Investigații, reportaje, interviuri, editoriale și știri de interes local.
Monday , 22 June 2026
BdB e un proiect marca Funky Citizens
ArticoleMainPrimărie

Noul regulament pentru terase, contestat de 150 de bucureșteni. Interzicerea muzicii după ora 22.00, principala nemulțumire: „Unde mai vin turiștii dacă distrugem viața de noapte?”

14
Peste 150 de bucureșteni nemulțumiți de noul regulament pentru terase
Mai mulți bucureșteni sunt nemulțumiți de noul regulament pentru terase. Foto: Inquam Photos /Octav Ganea

Mai mulți cetățeni contestă noul regulament pentru terase, propus de Primăria Capitalei, care prevede inclusiv orele în care se poate difuza muzica, proiectul fiind pus în dezbatere publică.

Încă din aprilie, primarul general Ciprian Ciucu a anunțat că va implementa mai multe reguli care vizează terasele din București și a avut discuții și cu reprezentanții din HoReCa. Regulamentul supus dezbaterii publice prevede și în ce zone pot fi amplasate terasele și ce tip de mobilier poate fi pus pe domeniul public sau privat.

Printre interdicțiile din noul regulament pentru terase care i-au nemulțumit pe unii bucureșteni se numără și oprirea muzicii de pe terase la ora 22:00, dar și între 13:00 și 14:00. Cei interesați să depună sugestii o pot face până astăzi, 22 iunie 2026, pe site-ul oficial al Primăriei.

Primăria Capitalei a anunțat că există și posibilitatea  organizării undei întâlniri pentru dezbaterea publică a actului, dacă acest lucru este cerut în scris de către o asociație legal constituita sau de către o alta autoritate sau instituție publică până la data de 24 iulie 2026. Proiectul de hotărâre privind regulamentul pentru terase poate fi consultat AICI.

CITEȘTE ȘI Fără muzică după ora 22:00 și expertize fonice obligatorii: Sunt vizate „stilurile caracterizate prin bass puternic și variații dinamice intense”. Ce propune noul regulament pentru terase al PMB

Ce reclamă cetățenii despre noul regulament pentru terase

Peste 170 de cetățeni au trimis deja sugestii și reclamații privind noul regulament pentru terase. Mulți dintre aceștia sunt de părere că oprirea muzicii la ora 22:00, în Centrul Vechi, ar afecta viața de noapte din zonă, dar și afacerile din domeniul HoReCa.

„Din punctul meu de vedere a opri muzica la ora 22:00 în Centru Vechi distruge ultimele atracții turistice ale Bucureștiului. Ok, ieși să vizitezi biserici, muzee și alte locuri însă nu doar asta cauți într-o țară pe care o vizitezi. Distracția de noapte este una dintre cele mai atractive activități din București. Pe lângă asta, aceste afaceri sunt deja bine închegate, organizate, o astfel de decizie ar afecta foarte tare locurile de muncă ale oamenilor până la a închide definitiv afacerile din zonă. Afaceri care sunt plătitoare de TVA. Nu consider o decizie corectă.

Când te muți în zona Centrului Vechi iei în considerare că locuiești lângă un punct turistic care aduce mii de turiști în zonă și implicit agitație și gălăgie. Sper că veți lua o decizie care să nu distrugă ani de muncă a unor oameni din industria HORECA.”, a scris cineva.

Totodată, mai multe persoane susțin că turiștii străini vin în capitala României inclusiv pentru viața de noapte, iar impunerea noului regulament ar afecta semnificativ acest aspect.

„Majoritatea străinilor care vin în București, vin pentru viața de noapte. Bucurestiul apare în aproape toate topurile pentru viață de noapte iar primăria s-a decis să distrugă asta. Calea Victoriei și Centrul Istoric trebuie să aibă reguli separate! Unde mai vin turiștii dacă distrugem viața de noapte?”

„Numai în România se poate întâmpla așa ceva. Ca e vară ca e iarna, terasa este cel mai bun loc unde poți să stai liniștit să bei/să mănânci ceva. Centrul Vechi a fost și este cel mai cunoscut punct din București și chiar România. Vreți să distrugeți turismul și plăcerile oamenilor, inclusiv localnicilor.”, sunt alte două comentarii.

Pierderea locurilor de muncă, printre dezavantajele noului regulament reclamate de cetățeni

Cetățenii au adus în discuție câteva dezavantaje ale aplicării noului regulament, printre care și pierderea locurilor de muncă a multor persoane care lucrează în HoReCa, dar și din domeniile conexe, precum transport și organizare de evenimente. Mai mult, regulamentul ar duce la scăderea considerabilă a încasărilor la bugetul local, dat și la cel de stat.

„Pierderea a mii de locuri de muncă din industria HoReCa și din domeniile conexe (transport, securitate, organizare de evenimente, furnizori, producători, servicii tehnice etc.).

Scăderea semnificativă a încasărilor la bugetul local și de stat din taxe, impozite și contribuții generate de aceste activități. Închiderea unui număr important de afaceri care au investit ani de muncă și resurse considerabile pentru a funcționa legal și pentru a contribui la dezvoltarea orașului.

Reducerea atractivității turistice a Bucureștiului și pierderea avantajului competitiv față de alte capitale europene care încurajează viața culturală și socială, gestionând în același timp problemele de zgomot prin soluții echilibrate.

Deprecierea unor zone care au fost revitalizate tocmai prin dezvoltarea activităților de divertisment și alimentație publică.”, sunt dezavantajele enumerate într-un alt comentariu.

„Consider că proiectul, în forma propusă, este excesiv de restrictiv și riscă să producă efecte negative asupra mediului economic, vieții sociale și atractivității orașului.”, a mai menționat altcineva.

Alte persoane susțin că mulți locuitori ai Capitalei, dar și turiști preferă să iasă din casă seara, după ora 21:00, în special vara, întrucât temperaturile de afară sunt insuportabile în timpul zilei. Din acest motiv, interzicerea muzicii după ora 22:00, pe terase, ar scădea atractivitatea Centrului Vechi, după cum precizează mai multe persoane.

Sunt și bucureșteni care sunt de acord cu regulamentul

Pe de altă parte, sunt și cetățeni care sunt de acord cu noul regulament propus de Primăria Capitalei, susținând că viața de noapte din Centrul Vechi nu ar trebui să tulbure liniștea localnicilor. Într-un comentariu, un cetățean a menționat că multe localuri din zonă nu respectă legea privind zgomotul.

„Trebuie spus direct: multe localuri din Centrul Istoric nu au respectat legea ani la rând. Au funcționat cu muzică amplificată, bass, uși și geamuri larg deschise, terase transformate în ringuri de club și sonorizare proiectată în stradă și în locuințele oamenilor. Nu vorbim despre o percepție subiectivă, ci despre o realitate documentată prin sesizări repetate, apeluri la Poliția Locală și Poliția Națională, filmări, fotografii, amenzi, petiții și procese pierdute de operatori economici pentru zgomot. (…)

Argumentul „locuiți în centru, deci trebuie să acceptați gălăgia” este profund greșit. Locuințele existau înaintea multor terase-club. Centrul Istoric nu este o zonă industrială, nu este un festival permanent și nu este o zonă fără locuitori. Este o zonă urbană mixtă, iar dreptul la odihnă și sănătate nu dispare pentru că unii operatori economici au descoperit că pot face profit prin sonorizarea străzii. (….)”, este o parte din comentariul respectiv.

Autorul comentariului a sugerat și câteva măsuri care ar trebui incluse în regulament, precum reglementarea explicită a bass-ului, dar și „corelarea autorizațiilor cu realitatea din teren”. Mai exact, acesta precizează că, dacă un local nu poate funcționa fără să transmită muzică și bass în exterior, atunci se impune revizuirea sau retragerea autorizației.

Ce spune noul regulament pentru terase

Unele dintre prevederile noului regulament fac referire la muzică. Acesta stabilește un program de difuzare, dar și ce fel de muzică este permisă. Regulile propuse de Primăria Capitalei în acest sens sunt următoarele:

  • Este interzisa amplasarea de echipamente audio sau sisteme de sonorizare pe fațadele imobilelor unde se află punctul de lucru sau în zona teraselor.
  • Sistemele de sonorizare din spațiile interioare vor difuza muzică cu roI de fundal ambiental. Nivelul sonor va permite conversația normala fără ridicarea vocii.
  • Se interzic variațiile bruște de volum sau intensitate. Se va evita transmiterea vibrațiilor prin structura (pardoseala, pereți).
  • Sunt considerate neadecvate stilurile caracterizate prin bass puternic, volum ridicat sau variații dinamice intense, frecvențe joase.
  • Este interzisa difuzarea muzicii înainte de 10:00, între orele 13:00-14:00 și dupa ora 22:00.
  • Pentru difuzarea muzicii în interiorul localurile aflate la parterul imobilelor cu destinația locuințe, agenții comerciali au obligația de prezenta o expertiza fonica (acustica) și punere în aplicare a masurilor tehnice oferite pentru limitarea propagării sunetului către locuințe.

Regulamentul stabilește și zonele în care se pot amplasa terasele. Pentru a putea amplasa mesele și scaunele, patronii trebuie să lase suficient loc pentru a permite trecerea pietonilor și a nu încurca traficul din zona respectivă. Regulile în acest sens sunt următoarele.

În regulament, pentru Centrul Vechi sunt stabilite o serie de reguli în ceea ce privește mobilierul pe care patronii au voie să îl amplaseze pe domeniul public.

CITEȘTE ȘI REPORTAJ | „Orașul” lui Iehova, de pe Arena Națională: curățenie „moleculară”, botezuri și „limba inimii”

Autor

  • Andreea Stănărîngă

    Cu o experiență de peste 5 ani în presă, face parte din echipa Buletin de București din septembrie 2025. A colaborat cu câteva publicații, printre care și Fanatik.ro, unde s-a ocupat de știri de lifestyle și de actualitate. A făcut un pas către presa locală pentru a explora Bucureștiul și poveștile care merită spuse.

scris de

Andreea Stănărîngă

Cu o experiență de peste 5 ani în presă, face parte din echipa Buletin de București din septembrie 2025. A colaborat cu câteva publicații, printre care și Fanatik.ro, unde s-a ocupat de știri de lifestyle și de actualitate. A făcut un pas către presa locală pentru a explora Bucureștiul și poveștile care merită spuse.

pe același subiect

Scurgeri de gaz la un bloc din Sectorul 3. Locatarii au fost evacuați
ArticoleMain

Scurgeri de gaz la un bloc din Sectorul 3. Locatarii au fost evacuați

Locatarii unui bloc din Sectorul 3 al Capitalei au fost evacuați după...

Proiectarea viitoarei linii de metrou, Bragadiru-Voluntari, va costa peste 180 de milioane de lei. Foto: Arhivă
ArticoleMainPrimărieTransport

Magistrala 7 | Proiectarea viitoarei linii de metrou, Bragadiru-Voluntari, va costa peste 180 de milioane de lei

Proiectarea viitoarei linii de metrou, Magistrala 7 Bragadiru-Voluntari, va costa aproximativ 186...