Investigații, reportaje, interviuri, editoriale și știri de interes local.
Monday , 22 June 2026
BdB e un proiect marca Funky Citizens
Diverse

VIDEO Capitala și Nord-Vestul județului Ilfov, poluate intens de un incendiu de vegetație de la o fostă fermă de porci din Periș. Au ars inclusiv materii fecale

353

Zeci de mii de metri pătrați de teren agricol ard și această oră în zona localității Periș din județul Ilfov. Din cauza vântului, fumul a dat peste cap senzorii rețelelor independente de monitorizare a calității aerului din Capitală. “Fumul nu e toxic, chiar dacă miroase foarte urât”, a explicat la Europa FM ministrul Mediului, Costel Alexe.

Într-un comunicat de presă, Garda de Mediu a transmis că „pe teritoriul administrativ al comunei Periş, la limita cu judeţul Dâmboviţa, la nord-nord-vest de Comuna Corbeanca, s-a constatat prezenţa unui incendiu de vegetaţie spontană uscată, care ardea mocnit, cu degajare de fum, fără flacără, pe o suprafaţa de aprox 30.000 mp. […] În vederea limitării extinderii şi lichidării focarelor de incendiu, reprezentanţii legali ai UAT Periş au dispus prezența, la locul incendiului, a doua autospeciale şi a unui excavator”.

Deși autoritățile au anunțat interven’ia la fața locului, imaginile obținute de Buletin de București de la un locuitor din Corbeanca arată însă contrariul. Nu numai că flăcarile nu erau supravegheate la primă oră a dimineții, dar aliniamentul incendiului arată că nu a fost spontan.

Youtube video

Din datele obţinute de la Primăria Periş, rezultă că pe terenul incendiat se află batalurile fostei ferme de porci, arderea acestor resturi generând mirosul specific şi fumul înecăcios, resimţit de către locuitorii din vecinătate. Din informațiile existente în baza de date a UAT Periş, proprietarul terenului incendiat ar fi o societate aflată în insolvență, însă, viceprimarul localităţii Periş a afirmat că baza de date cu privire la proprietarul acestor terenuri nu a fost actualizată”, a mai transmis Garda de Mediu.

Au luat foc dejecțiile

Într-o intervenție telefonică la Europa FM, ministrul Mediului, Costel Alexe, a declarat că „focul a ajuns la fostele bataluri unde au luat foc dejecțiile. Fumul nu e toxic, chiar dacă miroase foarte urât.. Terenul e moale în zonă iar pompierii nu pot intra cu utilaje grele, doar pedestru”.

Costel Alexe a adaugat că „oricum ar fi, așa aer irespirabil n-am simțit niciodată-niciodată în București”.

Acest lucru a fost constatat și de senzorii de monitorizare a calității aerului. Platforma uRAD Monitor a detectat depășiri alarmante ale cantităților de PM 2.5, mai ales pe zona de Nord-Vest a Bucureștiului.

Sezorii PM 2.5 au aratat depășiri de până la 16 ori ale mediei zilnice de 20 micrograme per metru cub de aer. (Sursa: UradMonitor)

Potrivit legii, incendierea neautorizată de vegetație uscată, în scopul curățării terenurilor, fără a lua în calcul impactul negativ asupra mediului – sol, aer, biodiversitate – și disconfortul produs populației din zonă se sancționează cu amendă de la 3.000 lei la 6.000 lei, pentru persoane fizice, și de la 25.000 lei la 50.000 lei pentru persoane juridice.

Editor: Oana Despa

Sursa cover și video: Robert Neagu

Autor

  • Cătălin Doscaș

    Reporter și redactor-șef Buletin de București. Lucrează în mass-media de la vârsta de 15 ani, când a publicat primele articole în presa locală din Tecuci. În București a lucrat în redacții radio ca reporter, redactor și prezentator (StudentFM, NaționalFM, Radio Total, Smart FM), unde a acoperit domeniile politic, economic, social și externe. Ulterior, a fost editor-coordonator al postului Realitatea FM. Experiența în jurnalismul online a dobândit-o la portalul B365.ro, unde a fost editor. În 2012 s-a angajat în televiziune. La Realitatea TV a fost, pe rând, reporter la secția Social, reporter special la emisiunea de reportaje și anchete „Reporterii Realității”, dar și editor al jurnalelor de știri. Ulterior, a făcut parte din secția de Investigații de la Digi24 și a lucrat la campania „România furată”. A revenit în presa scrisă în 2017, ca reporter special, în cadrul unui proiect de repoziționare a tabloidului Libertatea în cotidian generalist. Este jurnalist Buletin de București din 2019.

scris de

Cătălin Doscaș

Reporter și redactor-șef Buletin de București. Lucrează în mass-media de la vârsta de 15 ani, când a publicat primele articole în presa locală din Tecuci. În București a lucrat în redacții radio ca reporter, redactor și prezentator (StudentFM, NaționalFM, Radio Total, Smart FM), unde a acoperit domeniile politic, economic, social și externe. Ulterior, a fost editor-coordonator al postului Realitatea FM. Experiența în jurnalismul online a dobândit-o la portalul B365.ro, unde a fost editor. În 2012 s-a angajat în televiziune. La Realitatea TV a fost, pe rând, reporter la secția Social, reporter special la emisiunea de reportaje și anchete „Reporterii Realității”, dar și editor al jurnalelor de știri. Ulterior, a făcut parte din secția de Investigații de la Digi24 și a lucrat la campania „România furată”. A revenit în presa scrisă în 2017, ca reporter special, în cadrul unui proiect de repoziționare a tabloidului Libertatea în cotidian generalist. Este jurnalist Buletin de București din 2019.

pe același subiect

Târg de adopții de pisici
ArticoleDiverseȘtiri

Târg de adopții de pisici sâmbătă, în Sectorul 2

Sâmbătă, 20 iunie 2026, un târg de adopții de pisici va avea...

Cum eviți amenda de până la 2.000 de euro dacă nu îți poți steriliza câinele
ArticoleDiverseMainMediu

Cum eviți amenda de până la 2.000 de euro dacă nu îți poți steriliza câinele

Controalele privind sterilizarea câinilor continuă în București, iar deținătorii de animale pot...