Investigații, reportaje, interviuri, editoriale și știri de interes local.
Tuesday , 23 June 2026
BdB e un proiect marca Funky Citizens
ArticoleMainPrimărie

Tarifele de salubritate din Sectorul 3 ar putea crește din nou. Cât ar urma să coste ridicarea gunoiului

6
Tarifele de salubritate din Sectorul 3 ar putea crește din nou. Cât ar urma să coste ridicarea gunoiului | FOTO: PS3
Tarifele de salubritate din Sectorul 3 ar putea crește din nou. Cât ar urma să coste ridicarea gunoiului | FOTO: PS3

Tarifele de salubritate din Sectorul 3 ar putea crește din nou, potrivit unui proiect de hotărâre care așteaptă votul consilierilor locali în ședința din 24 iunie. Robert Negoiță motivează proiectul prin faptul că este necesară alinierea tarifelor pentru menținerea calității serviciilor oferite de Direcția Generală de Salubritate Sector 3.

De asemenea, acesta a mai atras atenția și asupra faptului că tarifele actuale nu mai reflectă realitatea cheltuielilor de operare, precum și asupra faptului că pentru deșeurile vegetale din parcuri și grădini, cele voluminoase, dar și cele din construcții, nu sunt reglementate corespunzător de actualele tarife.

Nici deșeurile electrice și electronice (DEEE) nu sunt prevăzute în prezent, potrivit referatului de aprobare.

Cu cât vor crește tarifele de salubritate din Sectorul 3

Dacă proiectul va trece de votul consilierilor locali, colectarea separată și transportul deșeurilor reziduale menajere, precum și restul deșeurilor în afară de hârtie, metal, plastic și sticlă vor avea un preț de 369,23 lei/tonă fără TVA, sau de 129,23 lei/metru cub, exclusiv TVA pentru persoanele juridice. Persoanele fizice vor scoate din buzunar 4,50 lei/lună fără TVA.

Colectarea deșeurilor vegetale colectate din parcuri și grădini va fi cotată la 114,94 lei/tonă și 12,78 lei/mc, la care se adaugă taxa pe valoare adăugată. Pentru hârtie, metal, plastic și sticlă, tariful de pe raza Sectorului 3 se modifică la 480,02 lei/tonă și la 2,4 lei/persoană, iar gestionarea deșeurilor colectate din coșurile stradale și întreținerea căilor publice va costa 1.389 de lei/tonă de deșeu.

Operațiunile de deszăpezire vor rămâne la aceleași tarife din prezent, în Sectorul 3. Acestea pornesc de la 0,03 lei/mp și urcă până la 28,28 lei/mp, în funcție de specificul fiecărei acțiuni. Împrăștierea materialului antiderapant costă 10,11 lei/mp dacă este distribuit prin intermediul angajaților din teren și doar 0,10 lei/mp în cazul împrăștierii mecanizate.

CITEȘTE ȘI: Noul regulament pentru terase, contestat de 150 de bucureșteni. Interzicerea muzicii după ora 22.00, principala nemulțumire: „Unde mai vin turiștii dacă distrugem viața de noapte?”

Cât vor costa deșeurile din construcții

Proiectul de hotărâre care va ajunge pe masa consilierilor locali în ședința de miercuri reglementează și un tip nou de deșeuri. Astfel, colectarea și transportul deșeurilor cauzate de lucrările de construcții, renovare, desființare sau reabilitare va costa 226,74 lei/tonă sau 249,41 lei/mc în funcție de cantitatea rezultată. Prețurile sunt stabilite fără aplicarea cotei de TVA.

Pentru deșeurile voluminoase, tarifele vor fi de circa 204,07 lei/tonă, respectiv de aproximativ 30 lei/mc. Cât despre deșeurile de echipamente electrice și electronice (DEEE), prețul fără TVA va fi de 1.004 lei/tonă.

„Costurile aferente gestionării deșeurilor de echipamente electrice și electronice provenite din deșeurile municipale vor fi suportate de organizația colectivă autorizată pentru implementarea răspunderii extinse a producătorilor de echipamente electrice și electronice (OIREP), licențiată conform legislației în vigoare.

Aceasta va organiza și finanța, în conformitate cu prevederile legale, în baza unui contract încheiat cu Direcția Generală de Salubritate Sector 3”, prevede documentul care stabilește noile tarife.

Din punct de vedere procentual, cele mai mari creșteri se înregistrează, în final, pentru deșeurile menajere, ale căror tarif urcă prin propunerea de hotărâre cu circa 31% față de prețul actual de 281,04 lei fără TVA. Tarifele deșeurilor de construcții urcă cu 31,20%, de la 190,10 lei cât este stabilit în prezent.

„În cazul serviciilor de colectare a deșeurilor, tarifele propuse includ exclusiv activitățile desfășurate de Direcția Generală de Salubritate Sector 3, respectiv colectarea și transportul deșeurilor. Nu sunt incluse în aceste tarife costurile aferente sortării, depozitării, contribuției pentru economia circulară (CEC) sau altor operațiuni de tratare a deșeurilor”, mai prevăd documentele din anexa proiectului de hotărâre.

CITEȘTE ȘI: Linia N106, deviată în nopțile de luni și marți, pentru lucrări la pasajul rutier din Berceni

Primăriile de sector, obligate să aplice principiul „plătește pentru cât arunci”

Primăriile de sector vor fi obligate să implementeze principiul „plătește pentru cât arunci”, potrivit noului regulament privind serviciul de salubrizare pus în dezbatere publică pe site-ul Primăriei Capitalei, până la începutul acestei luni.

Recent, Sectorul 3 a adoptat deja un proiect similar, în Consiliul Local. Este vorba despre regulamentul pentru implementarea instrumentului „Plătește pentru cât arunci”, iar persoanele care nu colectează selectiv deșeurile pot plăti tarife duble pentru serviciul de salubrizare, după cum scria Buletin de București aici.

Conform documentului pus în dezbatere publică la Primăria Capitalei, principiul „plătește pentru cât arunci” presupune ca tarifele de gunoi să fie calculate în funcție de cantitatea de deșeuri generată sau de modul în care acestea sunt colectate.

Operatorii de salubrizare vor avea obligația de a implementa sisteme de tarifare bazate pe cel puțin unul dintre următoarele criterii: volum, frecvență de colectare, greutatea deșeurilor sau utilizarea unor saci personalizați.

De asemenea, colectarea separată ar trebui organizată pe cel puțin cinci fracții: biodegradabil, hârtie-carton, plastic și metal, sticlă și deșeuri reziduale.

CITEȘTE ȘI: Linia N106, deviată în nopțile de luni și marți, pentru lucrări la pasajul rutier din Berceni

Autor

  • Alexandru Stan

    Sunt elev la un colegiu de prestigiu din Capitală și reporter la Buletin de București. M-am născut și am crescut cu mândrie în Capitală, oraș al poveștilor, al tramvaiului tras de cai și al căsuțelor cu portiță și cișmea. Prin articolele mele, mă străduiesc să descriu cu acuratețe viața din București pe ecranele cititorilor noștri și încerc totodată să fac accesibile subiecte de interes general tuturor, de la mic la mare.

scris de

Alexandru Stan

Sunt elev la un colegiu de prestigiu din Capitală și reporter la Buletin de București. M-am născut și am crescut cu mândrie în Capitală, oraș al poveștilor, al tramvaiului tras de cai și al căsuțelor cu portiță și cișmea. Prin articolele mele, mă străduiesc să descriu cu acuratețe viața din București pe ecranele cititorilor noștri și încerc totodată să fac accesibile subiecte de interes general tuturor, de la mic la mare.

pe același subiect