sectorul 2 vor primi sprijin financiar de la bugetul local, dacă trei proiecte de hotărâre vor fi aprobate în ședința Consiliului Local de miercuri, 24 iunie. Acestea vor primi în total peste 2,14 milioane de lei pentru lucrări de reamenajare, studii de restaurare și spații expoziționale.
Autor: Mădălina Busuioc
Conform rapoartelor atașate proiectelor de hotărâre, sumele solicitate de la primărie nu se duc doar pe reparații, ci pe o listă lungă de servicii de consultanță și diverse proiecte.
Cei mai mulți bani vor merge către Mănăstirea Plumbuita, care ar urma să primească peste 1,67 de milioane de lei. Banii publici vor fi alocați în baza a două situații de lucrări din mai 2026 „pentru elaborarea studiilor, expertizelor și documentației de avizare a lucrărilor de intervenție, D.T.A.C.-D.T.O.E., P.T.-D.E.”.
Documentația este necesară pentru consolidarea, restaurarea și punerea în valoare a bisericii „Nașterea Sf. Proroc Ioan Botezătorul și Înaintemergătorul”.
Suma va acoperi inclusiv serviciile de asistență tehnică din partea proiectantului pe perioada de execuție a lucrărilor și participarea la fazele determinante, conform documentului semnat de Hopincă.
Bani pentru trei biserici: încă 466.000 de lei
O altă sumă importantă ar merge la Parohia Teiul Doamnei Ghika, pentru care s-a aprobat un sprijin financiar în valoare de aproape 281.000 lei. Acești bani sunt destinați, conform referatului de specialitate, „elaborării parțiale a documentelor de proiectare pentru lucrările de la Ansamblul Monumental al Bisericii „Înălțarea Domnului”- Ghika Tei”.
Cel de-al treilea beneficiar este Parohia Iancu Nou-Bălăneanu, care va fi sprijinită financiar cu suma de 185.000 de lei pentru „lucrări de reamenajare la fațada capelei bisericii parohiei”.
În proiectul de hotărâre se menționează că aceste sume sunt propuse spre aprobare în urma solicitărilor venite direct de la reprezentanții lăcașelor de cult, iar la finalul fiecărui proiect de hotărâre sunt atașate și cererile.
Din punct de vedere legal, Primăria Sectorului 2 își acoperă decizia invocând portița care le permite autorităților locale să finanțeze întreținerea monumentelor istorice și a lăcașelor de cult, care fac parte din patrimoniului local.
Un obicei pentru Primăria Sectorului 2
Nu este prima dată când la Sectorul 2 se dau milioane de lei pentru biserici. În trecut, consilierii locali au aprobat o finanțare de două milioane de lei pentru Catedrala Mântuirii Neamului,în urma unei cereri trimise de Patriarhia Română. Tot atunci, alte patru parohii din sector au primit, la pachet, un ajutor total de 560.000 de lei.
Ședința Consiliului Local Sector 2 va avea loc miercuri, 24 iunie, începând cu ora 14:00, moment în care consilierii vor exprima votul final pe aceste proiecte.
Editor: Răzvan Chiruță