O bucată din tunelul de metrou a căzut pe șinele de metrou, în fața unui tren, conform informațiilor transmise de Club Feroviar.
Incidentul extrem de grav a avut loc luni, 22 iunie 2026, în jurul orei 13:20, între Stațiile 1 Mai și Jiului, anunță Metrorex. La acest moment, circulația metrourilor este oprită.
Update: Circulația trenurilor de metrou se desfășoară în condiții normale între stațiile 1 Mai și Jiului, după o întrerupere de aproape o oră. :
„Începând cu ora 14:12, circulația trenurilor pe Magistrala 4 se reia în condiții normale”, a transmis Metrorex.
De ce a căzut tunelul de metrou pe șine
Metrorex a transmis, printr-un comunicat de presă, că incidentul tehnic neprevăzut s-a produs în timpul lucrărilor de interconectare dintre Magistrala 4 și viitoarea Magistrală 6. De asemenea, compania responsabilă de transportul public din subteran a anunțat că în prezent se intervine pentru remedierea situației.
La acest moment, circulația trenurilor se desfășoară după cum urmează:
- Gara de Nord 2 – 1 Mai, tur–retur
- Jiului – Străulești, tur–retur
Călătorii au fost anunțați despre defecțiunile apărute în tunel și prin intermediul sistemului de sonorizare aflat în stații.
„Imediat după finalizarea intervenției, circulația trenurilor va fi reluată conform graficului normal. Vă prezentăm scuze pentru disconfortul creat și vă mulțumim pentru înțelegere”, a mai transmit Metrorex.
Într-o înregistrare apărută pe internet se poate observa că o bucată din partea superioară a tunelului s-a desprins și a ajuns pe șine. De asemenea, în zona incidentului a început să curgă apă în interiorul tunelului.
Înregistrarea video în Club feroviar.