Câteva sute de șoferi protestează duminică dimineață la autobaza Titan, în timp ce mai multe depouri au renunțat la greva care paralizează Capitala de patru zile.
“Conducerea, prin amenințările, injuriile pe care ni le-au adus, a încercat să destabilizeze pe cei care sunt în conflict spontan de muncă, ei cred că în felul ăsta rezolvă conflictul. Conflictul s-ar aplana prin demisia directorului general al STB. Atitudinea celor pe care îi avem în spatele meu aici e foarte clară: își asumă toate riscurile și nu se lasă pradă amenințărilor”, a declarat Vasile Petrariu, liderul Sindicatului Transportatorilor din București, și consilier general ales pe listele PSD.
La nivelul celor nouă autobaze STB, doar 15 șoferi au reluat lucrul, din cei 460 care ar fi trebuit să iasă în traseu.
În a patra zi de grevă la STB, doar 23% din capacitatea de transport programată la nivelul Capitalei este ieșită în traseu. Asta înseamnă 162 de șoferi și vatmani care au reluat lucru, față de 76 care au ales în cursul zilei de ieri să întrerupă greva.
FOTO: Inquam Photos / Octav Ganea
CITEȘTE ȘI
Greva STB | 23% din mijloacele de transport programate circulă, astăzi, în Capitală. Autobazele refuză să reia lucrul
Președintele PSD București, Gabriela Firea, refuză să comenteze greva de la STB
Depourile Colentina și Titan au renunțat la grevă. Liniilele de tramvai 14 și 21 funcționează în regim normal
Adrian Criț, despre cei care au întocmit „listele cu trădători” din autobaze: “Vom lua decizii din punct de vedere administrativ. Se impune o analiză cât mai completă a personalului în perioada următoare”
EXCLUSIV | Afacerile din autobaze și caracatița intereselor din STB. Șofer: “Criț i-a ars și pe ăștia de la birouri și a deranjat Marea Familie. Pe mine m-a ars la ore pe traseu”
EXCLUSIV | Culisele grevei de la STB: supraconsumuri record de motorină în autobaze, furnizori „suspecți”, achiziții inutile de piese și facturi „umflate”
-
Reporter și redactor-șef Buletin de București. Lucrează în mass-media de la vârsta de 15 ani, când a publicat primele articole în presa locală din Tecuci. În București a lucrat în redacții radio ca reporter, redactor și prezentator (StudentFM, NaționalFM, Radio Total, Smart FM), unde a acoperit domeniile politic, economic, social și externe. Ulterior, a fost editor-coordonator al postului Realitatea FM. Experiența în jurnalismul online a dobândit-o la portalul B365.ro, unde a fost editor. În 2012 s-a angajat în televiziune. La Realitatea TV a fost, pe rând, reporter la secția Social, reporter special la emisiunea de reportaje și anchete „Reporterii Realității”, dar și editor al jurnalelor de știri. Ulterior, a făcut parte din secția de Investigații de la Digi24 și a lucrat la campania „România furată”. A revenit în presa scrisă în 2017, ca reporter special, în cadrul unui proiect de repoziționare a tabloidului Libertatea în cotidian generalist. Este jurnalist Buletin de București din 2019.