Investigații, reportaje, interviuri, editoriale și știri de interes local.
Thursday , 25 June 2026
BdB e un proiect marca Funky Citizens
Știri

Meteo | Temperaturi mult peste cele normale, săptămâna aceasta în București și Ilfov

340
sursa foto: Facebook/Primăria Municipiului București

Administrația Națională de Meteorologie anunță că, săptămâna aceasta, vor fi temperaturi ridicate în Capitală, peste cele specifice perioadei. Pe 16 ianuarie cerul va fi noros și temperatura minimă între 0 și 2 grad celsius, însă în zilele de 17, 18 și 19 ianuarie temperatura va crește până la 20 de grade Celsius pe timpul zilei.

16 ianuarie ora 17:00 – 17 ianuarie ora 08:00 – Cerul va fi temporar noros, iar spre dimineață vor fi condiții de ceață. Vântul va sufla slab până la moderat. Temperatura minimă va fi de 0-2 grade cesius.

17 ianuarie ora 08:00 – 19 ianuarie ora 20:00 – Vremea se va încălzi semnificativ, astfel că valorile termice se vor situa cu mult peste cele specifice datei;

De asemenea, maximele vor fi de 14-15 grade celsius în după-amiaza zilei de marți (17 ianuarie), apoi de 18-20 de grade celsius. Minimele se vor situa între 5-9 grade celsius.

Tot pe 17 ianuarie cerul va fi temporar noros și vor fi condiții pentru averse slabe. Vântul va sufla slab și moderat, însă este posibil să apară intensificări pe parcursul zilelor de miercuri și joi (18 și 19 ianuarie).

În funcție de evoluția și intensitatea fenomenelor meteorologice situația se poate schimba zilele care urmează.

Autor

  • Florin Râșteiu

    Jurnalist de investigație. Lucrează de aproape 6 ani la Buletin de București, unde a publicat articole care scot la suprafață corupția din Capitală. Analizează baze de date zilnic și scoate povești din exceluri pline de cifre. Pune reflectorul pe adevăr cu fiecare ocazie. A câștigat premiul I la categoria Presă Locală în 2025 și locul al II-lea la aceeași categorie în 2024 în cadrul Premiilor Superscrieri pentru jurnalism independent.

scris de

Florin Râșteiu

Jurnalist de investigație. Lucrează de aproape 6 ani la Buletin de București, unde a publicat articole care scot la suprafață corupția din Capitală. Analizează baze de date zilnic și scoate povești din exceluri pline de cifre. Pune reflectorul pe adevăr cu fiecare ocazie. A câștigat premiul I la categoria Presă Locală în 2025 și locul al II-lea la aceeași categorie în 2024 în cadrul Premiilor Superscrieri pentru jurnalism independent.

pe același subiect

Monetăria Statului lansează o medalie dedicată Centenarului Aviației Civile | FOTO: Inquam Photos /George Călin
ArticoleDiverseȘtiri

Monetăria Statului lansează o medalie dedicată Centenarului Aviației Civile

Monetăria Statului lansează o medalie dedicată Centenarului Aviației Civile, potrivit unui comunicat...

Vreme caldă în Capitală, la finalul acestei săptămâni. ANM prognozează caniculă la începutul săptămânii viitoare | FOTO: Arhiva
ArticoleDiverseȘtiri

Vreme caldă în Capitală la finalul acestei săptămâni. Caniculă la începutul săptămânii viitoare

Încheiem săptămâna cu vreme caldă în Capitală, potrivit prognozei emise de Administrația...