Investigații, reportaje, interviuri, editoriale și știri de interes local
Sunday , 28 April 2024
BdB e un proiect marca Funky Citizens
Acasă Featured „Lagărele” Ilfovului | Ștefan Godei s-a angajat șofer la PMB la o săptămână de la preluarea mandatului de către Gabriela Firea. „Fișele de post și dispozițiile Primarului General” care îl vizează sunt acum date cu caracter personal
FeaturedȘtiri

„Lagărele” Ilfovului | Ștefan Godei s-a angajat șofer la PMB la o săptămână de la preluarea mandatului de către Gabriela Firea. „Fișele de post și dispozițiile Primarului General” care îl vizează sunt acum date cu caracter personal

371
Sedinta Consiliului General al Municipiului Bucuresti, vineri, 14 februarie 2020. Inquam Photos / Ilona Andrei

Ștefan Godei, fostul președinte al Asociației Sf. Gabriel cel Viteaz și fostul coleg al consilierei Ministerului Familie Gabriela Firea, a lucrat la Primăria Capitalei între 1 iulie 2016 și 1 decembrie 2021. Practic, el a fost angajat la o săptămână de la depunerea jurământului de către fostul primar general.

Într-un adresă transmisă de Primăria Generală a Capitalei, la solicitarea Buletin de București, se arată că Ștefan Godei a figurat pe statele de plată ale municipalității aproximativ cinci ani, între 1 iulie 2016 și 1 decembrie 2021.

El a îndeplinit funcția de șofer și ar fi avut următoarele atribuții principale specifice postului:

  • Asigurarea transportului personalului Primăriei Municipiului București pentru rezolvarea sarcinilor de serviciu;
  • Verificarea stării tehnice a autovehiculului, răspunzând de menținerea stării de funcționare și a integrității acestuia;
  • Evidența curselor efectuate și justificarea consumului cotei de carburant repartizat, prin evidențierea în Foile de Parcurs a numărului de kilometri parcurși.

Solicitarea Buletin de București care viza în slujba cui a lucrat și documentele în baza cărora a fost alocat către un departament anume, cum ar fi aparatul primarului general al Capitalei, sunt însă informații cu caracter secret, aflăm din răspunsul municipalității.

“Fișele de post și dispozițiile Primarului General referitoare la dl. Ștefan Godei pentru perioada cât a figurat pe ștatele de plată ale Primăriei Municipiului București fac parte din dosarul personal al dlui. Godei și conțin date cu caracter personal ale acestuia, se arată în comunicarea Biroului de Presă.

Ștefan Godei a fost salariat al Primăriei Municipiului București în perioadele 01.07.2016 – 31.07.2016, 08.08.2016- 08.01.2020 și 25.03.2020- 01.12.2021, mai arată aceeași sursă. Cu alte cuvinte, după ce a fost angajat la o săptămână de la depunerea jurământului de către Gabriela Firea, a avut în total trei contracte de muncă, și a ajuns să lucreze astfel inclusiv sub noul primar general Nicușor Dan.

Redăm, mai jos, situația veniturilor nete realizate de către Ștefan Godei, pentru perioada cât a fost angajat în cadrul Primăriei Municipiului Bucureşti, așa cum au fost transmise de către Biroul de Presă.

În total, în cei aproape cinci ani de serviciu, Ștefan Godei a încasat de la municipalitate 141.805 lei.

Inquam Photos / Ilona Andrei

scris de
Cătălin Doscaș

Lucrează în mass-media de la vârsta de 15 ani când a publicat primele articole în presa locală din Tecuci. Ulterior, a lucrat în redacţii de radio ca reporter, redactor şi prezentator (StudentFM, NaţionalFM, Radio Total, Smart FM) unde a acoperit domeniille politic, economic, social şi externe. Ulterior a fost editor-coordonator al postului Realitatea FM. Experienţa în jurnalismul on-line a dobândit-o la portalul B365.ro unde a fost editor. În 2012 s-a angajat în televiziune. La RealitateaTV a fost, pe rând, reporter la secţia Social, reporter special la emisiunea de reportaje şi anchete „Reporterii Realităţii” dar şi editor al jurnalelor de ştiri. Ulterior a făcut parte din secţia de Investigaţii de la Digi24 şi a lucrat la campania „România furată”. A revenit în presa scrisă în 2017 ca reporter special în cadrul unui proiect de repoziționare a tabloidului Libertatea în cotidian generalist. În prezent, are 36 de ani şi este reporter și editor-coordonator la Buletin de București.

lasă un comentariu