Investigații, reportaje, interviuri, editoriale și știri de interes local.
Tuesday , 9 June 2026
BdB e un proiect marca Funky Citizens
ArticoleMainTransport

20 de șoferii ai STB, acuzați că au furat o tonă de motorină din autobuze, puși sub control judiciar

134
20 de șoferii ai STB, acuzați că au furat o tonă de motorină din autobuze, puși sub control judiciar
20 de șoferii ai STB, acuzați că au furat o tonă de motorină din autobuze, puși sub control judiciar. FOTO: Inquam Photos /Octav Ganea

20 de șoferi ai STB au fost plasați sub control judiciar de către procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1, fiind acuzați că au furat o tonă de motorină din rezervoarelor autobuzelor de la Autobaza Nordului. Pe lângă asta, respectivii șoferi au primit și interdicția de a profesa, conform Agerpres.

Ancheta a fost demarată în data de 7 mai 2026, în urma unor percheziții de au fost efectuate atât în București, cât și în județele Ilfov, Giurgiu și Dâmbovița. Acestea au avut loc în cadrul unui dosa penal de furt calificat, iar în urma controalelor s-au găsit aproximativ 1.000 de litri de motorină.

Șoferii STB, sub control judiciar pentru 60 de zile

Conform informațiilor oferite de către Parchet, furturile au avut loc vreme de câteva luni, în perioada 23 ianuarie 2026 – 17 aprilie 2026. Motorina era scoasă din rezervoare noaptea, în timpul programului de muncă, în punctul de lucru Autobaza Nordului.

Șoferii cercetați nu vor putea să profeseze pe perioada controlului judiciar, adică pentru 60 de zile.

„În data de 07.05.2026, procurorul de caz a dispus față de toți inculpații măsura preventivă a controlului judiciar, pe o durată de 60 de zile, începând de la data de 07.05.2026 până la data de 05.07.2026, inclusiv, față de inculpați fiind dispusă, printre altele, obligația să nu desfășoare activitatea în exercitarea căreia au săvârșit faptele, respectiv conducător auto în cadrul Societății de Transport București (STB)”, se transmite într-un comunicat de presă al Parchetului de la lângă Judecătoria Sectorului 1.

CITEȘTE ȘI Restructurare masivă la STB: concedieri colective cu plăți compensatorii și avocați angajați pentru un val procese

Surse BdB: „Nu există o normare a consumului”

Angajați STB vizați de această anchetă au fost ridicați de la poarta autobazei, escortați la autobuz și la portbagajul mașinii, potrivit surselor Buletin de București. Se pare că motorina ar fi fost sustrasă prin spargerea sau demontarea sitei de la rezervor.

Aceleași surse din interiorul companiei de transport au explicat pentru BdB că nu există o normare a consumului. Asta înseamnă că nu au fost stabilite valori medii sau maxime de combustibil necesare pentru fiecare tip de vehicul din flotă, cu toate că problema furtului de motorină este cunoscută la nivelul STB de cel puțin cinci ani.

În 2022, un control intern declanșat în urma dezvăluirilor BdB cu privire la mecanismul de sustragere a motorinei din autobaze, a scos la iveală o diferență de aproape 17 tone de combustibil între consumul real al autovehiculelor și cantitatea de combustibil alimentată la autobaza Titan, într-o singură lună.

La acest deficit se adaugă și consumuri anormale ale instalațiilor de încălzire pentru saloanele mașinilor care, în majoritatea lor, au rezervoare separate.

Auditorii au descins la unul dintre cele mai mari garaje dintre cele opt ale Societății de Transport București, autobaza Titan. Tot aici a fost și epicentrul protestului care a paralizat Capitala la începutul lui 2022.

Documentele verificate au fost cele aferentele lunii octombrie 2021 privind motorina consumată. Diferența dintre consumul înregistrat prin debitmetrele autobuzelor și cantitatea de motorină alimentată la pompele din autobază a fost de 17.214 litri, preciza un document intern intrat în posesia Buletin de București.

Doar în cazul unei autobazei Ferentari, supraconsumul vehiculelor a crescut de peste trei ori în decembrie 2021 față de noiembrie 2021.

În total, pentru cele noua autobaze și depouri ale STB, supraconsumul a crescut de la 18.699 litri, la 44.981 litri. Calculând la un preț mediu al motorinei de 6,5 lei, costurile pentru se ridicau la aproape 60 de mii de euro, așa cum a explicat Buletin de București la acea vreme.

CITEȘTE ȘI EXCLUSIV | Culisele grevei de la STB: supraconsumuri record de motorină în autobaze, furnizori „suspecți”, achiziții inutile de piese și facturi „umflate”

Autor

  • Deniz Garguli

    Născută și crescută în Capitală, dorința de a fi la curent cu tot ce se întâmplă în București a împins-o către presă, mai cu seamă către cea locală. A lucrat vreme de patru ani la B365, unde s-a ocupat de știri despre oraș și oamenii care locuiesc în el. Din 2026 s-a alăturat echipei Buletin de București.

scris de

Deniz Garguli

Născută și crescută în Capitală, dorința de a fi la curent cu tot ce se întâmplă în București a împins-o către presă, mai cu seamă către cea locală. A lucrat vreme de patru ani la B365, unde s-a ocupat de știri despre oraș și oamenii care locuiesc în el. Din 2026 s-a alăturat echipei Buletin de București.

pe același subiect

Finanțare nerambursabilă proiecte educație cultură mediu Sector 2
ArticoleMainPrimărie

Sector 2 | Finanțare nerambursabilă pentru proiecte de educație, cultură și mediu inițiate de societatea civilă

Primăria Sectorului 2 pregătește lansarea programelor de finanțare nerambursabilă pentru anul 2025,...

Al patrulea tratament împotriva larvelor de țânțari a fost demarat, în Capitală. FOTO: Arhivă
ArticoleȘtiri

A început al patrulea tratament împotriva larvelor de țânțari, în Capitală

Compania eci Igienizare a demarat cel de-al patrulea tratament împotriva larvelor de...

Salvamontiștii avertizează bucureștenii care pleacă în concediu, la munte. Atenție la urși dar și la capriciile vremii. FOTO: outdoor.ro
ArticoleDiverse

Salvamontiștii avertizează bucureștenii care pleacă în concediu la munte: Atenție la urși dar și la capriciile vremii

Salvamontiștii avertizează bucureștenii care aleg să-și petreacă vacanțele în zona montană. Alertele...