La un nou termen desfășurat la Tribunalul București, procesul pentru anularea retrocedării celor 12 hectare din Parcul IOR a întâmpinat o nouă piedică procedurală. Instanța a decis schimbarea judecătorului, după ce apărarea lui Petre Băjenaru, moștenitorul zonei retrocedate, a invocat o eroare de repartizare.
„La termenul de astăzi a fost însă ridicată o nouă problemă procedurală, referitoare la modul în care dosarul a fost repartizat în anul 2024. Instanța a apreciat că, potrivit regulilor aplicabile, cauza ar fi trebuit să fie trimisă completului care analizase cererea anterioară formulată de asociație pe aceeași speță.
În consecință, Tribunalul a dispus trimiterea dosarului către acel complet, urmând ca judecata să fie reluată. Este posibil ca anumite aspecte procedurale analizate în ultimele luni să fie repuse în discuție.”, a explicat Grupul Civic IOR-Titan într-o postare de Facebook.
Grupul Civic IOR-Titan a solicitat, încă din 2024, constatarea nulității celor două dispoziții de retrocedare, emise în 2005 de fostul primar general Adriean Videanu. Inițial, cererea de chemare în judecată a fost înregistrată în dosarul 14697/3/2024, însă Tribunalul București a dispus anularea acesteia, din cauza unui document lipsă, și anume dovada calităţii de reprezentant legal.
Acum, la termenul din 23 iunie, instanța a apreciat că noul dosar nu ar fi trebuit repartizat aleatoriu, ci către același complet de judecată care analizase cererea inițială.
Anterior, apărarea lui Petre Băjenaru a solicitat recuzarea judecătorului Constantin-Claudiu Ulariu, precum și strămutarea dosarului de la Tribunalul Bucureşti, însă ambele cereri au fost respinse de instanțe.
Taxă de timbru de 900.000 de euro, solicitată la termenul anterior
La termenul anterior desfășurat la Tribunalul București, instanța a respins excepțiile invocate de avocații lui Petre Băjenaru, moștenitorul Mariei Cocoru, printre care se numără excepția netimbrării cererii, după cum a relatat Buletin de București aici.
Mai precis, apărătorii proprietarului terenului retrocedat au solicitat Grupului Civic IOR-Titan să plătească o taxă de timbru de aproximativ 900.000 de euro pentru a putea continua procesul, însă instanța a respins cererea, a explicat Cristian Șoimaru, președintele Grupului Civic IOR-Titan.
„Dumnealor au solicitat ca noi să plătim o taxă de timbru de aproximativ 900.000 de euro. Vă dați seama, practic să nu mai putem continua dosarul. A explicat avocata angajată de comunitate, de grupul nostru, de ce există o excepție pe baza Legii 10/2001.”
Avocații lui Petre Băjenaru au invocat și excepția autorității de lucru judecat, susținând că litigiul a fost deja tranșat în procesul pierdut definitiv de Primăria Sectorului 3 în 2022.
Amintim că Primăria Sectorului 3 a contestat, în 2012, titlul de proprietate și punerea în posesie pentru cele 12 hectare retrocedate, însă a pierdut definitiv procesul un deceniu mai târziu, când magistrații Înaltei Curți de Casație și Justiție i-au respins recursul.
„Capsula IOR”. Sute de amintiri cu cele 12 hectare de parc
Pentru a dovedi în instanță că zona retrocedată este spațiu verde, grupul civic „Aici a fost o pădure/ Aici ar putea fi o pădure” a strâns peste 1.000 de mărturii despre cum arătau cele 12 hectare din Parcul IOR înainte de retrocedare și implicit, înainte de distrugerea sistemică a vegetației.
Mărturiile și fotografiile colectate urmează a fi depuse ca probe în instanță.
Iată o parte din mărturiile trimise de cetățenii care au răspuns apelului civic:
„Acest parc a fost mereu parte din viața mea. În acest parc am crescut. Îmi amintesc locul de joacă din zona Potcoava, unde mă aducea mama, și platanii imenși care străjuiau aleea principală.
Parcul a fost mereu amenajat, cu alei, iluminat și salubritate.
Îmi doresc să îmi pot plimba copiii prin acest parc, să le povestesc din amintirile mele și să îi ajut să își facă propriile amintiri în Parcul IOR reîntregit.” – Costin, 36 de ani