Primăria Sectorului 4 vrea să solicite de la CGMB un teren aflat în administrarea Primăriei Municipiului București pentru a construi locuri de parcare și facilități sportive, potrivit unui proiect supus la vot în ședința de joi, 25 iunie.
Este vorba despre o suprafață de 1.778,47 metri pătrați dintr-un teren aflat pe strada Turnu Măgurele nr. 5. Suprafața solicitată face parte dintr-un lot de 4.633 de metri pătrați, aflat în proprietatea privată a Municipiului București, potrivit proiectului de hotărâre.
Pentru a putea realiza investiția din Sectorul 4, este necesară transmiterea terenului în administrarea Consiliului Local Sector 4, după cum se menționează în documentația proiectului.
Locuri de parcare și facilități sportive, în Sectorul 4, pe un teren al PMB
Potrivit referatului de aprobare, zona se confruntă cu un deficit de locuri de parcare, provocat de creșterea numărului de autoturisme și de insuficiența spațiilor amenajate.
„Creşterea rapidă a numărului de autovehicule şi insuficiența locurilor de parcare amenajate au condus la o utilizare intensă a spațiilor publice pentru parcare, iar această situație are efecte negative asupra calității vieții locuitorilor, motiv pentru care se impune luarea unor măsuri pentru gestionarea eficientă a spațiului public.”, arată documentația proiectului.
Reprezentanții administrației locale mai susțin, totodată, că Sectorul 4 are nevoie de mai multe facilități sportive accesibile publicului, în special pentru activități recreative și de agrement.
„Concomitent, s-a constatat că Sectorul 4 nu beneficiază de o infrastructură publică extinsă pentru practicarea activităților sportive de agrement, în acest sens o prioritate a autorităților locale pentru perioada următoare este sporirea numărului de terenuri de sport deschise publicului larg, ținând cont de faptul că practicare sportului este un element esențial pentru starea de sănătate a populației.”, se mai precizează în referatul de aprobare.


Proiectul, început cu opt ani în urmă
În 2018, Consiliul General al Municipiului București a transmis în administrarea Sectorului 4 o suprafață de 3.412 mp din același amplasament, pentru amenajarea unor parcări.
Ulterior, terenul a fost dezmembrat, ceea ce a rezultat în două loturi distincte. Unul dintre acestea, cu suprafața de 4.633 mp, a rămas în proprietatea privată a Municipiului București.
Din acest lot, administrația locală a identificat o porțiune de 1.778,47 mp, care poate fi utilizată pentru extinderea proiectelor de infrastructură locală. Pe teren ar urma să fie realizate locuri de parcare, dar și terenuri de sport multifuncționale.
Dacă proiectul va fi aprobat în ședința din 25 iunie, solicitarea va fi transmisă către Consiliul General al Municipiului București.