Investigații, reportaje, interviuri, editoriale și știri de interes local.
Friday , 12 June 2026
BdB e un proiect marca Funky Citizens
ArticoleMainTransport

Biletul unic pentru STB, metrou și trenul până la Aeroportul Otopeni ar putea fi reintrodus în București. A dispărut în 2025, din cauza Metrorex și CFR Călători

236
Biletul unic metropolitan integrat
Biletul unic metropolitan ar putea fi reintrodus în București. Foto: Inquam Photos / Bogdan Buda

Biletul unic integrat pentru transportul public din regiunea București-Ilfov ar putea fi reintrodus, a anunțat secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Horațiu Cosma, care i-a convocat într-o ședință pe reprezentanți ai tuturor instituțiilor și operatorilor implicați, respectiv Autoritatea pentru Reformă Feroviară (ARF), CFR Călători, Transferoviar Călători, Informatică Feroviară, Metrorex, TPBI și STB.

Biletul unic a dispărut din București prin două decizii ale companiilor din subordinea Ministerului Transporturilor. Mai întâi, de la 1 ianuarie 2025, Metrorex a scumpit biletul călătoriei cu 5 lei, în condițiile în care tariful pentru o călătorie cu mijloacele Societății de Transport București a rămas 3 lei.

Biletul unic presupune și un tarif unic pentru toate mijloacele de transport dintr-un oraș.

Ulterior, la mijlocul lui ianuarie anul trecut, directorul CFR Călători, Traian Preoteasa, a anunțat la rândul său că denunță convenția privind biletul unic, care se aplica pentru trenurile către Aeroportul Otopeni. De altfel, și această companie a majorat unilateral tariful pentru ruta spre aeroport și a adăugat un comision de 0,32 lei pentru plățile cu cardul la validatoare, subminând și mai mult caracterul „unic” al biletului.

CITEȘTE ȘI Cum a ajuns biletul unic pentru transportul în comun din Capitală în „moarte clinică“. „Lupta” inginerilor IT și specialiștilor din spatele proiectului

Biletul unic metropolitan ar putea fi reintrodus în București

Secretarul de stat a menționat, într-o postare pe Facebook, că Bucureștiul nu poate rămâne singura capitală europeană fără un sistem complet integrat de ticketing pentru transportul public.

De asemenea, acesta a reamintit că în 2021 a fost introdusă o politică tarifară integrată pentru transportul de suprafață și metrou. Aceasta a fost extinsă, ulterior, pe ruta Gara de Nord-Otopeni. Sistemul a fost, însă, desființat în primăvara anului trecut.

Călătorii puteau achiziționa bilete simple, de 24 și 72 de ore, dar și abonamente metropolitane valabile 1, 6 sau 12 luni.

În cadrul întâlnirii, toate instituțiile au fost de acord cu faptul că este nevoie de introducerea biletului metropolitan integrat cât mai curând.

„Am decis ca peste 7 zile să ne revedem cu propuneri scrise privind modificarea și actualizarea convenției anterioare, adaptată tarifelor și realităților de astăzi, astfel încât să putem agrea rapid o nouă formă funcțională a parteneriatului.”, a mai precizat Horațiu Cosma în postare.

Totodată, reprezentanții instituțiilor tehnice vor începe discuțiile privind integrarea aplicațiilor informatice și a sistemului de control, pentru ca cetățenii să aibă acces la un bilet unic metropolitan digital, modern, simplu de utilizat și verificat.

CITEȘTE ȘI EDITORIAL | Ruptură la CFR prin pixul unui directoraș: Biletul unic către Aeroportul Otopeni, victima colaterală în războiul tarifelor

Sistemul, desființat în primăvara anului trecut

În urma unor decizii unilaterale privind majorările tarifare și a retragerii CFR Călători din convenția existentă, sistemul a fost suspendat în martie 2025, iar Bucureștiul a rămas fără un bilet metropolitan integrat complet funcțional.

Directorul general al CFR Călători, Traian Preoteasa, a trimis, în ianuarie 2025, o adresă prin care anunța că denunță unilateral Convenția privind biletul unic în București. De la începutul lui 2025, Metrorex majorase deja tariful pentru o călătorie, de la 5 la 7 lei.

„În conformitate cu prevederile art. 3, pct. 3.2, coroborate cu art. 7, pct. 7.3 din Convenția privind emiterea, comercializarea și decontarea titlurilor de călătorie metropolitane integrate, vă aducem la cunoștință că SNTFC CFR Călători denunță unilaterial această convenție începând cu data de 17 februarie 2025.”, se menționa în adresa șefului CFR Călători, de anul trecut.

CITEȘTE ȘI Harta noilor stații publice de încărcare auto din București ignoră un sector. Restul primesc câte 44

Autor

  • Andreea Stănărîngă

    Cu o experiență de peste 5 ani în presă, face parte din echipa Buletin de București din septembrie 2025. A colaborat cu câteva publicații, printre care și Fanatik.ro, unde s-a ocupat de știri de lifestyle și de actualitate. A făcut un pas către presa locală pentru a explora Bucureștiul și poveștile care merită spuse.

scris de

Andreea Stănărîngă

Cu o experiență de peste 5 ani în presă, face parte din echipa Buletin de București din septembrie 2025. A colaborat cu câteva publicații, printre care și Fanatik.ro, unde s-a ocupat de știri de lifestyle și de actualitate. A făcut un pas către presa locală pentru a explora Bucureștiul și poveștile care merită spuse.