Investigații, reportaje, interviuri, editoriale și știri de interes local.
Thursday , 25 June 2026
BdB e un proiect marca Funky Citizens
ArticoleMainPrimărie

Chestionar pentru Ștrandul Tineretului. Bucureștenii sunt întrebați cum vor să arate viitorul „Parc Sportiv”, anunțat de primarul George Tuță încă din 2024

16
Chestionar pentru Ștrandul Tineretului. Bucureștenii sunt întrebați cum vor să arate viitorul „Parc Sportiv”, anunțat de primarul George Tuță încă din 2024. Foto: GSP/ 2022
Chestionar pentru Ștrandul Tineretului. Bucureștenii sunt întrebați cum vor să arate viitorul „Parc Sportiv”, anunțat de primarul George Tuță încă din 2024. Foto: GSP/ 2022

Primăria Sectorului 1 a lansat, în parteneriat cu Universitatea de Arhitectură și Urbanism „Ion Mincu”, un chestionar despre cum și-ar dori bucureștenii să arate viitorul „Parc Sportiv”, pe care autoritatea locală își propune să îl amenajeze în zona fostului complex sportiv Tineretului.

Printre facilitățile propuse se numără piste pentru alergare, terenuri de sport sau locuri de joacă pentru copii.

Totodată, cetățenii sunt invitați să aleagă între mai multe tipuri de activități și evenimente (sportive, culturale sau educative, de exemplu), sau să își exprime părerea despre cum ar trebui organizat accesul (gratuit, pe baza unui tarif modic sau diferențiat).

Completarea chestionarului durează aproximativ 10 minute și este anonimă.

„Vrem să transformăm acest spațiu într-o zonă modernă și accesibilă, dedicată activităților sportive și recreative pentru întreaga comunitate.

Înainte de a stabili cum va arăta proiectul, vrem să știm cum vedeți voi acest loc. Răspunsurile din chestionar ne ajută să prioritizăm corect și să creăm un parc pe măsura nevoilor reale ale comunității”, a transmis Primăria Sectorului 1.

Chestionarul poate fi completat AICI.

Petiție și solicitări către Guvern, pentru amenajarea viitorului „Parc Sportiv”

Primăria Sectorului 1 a solicitat Consiliului General al Municipiului București să ceară Guvernului ștrandul Tineretului, care acum este în administrarea privată a statului, prin Agenţia Naţională pentru Sport. Proiectul a fost aprobat de consilierii generali în vara anului trecut, după cum a scris Buletin de București aici.

Totuși, pentru ca Primăria Sectorului 1 să preia în administrare fostul complex sportiv este nevoie și de acordul Guvernulului.

Preluarea bazei sportive face parte dintr-un plan mai amplu despre care primarul George Tuţă vorbeşte încă din septembrie 2024: „amenajarea unui parc sportiv destinat practicării a peste 30 de sporturi” pe întreaga suprafața cuprinsă între Ștrandul Tineretului, Stadionul „Iolanda Balaș-Soter”, Clubul Sportiv Școlar „Triumf” București și Stadionul „Arcul de Triumf”.

„Parcul Sportiv este un loc destinat practicării a peste 30 de sporturi individuale sau de echipă. Va fi situat în zona pe care bucureștenii mai vechi o cunosc sub denumirea de Stadionul Tineretului – Ștrandul Kiseleff sau Ștrandul Tineretului. Cei mai noi știu de stadionul „Iolanda Balaș” și de buruienile înconjurătoare.

Astăzi, aproape întreaga zonă este lăsată să se degradeze încet. Cu excepția Stadionului Arcul de Triumf, refăcut recent, zona seamănă cu o mare plantație de ambrozie. Suprafața este în prezent fărâmițată și administrată de mai multe agenții de stat. Agenții care fie au închiriat terenurile, fie pur și simplu le-au lăsat să moară.

Vom prelua toată această suprafață și o vom transforma în cea mai nouă zonă verde din București destinată sportului – Parcul Sportiv. Fiecare sport de masă va avea o nouă casă, cu terenuri și spații complet renovate și integrate armonios în natură.”, a transmis edilul, în 2024, pe rețelele de socializare.

Pentru a putea prelua imobilele în administrare, liberalii din Sectorul 1 au inițiat inclusiv o petiție intitulată „Luăm de la stat, dăm pentru mișcare”. Primăria Sectorului 1 încă nu a anunțat obținerea acordului de la Guvern.

Viitorul parc ar putea fi amenajat împreună cu Agenția Națională pentru Sport

Totuși, în mai 2026, autoritatea locală a aprobat transmiterea unei noi solicitări către Consiliul General: de această dată pentru asocierea cu Agenţia Naţională pentru Sport, în vederea realizării unui proiect comun.

Practic, dacă nu reușește să obțină acordul Guvernului, Primăria Sectorului 1 intenționează să finanțeze lucrările de reabilitare, însă baza sportivă va rămâne în administrarea statului.

În schimbul investițiilor, autoritatea locală ar urma să aibă dreptul de utilizare gratuită, conform unui program stabilit de comun acord între părți, precum și dreptul de a organiza evenimente sportive, educaționale sau recreative pentru elevi, tineri, persoane vulnerabile sau alți membrii ai comunității Sectorului 1, se precizează în convenția aprobată anul acesta de consilierii locali.

CITEȘTE ȘI: Primăria Sectorului 4 taie fondurile de la patinoar și reabilitări termice pentru a moderniza ghene de gunoi pe datorie

Autor

  • Andreea Tudor

    Născută și crescută în București, susținătoare a presei independente. Așa am ajuns redactor la Buletin de București. Fiind eu, însămi, parte a sistemului de învățământ românesc și pasionată de domeniul social, pun sub lupă tot ceea ce se întâmplă în sfera educației.

    Cred cu tărie că presa „pentru cetățeni” este presa independentă. Oamenii au nevoie de o informare corectă pentru a înțelege pe deplin ce se întâmplă în jurul lor și pentru a lua acțiune împotriva nedreptăților.

scris de

Andreea Tudor

Născută și crescută în București, susținătoare a presei independente. Așa am ajuns redactor la Buletin de București. Fiind eu, însămi, parte a sistemului de învățământ românesc și pasionată de domeniul social, pun sub lupă tot ceea ce se întâmplă în sfera educației. Cred cu tărie că presa „pentru cetățeni” este presa independentă. Oamenii au nevoie de o informare corectă pentru a înțelege pe deplin ce se întâmplă în jurul lor și pentru a lua acțiune împotriva nedreptăților.

pe același subiect

Monetăria Statului lansează o medalie dedicată Centenarului Aviației Civile | FOTO: Inquam Photos /George Călin
ArticoleDiverseȘtiri

Monetăria Statului lansează o medalie dedicată Centenarului Aviației Civile

Monetăria Statului lansează o medalie dedicată Centenarului Aviației Civile, potrivit unui comunicat...

Muzeul Țăranului Român va putea fi vizitat din nou în întregime, de la finalul acestei săptămâni | FOTO: Inquam Photos /Saul Pop
ArticoleCulturăMain

Muzeul Țăranului Român poate fi vizitat din nou în întregime. A fost închis parțial un deceniu

Muzeul Țăranului Român va putea fi vizitat din nou în întregime, de...