În 29 de ani, orașul Bragadiru și-a mărit populația de aproape 4,4 de ori. O creștere aproape la fel de spectaculoasă este și în Chiajna, cu aproape 400%. La polul opus sunt comunele ilfovene Nuci, Gruiu și Dărăști a căror populație a scăzut față de 1992. Și Capitala are mai puțini locuitori decât după Revoluție, dar este pe un trend crescător.

Institutul Național de Statistică a actualizat datele privind populația României după domiciliu, cu cele de la 1 ianuarie 2021. În Ilfov tendința de creștere a populației s-a menținut și în 2020, în aproape toate localitățile din județ, și în București.

Cea mai mare creștere procentuală de populație a avut-o, în 2020, comuna Tunari, de 111%. Și populația Capitalei a crescut anul trecut, cu 4677 de persoane, și a ajuns la 2.158.269 de locuitori.

Dacă comparăm datele demografice de la 1 ianuarie 2021 cu cele de la 1 ianuarie 1992, se pot observa fluctuații spectaculoase de populație spre orașele ilfovene.

Cea mai mare creștere procentuală de populație față de 1992 este în Bragadiru. Dacă imediat după Revoluție orașul avea 6298 de locuitori, la 1 ianuarie 2021 populația cu domiciliu acolo a fost de 27524 de persoane, adică de aproape 4,4 ori mai mult.

La fel de spectaculoasă este creșterea și cazul comunei Chiajna care în 1992 avea 7650 de locuitori, iar la începutul anului 22926, adică de 4 ori mai mult.

Popești Leordeni și-a triplat populația față de 1992, iar în Corbeanca și Ștefăneștii de Jos locuiesc acum de mai mult de 2 ori mai mulți oameni ca după Revoluție.

Sunt însă și localități care au pierdut din populație față de anii 90. Gruiu, Nuci și Dărăști au cu câteva sute de locuitori mai puțin decât în 1992. Inclusiv Bucureștiul are cu puțin peste 30.000 de oameni mai puțin decât avea la primul recensământ de după Revoluție. În procente însă vorbim de mai puțin de 2%.

Datele demografice corepunzătoare anilor 1992, 2020 și 2021, din Ilfov și București sunt prezentate în tabelul de mai jos, inclusiv cu diferența de populație între ani.

Numar persoane 1992Numar persoane 2020Numar persoane 20212021 vs 20202021 vs 1992
TOTAL27757945202746580613779188227
MUNICIPIUL BUCURESTI2188461215349221581694677-30292
ORAS BRAGADIRU62982549727524202721226
 ORAS BUFTEA1980722729229181893111
ORAS CHITILA112321586015900404668
 ORAS MAGURELE787711610119843744107
ORAS OTOPENI908818318190877699999
ORAS PANTELIMON14962295913016357215201
ORAS POPESTI LEORDENI125753912541017189228442
ORAS VOLUNTARI28077439044434043616263
 1 DECEMBRIE736883228412901044
AFUMATI629481948211171917
 BALOTESTI5405897091762063771
BERCENI4151794485506064399
BRANESTI8105950196091081504
CERNICA889410821110111902117
CHIAJNA76502820430576237222926
CIOLPANI48015259527213471
CIOROGARLA4677621263161041639
CLINCENI4804710273172152513
COPACENI:2722273311
CORBEANCA3697836388054425108
CORNETU4251623763891522138
DARASTI-ILFOV30202666269125-329
 DASCALU26672937299457327
DOBROESTI607711352118775255800
DOMNESTI607710018103072894230
DRAGOMIRESTI-VALE3923547656131371690
GANEASA45595270528616727
GLINA628983568394382105
GRADISTEA280131423114-28313
GRUIU73266934697743-349
JILAVA89571058510596111639
MOARA VLASIEI58976341641069513
MOGOSOAIA4922872188771563955
NUCI351727492716-33-801
PERIS719972717266-567
PETRACHIOAIA27353467355083815
SNAGOV5498785879591012461
 STEFANESTII DE JOS3922907897686905846
 TUNARI3703658873177293614
 VIDRA84778733878451307

sursa INSSE

La nivel național tendința de scădere a populației s-a menținut și în 2020. Anul trecut, România a pierdut populația unui oraș de dimensiunea Slatinei.

▪ La 1 ianuarie 2021 populaţia rezidentă a fost de 19 186 mii persoane, în scădere cu 142,6 mii persoane față de 1 ianuarie 2020.
▪ Cauza principală a acestei scăderi o reprezintă sporul natural negativ (numărul persoanelor decedate depăşind numărul născuților-vii cu 120 273 persoane).
▪ Populaţia urbană, precum şi cea de sex feminin sunt majoritare (53,6%, respectiv 51,0%).
▪ Fenomenul de îmbătrânire demografică continuă să se accentueze (ridicându-se la 123,9 persoane vârstnice la 100 de tineri sub 15 ani), ecartul dintre populaţia vârstnică de 65 ani şi peste şi populaţia tânără de 0-14 ani ajungând la 715 mii persoane (3 707 mii față de 2 992 mii persoane), în creștere faţă de 630 mii persoane la 1 ianuarie 2020.
▪ Raportul de dependenţă demografică a crescut de la 53,0 la 53,6 persoane tinere și vârstnice la 100 persoane adulte.
▪ Soldul migraţiei internaţionale temporare de lungă durată a fost negativ (- 28 825 persoane). – sursa INSSE

(Visited 1,230 times, 4 visits today)