În perioada 26 – 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Brigăzii Rutiere, alături de inspectorii din cadrul Registrului Auto Român, au dat zeci de amenzi în urma unor controale efectuate în traficul din Capitală. Scopul acestei acțiuni a fost de a preveni accidentele ce s-ar putea produce din cauza deficiențelor tehnice ale vehiculelor.
De asemenea, oamenii legii au avut în vedere și diminuarea disconfortului fonic produs de mașinile cărora le-au fost făcute modificări neomologate la sistemul de evacuare. Verificările au vizat, în principal, următoarele elemente:
- sistemul de reducere a zgomotului și a emisiilor poluante;
- vizibilitatea și legalitatea montării și utilizării luminilor de altă culoare sau intensitate;
- deținerea inspecției tehnice periodice și valabilitatea acesteia;
- aplicarea tratamentelor chimice sau a foliilor pe parbriz, luneta sau pe geamurile laterale, cu excepția celor omologate și/sau certificate de către autoritatea competentă.
Au fost aplicate amenzi în valoare de 37 de mii de lei
În urma controalelor efectuate au fost aplicate un total de 70 de sancțiuni contravenționale, după cum urmează:
- 13 pentru modificări la sistemul de evacuare al noxelor (9 moto),
- 53 pentru alte deficiențe tehnice,
- 2 pentru nerespectarea prevederilor OUG 195/2002,
- 2 pentru nerespectarea prevederilor Legii 38/2003.
Valoarea totală a amenzilor se ridică la circa 37 de mii de lei. Pe lângă acestea, polițiștii au reținut și 27 de certificate de înmatriculare și 5 seturi de plăcuțe în urma deficiențelor tehnice constatate. Spre exemplu, un bărbat în vârstă de 38 de ani a rămas fără certificat de înmatriculare după ce s-a constat că motocicleta sa prezenta modificări la sistemul de evacuare al noxelor, iar anvelopa din spate avea alte dimensiuni față de cele menționate în Cartea de Identitate.
Acesta a primit și o amendă în valoare de 1.215 de lei.
Un alt șofer al cărui certificat de înmatriculare a fost reținut este un bărbat de 46 de ani. Inspectorii RAR au constatat că autovehiculul acestuia avea deficiențe majore la sistemul de direcție, emana noxe peste limita legală admisă, anvelopele față și spate erau uzate și existau deficiențe la sistemul de iluminare.
Acesta a primit și o amendă în valoare de 2.025 de lei.
CITEȘTE ȘI Patru noi treceri de pietoni semaforizate au fost puse în funcțiune, în București
Polițiștii au reținut și trei permise de conducere
Agenții din cadrul Brigăzii Rutiere au reținut și trei permise de conducere, doi dintre șoferi rămânând fără dreptul de a urca la volan ca urmare a comportamentului agresiv în trafic.
Spre exemplu, un bărbat în vârstă de 23 de ani a rămas fără permis pentru 30 de zile deoarece nu a oprit la semnalele polițiștilor. În urma controalelor, s-a constatat și că motocicleta sa prezintă modificări constructive neomologate la sistemul de evacuare al noxelor. Pe lângă suspendarea dreptului de a conduce, conducătorul a primit și o amendă în valoare de 2.025 de lei, iar certificatul de înmatriculare a fost reținut până la remedierea deficiențelor descoperite.
Brigada Rutieră anunță că astfel de acțiuni de control vor fi efectuate și în perioada următoare.