„Aici era trotuar. L-au îndreptat. Acum, 7-8 ani era tot drept, l-au spart, au pus borduri. Acum le scot iar. Spălăm niște bani, mai pe românește”. Cristian Zorilă este unul dintre locuitorii din cartierul Tineretului nemulțumit de transformarea trotuarelor în locuri de parcare și că toată zona este răscolită de șantiere.
Din luna mai, Primăria Sectorului 4 a inițiat un proiect “de regenerare urbană”, care presupune “fluidizarea traficului rutier și refacerea spațiilor verzi”, după cum l-a prezentat Daniel Băluță într-o postare de pe Facebook.
În realitate, cea mai mare parte a presupus eliminarea trotuarelor și transformarea acestora în locuri de parcare. Lucrare care nu a fost întâmpinată cu entuziasm nici măcar de către șoferi.
Autor: Darrin Ciobanu
Modificarea trotuarelor a stârnit nemulțumiri încă de la început. Cele mai multe au fost manifestate online, pe grupul de Facebook Actiunea Comunitara Tineretului.

„Toate aceste intervenții sunt planificate fără consultarea locuitorilor, fără informare prealabilă, fără transparență și fără panouri de șantier care să indice clar cine execută lucrările, când încep și când se finalizează.
În aceste condiții, locuitorii din Tineretului riscă să se trezească, peste noapte, fără trotuare, fiind nevoiți să iasă din bloc direct pe carosabil. Într-un cartier rezidențial, unde siguranța pietonilor ar trebui să fie prioritară, în special pentru copii, persoane vârstnice și persoane cu dizabilități, această abordare transmite mesajul că autoturismele sunt puse înaintea oamenilor.
Solicităm autorităților locale și consilierilor locali să facă demersurile necesare pentru informarea și consultarea tuturor locuitorilor din cartier. Nu se poate regenerare fără consultare și fără informare”, scria administratorul grupului pe 19 mai.
De cealaltă parte, primarul Daniel Băluță a comunicat că reprezentanți ai Primăriei Sectorului 4 au discutat cu locuitorii din cartierul Tineretului.
„Despre tot ceea ce s-a făcut deja și despre lucrările pe care urmează să le facem aici, colegii mei le-au vorbit oamenilor care locuiesc în cartier și vor continua să facă acest lucru și în perioada următoare”, a scris Daniel Băluță, tot în luna mai.
Postările critice ale membrilor grupului Actiunea Comunitara Tineretului au continuat și în iunie.

Transformarea trotuarelor în locuri de parcare nu bucură toți șoferii
Buletin de București a mers în cartierul Tineretului tocmai pentru a lua pulsul situației de la fața locului. Șantierele de „regenerare urbană” sunt în plină desfășurare.
„Mă interesează delimitarea zonelor de trotuar, care sunt preluate acum de mașini, de zonele de parcare, fiindcă sunt oameni în vârstă, sunt femei cu copii, cu căruciorul.
E foarte greu să mergi pe un trotuar care este segmentat foarte mult… să nu mai spun despre oamenii care au dificultăți motorii.”, ne-a explicat Cezara, o tânără de 32 de ani.
Deși transformarea trotuarelor în locuri de parcare avantajează autoturismele, există și șoferi care se plâng de cum sunt organizate lucrările.
„Azi de dimineață m-au sunat că trebuie să mutăm mașinile pentru că vin să repară strada. Cum vine asta? Adică întâi faci marcajele și după aceea repari? Sunt într-adevăr necesare locurile de parcare, dar îi afectează în primul rând pe cei care au locurile plătite.
Pentru că te obligă să le muți, nu știi unde să le muți, în condițiile în care noi ne-am plătit locurile.”, ne-a spus Georgeta Vișan, șoferiță în vârstă de 65 de ani.
Și alți locatari, precum Cristian Zorilă, au remarcat că în unele zone din Tineretului se refac lucrările care abia fuseseră terminate în urmă cu 3-4 ani.
„Construcții haotice, lucrări pe care le-au făcut acum 3 – 4 ani în zonă, le-au spart și le fac din nou. Toate duc la un confort minim pentru oameni, cel puțin minim. Uite, acum iar este oprită apa caldă pentru vreo 7 zile, până își fac lucrările.”, declară un locatar care a ales să rămână anonim.
Locuitorii proclamă și că nu sunt anunțați din timp de modificărike care vor avea loc, în ciuda a ceea ce a postat pe Facebook primarul Băluță.
„Pun un afiș cu o zi înainte sau în ziua când se fac reparațiile”, s-a plâns același locatar anonim. „Cine să ne zică? Nu ne zice nimeni, îți dai seama.”, a afirmat și Cristian Zorilă.
Am încercat să discutăm și cu muncitorii de pe șantiere, dar aceștia nu au dorit să intre în detalii.
Editor: Răzvan Chiruță