Investigații, reportaje, interviuri, editoriale și știri de interes local.
Monday , 22 June 2026
BdB e un proiect marca Funky Citizens
ArticoleMainTransport

Restricții de circulație, timp de o lună, pe Pasajul Basarab. De când intră în vigoare

6
Restricții de circulație, timp de o lună, pe Pasajul Basarab. De când intră în vigoare
Restricții de circulație, timp de o lună, pe Pasajul Basarab. De când intră în vigoare. FOTO: Inquam Photos /Octav Ganea

Bucureștenii sunt anunțați că de luni, 29 iunie 2026, o serie de restricții de circulație vor fi instituite pe Pasajul Basarab, pentru a permite efectuarea lucrărilor de punere în siguranță, necesare pentru recepția podului dat în folosință încă din 2011. Acestea vor fi în vigoare timp de o lună, după cum informează Brigada Rutieră.

Aceste restricții vizează segmentul de drum cuprins între Șoseaua Nicolae Titulescu și Șoseaua Grozăvești.

Traficul de pe Podul Basarab se va desfășura pe o singură bandă

Astfel că, șoferii care trec pe Podul Basarab trebuie să știe că circulația se va desfășura după cum urmează:

  • pe o singură bandă, pe ambele sensuri de circulație, dinspre Șoseaua Grozăvești către Șoseaua Nicolae Titulescu și invers.

Aceste restricții de circulația vor fi valabile în intervalul 29 iunie 2026 – 31 iulie 2026.

În acest context, Brigada Rutieră le recomandă conducătorilor auto să circule prudent și să mențină în permanență o distanță suficient de mare între vehicule, astfel încât să poată frâna în condiții de siguranță, dacă situația o impune. De asemenea, șoferii sunt rugați să oprească ori să staționeze decât în locurile special amenajate, să respecte semnificația semnalizării rutiere temporare, precum și semnalele și indicațiile polițiștilor rutieri.

CITEȘTE ȘI Cartierul Tineretului, răscolit de șantiere. Ce spun locuitorii despre transformarea trotuarelor în locuri de parcare

Lucrările la pasaj vor dura 10 luni

Pe 20 iunie au început oficial lucrările de reabilitare la Pasajul Basarab, dat în folosință acum 15 ani, dar nerecepționat. Acestea vor dura în jur de 10 luni și vizează, în principal, punerea acestuia în siguranță, pentru a putea fi recepționat, după cum urmează:

  • înlocuirea parapetului metalic degradat, a aparatelor de reazem nefuncționale și a rosturilor de dilatație;
  • înlocuirea integrală a sistemului de colectare și evacuare a apei de pe pasaj;
  • așternerea de covor asfaltic, strat de uzură pe cale pasaj și strat de legătură și uzură pe rampe;
  • curățarea suprafețele de beton și metal prin sablare, astuparea fisurilor și aplicarea de mortare speciale, protecție anticorozivă a suprafețelor, recondiționarea și refacerea vopsitoriilor la nivelul tirantilor la podul pe arce, protecția hobanelor la pasajul hobanat;
  • refacerea marcajelor rutiere;
  • reparații la panourile fonoabsorbate;
  • lucrări de reparații la nivelul scărilor rulante.

În prezent, pasajul se află într-o stare avansată de degradare și există probleme inclusiv la structura acestuia. De asemenea, au fost constatate probleme la sistemul de ape pluviale, scări, rampe, rosturi, lifturi și elementele de semnalizare.

CITEȘTE ȘI Lucrările la șina de tramvai de pe Bulevardul Chișinău au ajuns la ultimii 50 de metri. Cât mai durează șantierul

Trotuarul rulant va fi demolat

Trotuarul rulant destinat pietonilor urmează să fie complet dezafectat în urma lucrărilor ce vor fi efectuate la Pasajul Basarab. Deoarece pasajul nu a fost păzit, acesta a ajuns plin de deșeuri, fiind vandalizat în reperate rânduri. În prezent, starea de degradare a acestuia nu mai permite reparații, astfel că s-a decis să fie complet scos din funcțiune.

Pasajul dispunea de șase trotuare rulante, câte trei pe fiecare sens, fiecare cu o lungime de 80 de metri și o capacitate de 6.000 de persoane pe oră/pe sens. Scopul său a fost să realizeze o legătură sigură și rapidă pentru pietoni între Pasajul Basarab și Gara de Nord din București.

Deși a fost inaugurat în luna noiembrie a anului 2013, acesta nu a funcționat decât un an. În 2014 a fost oprit, iar pe parcursul anilor a fost vandalizat, s-a degradat, ajungând în acest moment să arate ca o adevărată groapă de gunoi.

Cu toate că locuitorii Capitalei nu s-au bucurat pentru mult timp de acest pasaj, investiția făcută de Primăria Capitalei a fost una considerabilă. În urmă cu 13 ani, Municipalitatea a plătit suma de 11 milioane de lei pentru realizarea acestuia.

CITEȘTE ȘI Linia N106, deviată în nopțile de luni și marți, pentru lucrări la pasajul rutier din Berceni

Autor

  • Deniz Garguli

    Născută și crescută în Capitală, dorința de a fi la curent cu tot ce se întâmplă în București a împins-o către presă, mai cu seamă către cea locală. A lucrat vreme de patru ani la B365, unde s-a ocupat de știri despre oraș și oamenii care locuiesc în el. Din 2026 s-a alăturat echipei Buletin de București.

scris de

Deniz Garguli

Născută și crescută în Capitală, dorința de a fi la curent cu tot ce se întâmplă în București a împins-o către presă, mai cu seamă către cea locală. A lucrat vreme de patru ani la B365, unde s-a ocupat de știri despre oraș și oamenii care locuiesc în el. Din 2026 s-a alăturat echipei Buletin de București.

pe același subiect