Locatarii unui bloc din Sectorul 3 al Capitalei au fost evacuați după ce s-au constatat scurgeri de la o țeavă gaz. Imobilul se află pe Strada Postăvarul. Conform informațiilor transmise de ISU, la fața locului se află o autospecială de stingere, dar și echipaje ale SMURD, SABIF, Detașamentul Special de Salvatori, și un echipaj CBRN (Chimic, Biologic, Radiologic și Nuclear; o unitate specializată a pompierilor militari).
Ca măsură preventivă, au fost evacuați toți locatarii celor șase scări ale respectivului bloc. Este vorba despre un total de 90 de persoane. De asemenea, s-a decis întreruperea alimentării cu gaz, măsură luată de către reprezentanții companiei de gaze.
„Pănă în acest moment au fost evacuate 90 de persoane și a fost întreruptă alimentarea cu gaz de către reprezentanții companiei de gaze. De asemenea, au fost efectuate măsurători la 3 scări de bloc și nu au fost detectate valori ale concentrației de gaz peste limitele normale”, a mai transmis ISU.

Traficul a fost restricționat pe Strada Postăvarul
Pentru a permite intervenția echipajelor Inspectoratului pentru Situații de Urgență, traficul a fost restricționat pe Strada Postăvarul. În acest context, STB a transmis că liniile de autobuz cu indicativele 101 și 311 sunt blocate pe respectiva stradă. Circulația mijloacelor de transport public este afectată pe sensul de mers către Bulevardul Nicolae Grigorescu.
Având în vedere restricționarea temporară a circulației, STB a decis devierea celor două linii de autobuz.
„Liniile 101 și 311 – blocate pe Str. Postăvarul, sens Bd. Nicolae Grigorescu. Cauza: restricționare trafic. Autobuzele circula deviat”, a informat Societatea de Transport București pe pagina de „X”.