Investigații, reportaje, interviuri, editoriale și știri de interes local.
Friday , 26 June 2026
BdB e un proiect marca Funky Citizens
ArticoleFeaturedPrimărieTransport

Pasajul Basarab, nerecepționat de 15 ani, înghite peste 21 de milioane de euro pentru reparații, înainte de a intra oficial în proprietatea Capitalei

266
Pasajul Basarab, nerecepționat de 15 ani, înghite peste 21 de milioane de euro pentru reparații înainte de a intra oficial în proprietatea Capitalei
Pasajul Basarab, nerecepționat de 15 ani, înghite peste 21 de milioane de euro pentru reparații înainte de a intra oficial în proprietatea Capitalei. FOTO: Inquam Photos/George Călin

Primăria București pregătește aprobarea unor noi indicatori tehnico-economici pentru Pasajul Basarab. Infrastructura care deservește traficul rutier din anul 2011 nu a fost recepționată până în prezent de municipalitate.

Update. Proiectul a fost adoptat cu 42 de voturi pentru și 5 abțineri.


După 15 ani de „abandon”,  costul total al investiției atinge aproape 250 de milioane de euro. Acum se propune o suplimentare de peste 21 de milioane de euro. Acești bani finanțează exclusiv reparații urgente, necesare pentru semnarea recepției finale cu antreprenorul, iar alocarea urmează să intre la vot în Consiliul General în ședința de miercuri, 13 mai.

Administrația locală a atribuit construcția pasajului în luna iulie a anului 2006 asocierii formate din Astaldi și FCC Construccion. Deși bucureștenii folosesc obiectivul rutier de un deceniu și jumătate, documentele oficiale „certifică” eșecul autorităților în procesul de preluare a edificiului.

O comisie de specialitate a redactat un prim proces verbal de recepție la terminarea lucrărilor abia în anul 2015.

Documentul includea o anexă cu remedieri obligatorii, pe care constructorul nu le-a executat la timp. Reprezentanții municipalității au reluat procedura între anii 2017 și 2019. Acest demers s-a finalizat cu un proces verbal de respingere a recepției.

Situația a blocat Pasajul Basarab într-un vid administrativ.

Astfel, Direcțiile din Primăria Capitalei nu au mai alocat fonduri pentru întreținerea unei structuri care nu se află în patrimoniului municipalității, iar această decizie a accelerat procesul de degradare.

Direcția Juridică a deblocat situația abia la data de 16 iulie 2025. Reprezentanții Primăriei Municipiului București au semnat o tranzacție extrajudiciară cu asocierea Webuild, fosta companie Astaldi, și FCC Construccion.

Părțile au agreat executarea tuturor lucrărilor de reparații până la data de 31 decembrie 2026. Constructorul a preluat sarcina de a redacta documentația tehnică necesară din fonduri proprii.

În timp ce Webuild va acoperi defectele survenite din execuția inițială deficitară, Primăria Generală va finanța lucrările impuse de uzură și de lipsa mentenanței din bugetul local al Capitalei.

Pasajul Basarab, infiltrații și rugină pe o infrastructură majoră

Expertiza tehnică actualizată concluzionează că obiectivul se încadrează în clasa tehnică III, corespunzătoare unei „STĂRI TEHNICE SATISFĂCĂTOARE”. Totuși, analiza detaliază numeroase defecțiuni de fond cum ar fi:

  • elementele constructive cu degradări vizibile pe zone întinse, cu „afectarea secțiunii transversale”.
  • la nivelul podului principal pe arce, inginerii au identificat beton degradat în structura pilelor. Aceste elemente ar conține zone exfoliate și armături complet corodate, defecte ascunse anterior sub vopseaua decorativă.
  • infiltrațiile prin rosturi au distrus treptat structura de susținere.

În acest context se propune o suplimentare a fondurilor destinate reparațiilor de la bugetul Capitalei de peste 21 de milioane de euro. Acești bani finanțează exclusiv reparații urgente necesare pentru semnarea recepției finale cu antreprenorul iar alocarea urmează să intre la vot în Consiliul General în ședința de miercuri, 13 mai.

CITEȘTE ȘI Cum adaugi din pix 150 de milioane de euro la un contract din bani publici. Suspiciuni de „licitație cu dedicație” la Primăria Sectorului 4

Autor

  • Cătălin Doscaș

    Reporter și redactor-șef Buletin de București. Lucrează în mass-media de la vârsta de 15 ani, când a publicat primele articole în presa locală din Tecuci. În București a lucrat în redacții radio ca reporter, redactor și prezentator (StudentFM, NaționalFM, Radio Total, Smart FM), unde a acoperit domeniile politic, economic, social și externe. Ulterior, a fost editor-coordonator al postului Realitatea FM. Experiența în jurnalismul online a dobândit-o la portalul B365.ro, unde a fost editor. În 2012 s-a angajat în televiziune. La Realitatea TV a fost, pe rând, reporter la secția Social, reporter special la emisiunea de reportaje și anchete „Reporterii Realității”, dar și editor al jurnalelor de știri. Ulterior, a făcut parte din secția de Investigații de la Digi24 și a lucrat la campania „România furată”. A revenit în presa scrisă în 2017, ca reporter special, în cadrul unui proiect de repoziționare a tabloidului Libertatea în cotidian generalist. Este jurnalist Buletin de București din 2019.

scris de

Cătălin Doscaș

Reporter și redactor-șef Buletin de București. Lucrează în mass-media de la vârsta de 15 ani, când a publicat primele articole în presa locală din Tecuci. În București a lucrat în redacții radio ca reporter, redactor și prezentator (StudentFM, NaționalFM, Radio Total, Smart FM), unde a acoperit domeniile politic, economic, social și externe. Ulterior, a fost editor-coordonator al postului Realitatea FM. Experiența în jurnalismul online a dobândit-o la portalul B365.ro, unde a fost editor. În 2012 s-a angajat în televiziune. La Realitatea TV a fost, pe rând, reporter la secția Social, reporter special la emisiunea de reportaje și anchete „Reporterii Realității”, dar și editor al jurnalelor de știri. Ulterior, a făcut parte din secția de Investigații de la Digi24 și a lucrat la campania „România furată”. A revenit în presa scrisă în 2017, ca reporter special, în cadrul unui proiect de repoziționare a tabloidului Libertatea în cotidian generalist. Este jurnalist Buletin de București din 2019.

pe același subiect

Care este stadiul lucrărilor pe lotul 1 al A0 Nord, între Joița și Corbeanca. Foto: FB/ Cristian Pistol
ArticoleMainTransport

Care este stadiul lucrărilor pe lotul 1 al A0 Nord, între Joița și Corbeanca

Lucrările la lotul 1 al A0 Nord, cuprins între Joița și Corbeanca,...

Recomandări sfaturi pe timp de caniculă în București
ArticoleDiverseȘtiri

Recomandările ASSMB pentru a fi în siguranță pe timp de caniculă, în București

Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale București (ASSMB) a emis câteva recomandări pentru...

Cod portocaliu de caniculă în București
ArticoleDiverseMain

Cod portocaliu de caniculă, în București, în weekend. ANM anunță disconfort termic ridicat și nopți tropicale

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a actualizat prognoza pentru București și anunță...