Investigații, reportaje, interviuri, editoriale și știri de interes local.
Wednesday , 24 June 2026
BdB e un proiect marca Funky Citizens
ArticoleMainPrimărieTransport

VIDEO | Ruina rutieră din Nordul Capitalei. Cum a ajuns Pasajul Pipera, de peste calea ferată București-Constanța, să pună în pericol viața șoferilor

275
Ruina rutieră din Nordul Capitalei
Ruina rutieră din Nordul Capitalei. FOTO: Paul Angelescu

Bucăți de metal și cauciuc smulse din structura Pasajului Pipera, de la granița dintre București și Voluntari, pun în pericol zilnic mii de șoferi care tranzitează nordul Capitalei. Podul care traversează calea ferată București-Constanța prezintă deficiențe majore la nivelul rosturilor de dilatație, la 17 ani de la tăierea panglicii.

Imaginile surprinse la fața locului de jurnalistul ProTv Paul Angelescu arată șanțuri adânci în asfalt și șuruburi care ies din structura podului, în zona rosturilor de dilatație.

Aceste „îmbinări” permit podului să se „miște” în caz de ger sau căldură extremă, când structura se contractă sau se dilată. Acum acestea reprezintă acum o „bombă cu ceas” pentru siguranța rutieră din zonă.

Rosturile de dilatație de pe Pasajul Pipera, una dintre cele mai circulate artere ale Capitalei, au ajuns un adevărat pericol public. Oricând se poate întâmpla un accident grav. În mod normal Primăria Municipiului București sau Primăria Sectorului 2 București ar trebui să ia măsuri urgente, iar Poliția Română ar trebui să amendeze zilnic administratorul drumului până îl repară. Evident că situația nu e semnalizată în niciun fel”, a notat jurnalistul pe o rețea de socializare.

Pasajul Pipera. Pasarea responsabilității între primării

Degradarea infrastructurii de aici nu a apărut brusc. Construcția a rămas fără lucrări de întreținere dintr-un motiv de natură birocratică. Din informațiile Buletin de București, obiectivul nu figurează în evidențele clare ale niciunei unități administrative, la această oră. Primăria Municipiului București și Primăria Sectorului 2 au transformat podul într-un subiect de dispută instituțională încă din anul 2019.

Reprezentanții Primăriei Capitalei ar fi susținut în repetate rânduri că pasajul nu se află în administrarea lor. De cealaltă parte, Primăria Sectorului 2 ar fi transmis prin comunicate oficiale că predarea s-a făcut către municipalitate imediat după finalizarea lucrărilor de construire. Arhitectul-șef al Primăriei Voluntari ar fi afirmat la rândul său că pasajul se află sub tutela Primăriei Capitalei.

Erori de proiectare și costuri umflate

Istoricul pasajului de peste calea ferată București-Constanța a tinuț titlurile publicațiilor, la momentul șantierul, din cauza unor erori de execuție.

Proiectul demarat pe hârtie în 2005 a început efectiv abia doi ani mai târziu. Constructorii au descoperit cabluri de utilități vechi chiar la primele săpături iar costurile au explodat din cauza acestor vicii de proiectare.

În plus, constructorii aflați în coordonarea Primăriei Voluntari, au ridicat infrastructura rutieră fără aprobările necesare. De altfel, CFR S.A. ar fi reclamat la momentul respectiv, lipsa avizelor din partea Primăriei Voluntari la momentul demarării lucrărilor iar beneficiarul a ignorat complet programul de reabilitare a infrastructurii feroviare existent în zonă.

Cele două mari proiecte s-au suprapus iar CFR a cerut ulterior fonduri suplimentare pentru reproiectarea lucrărilor feroviare. Doi stâlpi ai rețelei electrice feroviare au rămas blocați sub pasajul Pipera iar autoritățile au deviat temporar circulația trenurilor pentru a muta elementele de susținere ale stâlpilor de înaltă tensiune în lateral.

CITEȘTE ȘI Ciucu, atac la societatea civilă din Prelungirea Ghencea: „Trimiți la presă, mobilizezi oamenii ca să nu se întâmple nimic”. Delia Mihalache: „Reacționează politic, se victimizează. Face asta din 2021 și nu mă impresionează”

Autor

  • Cătălin Doscaș

    Reporter și redactor-șef Buletin de București. Lucrează în mass-media de la vârsta de 15 ani, când a publicat primele articole în presa locală din Tecuci. În București a lucrat în redacții radio ca reporter, redactor și prezentator (StudentFM, NaționalFM, Radio Total, Smart FM), unde a acoperit domeniile politic, economic, social și externe. Ulterior, a fost editor-coordonator al postului Realitatea FM. Experiența în jurnalismul online a dobândit-o la portalul B365.ro, unde a fost editor. În 2012 s-a angajat în televiziune. La Realitatea TV a fost, pe rând, reporter la secția Social, reporter special la emisiunea de reportaje și anchete „Reporterii Realității”, dar și editor al jurnalelor de știri. Ulterior, a făcut parte din secția de Investigații de la Digi24 și a lucrat la campania „România furată”. A revenit în presa scrisă în 2017, ca reporter special, în cadrul unui proiect de repoziționare a tabloidului Libertatea în cotidian generalist. Este jurnalist Buletin de București din 2019.

scris de

Cătălin Doscaș

Reporter și redactor-șef Buletin de București. Lucrează în mass-media de la vârsta de 15 ani, când a publicat primele articole în presa locală din Tecuci. În București a lucrat în redacții radio ca reporter, redactor și prezentator (StudentFM, NaționalFM, Radio Total, Smart FM), unde a acoperit domeniile politic, economic, social și externe. Ulterior, a fost editor-coordonator al postului Realitatea FM. Experiența în jurnalismul online a dobândit-o la portalul B365.ro, unde a fost editor. În 2012 s-a angajat în televiziune. La Realitatea TV a fost, pe rând, reporter la secția Social, reporter special la emisiunea de reportaje și anchete „Reporterii Realității”, dar și editor al jurnalelor de știri. Ulterior, a făcut parte din secția de Investigații de la Digi24 și a lucrat la campania „România furată”. A revenit în presa scrisă în 2017, ca reporter special, în cadrul unui proiect de repoziționare a tabloidului Libertatea în cotidian generalist. Este jurnalist Buletin de București din 2019.