Un protest împotriva risipei banilor publici are loc joi seara, 25 iunie, la intrarea din Parcul Tineretului, anunță Acțiunea Comunitară Tineretului. Manifestarea este organizată după ce Consiliul Local al Sectorului 4 a aprobat, la finalul lunii aprilie, costuri de 6,2 milioane de euro pentru împrejmuirea șantierelor de termoficare.
„Consiliul Local al Sectorului 4 a aprobat cheltuirea a 6,2 milioane de euro pentru „protejarea șantierelor TEMB” din sector, deși aceste șantiere sunt deja protejate de constructori, conform obligațiilor prevăzute de lege.
Vorbim despre milioane de euro din bani publici care vor fi cheltuiți pe borduri, mesh-uri și iluminat, în condițiile în care niciun alt sector al Capitalei nu a considerat necesară o astfel de cheltuială suplimentară.
Considerăm că această decizie reprezintă o risipă nejustificată a banilor publici și un exemplu de prioritizare greșită a resurselor care ar trebui folosite în beneficiul real al comunității”, au transmis organizatorii pe rețelele de socializare.
Evenimentul are loc joi seara, de la ora 18:00, la intrarea în Parcul Tineretului dinspre Șincai și trotuarul de pe Calea Șerban Vodă.
Protest în Parcul Tineretului. Ce probleme au mai semnalat locuitorii zonei
Pe lângă investiția controversată, locuitorii zonei semnalează o serie de probleme referitoare la intervențiile din cartierul Tineretului, precum lipsa informării și a consultării publice înainte de demararea unor proiecte prezentate de Primăria Sectorului 4 drept „regenerare urbană”.
Recent, Buletin de București a arătat cum „lucrările de regenerare urbană” au presupus inclusiv eliminarea trotuarelor și transformarea acestora în locuri de parcare.
Modificarea trotuarelor a stârnit nemulțumiri încă de la început. Cele mai multe au fost manifestate online, pe grupul de Facebook Actiunea Comunitara Tineretului.
„Toate aceste intervenții sunt planificate fără consultarea locuitorilor, fără informare prealabilă, fără transparență și fără panouri de șantier care să indice clar cine execută lucrările, când încep și când se finalizează.
În aceste condiții, locuitorii din Tineretului riscă să se trezească, peste noapte, fără trotuare, fiind nevoiți să iasă din bloc direct pe carosabil. Într-un cartier rezidențial, unde siguranța pietonilor ar trebui să fie prioritară, în special pentru copii, persoane vârstnice și persoane cu dizabilități, această abordare transmite mesajul că autoturismele sunt puse înaintea oamenilor.
Solicităm autorităților locale și consilierilor locali să facă demersurile necesare pentru informarea și consultarea tuturor locuitorilor din cartier. Nu se poate regenerare fără consultare și fără informare”, scria administratorul grupului pe 19 mai.
Printre proiectele de „regenerare urbană” contestate de locuitorii Sectorului 4 se numără şi plantarea arborilor de-a lungul liniei de tramvai.
La începutul lunii iunie, autoritatea locală a anunțat că va planta 300 de arbori pe mijlocul Căii Văcărești, de-a lungul liniei de tramvai, pentru a diminua poluarea, disconfortul termic generat de caniculă și zgomotul produs de tramvaie.
Proiectul a stârnit nemulțumirea locuitorilor din Sectorul 4, care văd acțiunea ca pe o cheltuială inutilă, dar mai ales ca o încălcare a Masteplanului Velo al Bucureștiului, care prevede piste de bicicletă pe Calea Văcărești.
De altfel, arborii au șanse mici să supraviețuiască, după cum a semnalat peisagista Diana Culescu, într-un interviu pentru Buletin de București.