O tragedie a fost evitată la limită în Ilfov, pentru că mecanicul unei locomotive a văzut la tren că un șofer al unui autobuz STV, cu pasageri, a oprit prea aproape de calea ferată. Incidentul a fost filmat, iar înregistrarea video a fost distribuită în mediul online.
În filmare se poate vedea cum un autobuz se află foarte aproape de calea ferată, iar mecanicul trenului a decis să oprească garnitura înainte de traversare, pentru a evita un impact cu vehiculul.
Prea aproape de calea ferată: șoferul STV nu a respectat semnul de stop
Incidentul s-a produs pe DJ200 31, aproape de granița dintre județele Ilfov și Ialomița. Trecerea la nivel cu calea ferată din zonă este semnalizată printr-un indicator rutier Crucea Sfântului Andrei, adică fără bariere sau semibariere.
Autorul postării susține că mecanicul a considerat că autobuzul era poziționat prea aproape de calea ferată și a decis să oprească trenul pentru a nu pune în pericol viețile oamenilor.
Ulterior, acesta i-a cerut șoferului de autobuz să se retragă, pentru a elibera zona de siguranță din apropierea șinelor de tren. În filmare se poate auzi și un conflict verbal între mecanicul de tren și șofer.
În urma incidentului petrecut la trecerea la nivel cu calea ferată, nu au fost raportate victime sau pagube materiale.
„Într-o filmare primită de la un prieten putem observa cum unii șoferi care conduc autobuze (în cazul de față S.C. Serviciul Transport Voluntari ), care au în responsabilitate viețile a zeci de oameni, sunt inconștienți și le pun acestora viețile în pericol! Și tot ei sunt cu gura mare, deși dacă trenul lovea autobuzul, se lăsa cu victime!
Dragi șoferi, când vă apropiați de o cale ferată semnalizată doar cu crucea Sfântului Andrei, aveți grijă să vă asigurați daca vine trenul sau nu în afara gabaritului de trecere al căii ferate! Indicatoarele “STOP” sunt amplasate la distanță sigură pentru toată lumea! Mecanicul de locomotivă a oprit complet trenul, considerând că autobuzul era oprit mult prea aproape de calea ferată, fapt ce punea în siguranță viețile tuturor!”, a scris autorul postării.

Reguli pentru șoferi, la trecerea la nivel cu cale ferată
La trecerea la nivel cu cale ferată, semnalizată prin indicatorul Crucea Sfântului Andrei, șoferii au obligația de a opri în locul cu cea mai mare vizibilitate, fără a depăși indicatorul sau marcajul transversal de oprire, pentru a se asigura că nu se apropie un tren. Indicatorul poate fi însoțit, uneori, și de un indicator „Oprire” (STOP) sau de semnale luminoase/acustice.
Trenul are întotdeauna prioritate. Șoferii pot traversa abia după ce se asigură temeinic că nu există niciun pericol.
În cazul trecerii la nivel cu calea ferată prevăzută cu bariere sau semibariere, șoferii sunt obligați să oprească dacă acestea sunt coborâte, în curs de coborâre/de ridicare sau dacă sunt în funcțiune semnalele luminoase/acustice. Traversarea este permisă doar dacă barierele sunt ridicate complet și semnalul alb intermitent funcționează.