Investigații, reportaje, interviuri, editoriale și știri de interes local.
Thursday , 25 June 2026
BdB e un proiect marca Funky Citizens
ArticoleȘtiriTransport

Autostrada de Centură a Bucureștiului va fi dată în folosință în întregime în primăvara anului viitor

5
Autostrada de Centură A0 Lot 1 anul viitor
Autostrada de Centură a Bucureștiului va fi dată în folosință în întregime în primăvara anului viitor. Foto: Asociația Pro Infrastructură

Autostrada de Centură a Bucureștiului nu va fi dată în folosință în totalitate în toamna acestui an, așa cum a anunțat constructorul, inițial, ci în 2027. Lotul 1 va fi gata în primăvara anului viitor.

Pentru Lotul 1, lucrările au început anul trecut, în martie. Acesta are o lungime de 17,5 km și va face legătura între DN1 București-Ploiești și A1 București-Pitești și va elimina aglomerația de pe centură.

După ce Lotul 1 va fi dat în folosință, va fi inaugurată în totalitare Autostrada de Centură a Capitalei, care are puțin peste 100 de kilometri.

CITEȘTE ȘI Secretar de stat în Ministerul Transporturilor: lipsesc trei noduri esențiale pe autostrada de centură a Bucureștilor

Autostrada de Centură a Bucureștiului, dată în folosință în întregime anul viitor

Odată cu finalizarea Lotului 1, autostrada poate fi dată în folosință în întregime. Potrivit contractului, termenul de finalizare este aprilie 2027. Cu toate acestea, constructorul dădea asigurări că lucrările vor fi gata anul acesta.

„Lotul 1 de pe A0 Nord are termen contractual abia în 2027. Nu vând iluzii, vă spun că poate să se prelungească termenul de execuție până la începutul anului 2027.”, a spus Cristian Pistol, directorul Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), potrivit TVR Info.

Anunțul îi nemulțumește și pe conducătorii auto, care sperau să circule anul acesta pe autostradă. „Cam mult, ținând cont că celelalte loturi s-au făcut destul de repede.”, a spus un șofer.

Contractul pentru Lotul 1 al Autostrăzii A0 București Nord a fost semnat în septembrie 2023, după mai bine de patru ani de la lansarea licitației, din cauza mai multor contestații și amânări. Lucrările au început în martie 2025.

Potrivit specialiștilor în infrastructură, nu sunt motive ca Lotul 1 să nu fie gata în toamna acestui an, așa cum a fost anunțat inițial.

Nu sunt probleme tehnice majore, sunt lucrurile inerente de șantier, mai este destul de mult de muncă, însă dacă antreprenorul s-ar ține de treabă, și nu pare că nu s-ar ține de treabă, și nu avem ceva catastrofal care să se întâmple până la sfârșitul anului. Ar trebui să avem acest lot inaugurat în acest an.”, a declarat Ionuţ Ciurea – președintele Asociației Pro Infrastructura.

CITEȘTE ȘI Birocrația blochează Bucureștiul. Municipiile Cluj și Oradea licitează trenul metropolitan, Capitala amână termene și face parcuri peste linii

Autor

  • Andreea Stănărîngă

    Cu o experiență de peste 5 ani în presă, face parte din echipa Buletin de București din septembrie 2025. A colaborat cu câteva publicații, printre care și Fanatik.ro, unde s-a ocupat de știri de lifestyle și de actualitate. A făcut un pas către presa locală pentru a explora Bucureștiul și poveștile care merită spuse.

scris de

Andreea Stănărîngă

Cu o experiență de peste 5 ani în presă, face parte din echipa Buletin de București din septembrie 2025. A colaborat cu câteva publicații, printre care și Fanatik.ro, unde s-a ocupat de știri de lifestyle și de actualitate. A făcut un pas către presa locală pentru a explora Bucureștiul și poveștile care merită spuse.