Investigații, reportaje, interviuri, editoriale și știri de interes local.
Sunday , 28 June 2026
BdB e un proiect marca Funky Citizens
ArticoleȘtiriTransport

O licitația pentru modernizarea Gării de Nord, anulată din lipsă de fonduri | Club Feroviar

28
O licitația pentru modernizarea Gării de Nord, anulată din lipsă de fonduri | Club Feroviar
O licitația pentru modernizarea Gării de Nord, anulată din lipsă de fonduri | Club Feroviar. Foto: Arhivă

O licitație importantă din cadrul proiectului de modernizare a Gării de Nord din București a fost anulată din lipsa fondurilor necesare. CFR a cerut suplimentarea sumei prevăzute inițial cu 43%, însă solicitarea a fost respinsă de către Ministerul Transporturilor, conform Club Feroviar.

Acest lucru s-a întâmplat cu doar câteva zile înainte de finalizarea perioadei de evaluare a ofertelor primite în ceea ce privește consultanță aferente modernizării Gării de Nord din București. La această licitație, cinci firme/asocieri de firme și-au depus ofertele.

Cu toate astea, companiile interesate de respectivul contract au acceptat încă de la început posibilitate ca pentru această investiție să nu existe fondurile necesare. Mai precis, procedura de atribuire a fost inițiată sub incidența unei clauze suspensive în ceea ce privește finanțarea, conform CFR.

CFR a cerut o majorare de 41 milioane de lei

Inițial, valoarea estimată pentru această licitație a fost de 48-57 de milioane de lei. Cu toate astea, CFR a cerut o majorare de 41 de milioane de lei de la Ministerul Transporturilor, finanțarea necesară fiind astfel dublată în doar câteva luni (iulie – noiembrie 2025).

Ministerul a informat că la acest moment nu există fonduri pentru a acorda această suplimentare. Astfel că, deși a fost emisă autorizația de construire pentru faza I de modernizare, ordinul de începere nu poate fi emis, deoarece nu a fost aprobată suplimentarea sumei pentru lucrări.

FOTO: Club Feroviar

Întregul material poate fi citit pe Club Feroviar.

CITEȘTE ȘI Întârzieri de peste patru ore în Gara de Nord. Circulația trenurilor a fost afectată de caniculă

Ce presupune modernizarea Gării de Nord

Modernizarea Gării de Nord este un proiect amplu, ce a fost împărțit în trei faze, după cum urmează:

  • Faza 1 – consolidarea, fațadele, instalațiile și finisajele spațiilor publice,
  • Faza 2 – linii, peroane, copertine și instalațiile aferente,
  • Faza 3 – zona noului corp și parcarea.

Până în prezent, au fost atribuite doar lucrările pentru faza 1 a proiectului de mare anvergură, aceasta desfășurându-se pe o perioadă de 63 de luni, în perioada 28 februarie 2024 – 13 iunie 2029, conform informațiilor oferite de CFR SA. Această etapă include atât proiectarea, cât și execuția lucrărilor de consolidare structurală și modernizare funcțională a Corpului B al Gării de Nord.

CFR a transmis că durata mare a lucrărilor este determinată de „complexitatea ridicată a intervențiilor necesare asupra unei construcții clasate ca monument istoric” care își menține, în acest timp, funcționalitatea operațională de transport public. Pe perioada desfășurării lucrărilor, traficul feroviar nu va fi suspendat integral. Proiectul a fost conceput astfel încât să fie asigurată activitatea feroviară, „cu adaptări temporare”, mai precizează CFR SA.

La începutul anului 2026, Club Feroviar arăta că una dintre firmele care modernizează cel mai important pol feroviar din București a primit un certificat de îndeplinire necorespunzătoare a unui contract similar, pentru gara din Câmpia Turzii. De asemenea, firma a primit alte certificate în care sunt menționate întârzieri de ordinul sutelor de zile în contractele semnate.

Mai precis, firma GDO MOV Impex a adunat întârzieri de aproape un an la derularea lucrărilor, dintre care 168 de zile numai la Etapa 1 Proiectare. În total, compania a plătit penalizări de doar 45.888 de lei (circa 8.000 de euro).

Cea mai dură sancțiune a fost, însă, faptul că CFR a reziliat în septembrie 2024 contractul, deși acesta ajunsese a un stadiu de 97%. Totuși, firma a decis continuarea lucrărilor pe banii ei, acestea fiind încheiate la finele lui 2024.

CITEȘTE ȘI Folii anti-UV și sisteme de umbrire în stațiile STB. Sute de adăposturi din București ar putea fi modernizate

Arhitecții cer organizarea unui concurs internațional

În luna martie 2026, arhitecții din București solicită organizarea unui concurs internațional de soluții de arhitectură pentru modernizarea Gării de Nord. Aceștia transmiteau la momentul respectiv că proiectul ar trebui realizat printr-un proces „profesional, competitiv și transparent”, în acord cu practicile europene și cu legislația actuală privind achizițiile publice.

„Având în vedere apariția în spațiul public a unor imagini prelucrate digital și afirmații privind reabilitarea Gării de Nord în afara unui proces profesional, competitiv și transparent, considerăm esențială trecerea de la vorbe la fapte și susținem insistent reluarea demersurilor pentru lansarea unui concurs internațional, în acord cu principiile de calitate, sustenabilitate și integrare urbană care corespund practicilor europene și cadrului legislativ actual în materie de achiziții publice în România”, se preciza în anunțul Ordinului Arhitecților din România.

Pe lângă asta, arhitecții solicitau și includerea OAR în toate etapele pregătitoare, conform rolului său legal de organizator al concursurilor de arhitectură din România și de gestionar al competențelor adecvate pentru un astfel de demers.

CITEȘTE ȘI Arhitecții din București solicită organizarea unui concurs internațional pentru modernizarea Gării de Nord. Proiectul a fost deja demarat


Autor

scris de

Redacția Buletin de București

Buletin de București există din vara anului 2019.