Investigații, reportaje, interviuri, editoriale și știri de interes local.
Friday , 12 June 2026
BdB e un proiect marca Funky Citizens
ArticoleEveniment

Ziua a 2-a a exerciţiului SEISM 2025. Simulare de explozie şi incendiu la metrou. Victime blocate, scoase de pompierii militari

491

SEISM 2025. Exerciţiul organizat de Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă a avut o componentă care a implicat metroul bucureştean. Mai precis, a fost simulată o explozie urmată de incendiu la staţia Academia Militară, de pe magistrala M5. Scenariul presupune că mai mulţi oameni ar fi rămas blocaţi într-o garnitură de metrou, dar şi pe peron.

Simularea a presupus că în data de 22.06.2025, la ora 01:05, a avut loc o explozie urmată de incendiu la stația de metrou „Academia Militară”.

Mai multe victime au rămas blocate atât pe peron, cât și în tunel. Astfel, echipajele de salvare au intervenit prompt pentru căutarea și localizarea victimelor, evaluarea funcțiilor vitale și triajul medical, imobilizarea răniților și evacuarea lor în afara zonei de risc și transportul acestora către unități medicale din București.

Salvatorii au extras 47 de victime, dintre care 2 decedate. În sprijinul echipajelor de ISU B-IF au intervenit și echipaje din cadrul ISU Hunedoara.

SEISM 2025. Un comunicat din dimineaţa de 22 iunie al IGSU arată un bilanţ al simulării: la ora 06:00, 261 de victime erau asistate medical în facilități medicale mobile operaționalizate în Municipiul București și județul Ilfov (respectiv Post medical avansat, EMT Mureș, EMT București și ROL 2 MApN). Pentru un răspuns eficient, peste 600 de forțe și aproximativ 140 de mijloace au fost dislocate din 13 județe și de la Unitatea Specială de Intervenție în Situații de Urgență în sprijinul colegilor din București-Ilfov, Ialomița și Călărași.

Numărul forțelor de intervenție a crescut în ultimele 12 ore. Aproximativ 3.000 de forțe, aparținând Ministerului Afacerilor Interne (pompieri, polițiști, jandarmi, paramedici, piloți, polițiști de frontieră și din alte unități aparținând ministerului de resort), ale Ministerului Apărării Naționale, ale administrației publice locale, voluntari și ONG-uri, cu peste 360 mijloace tehnice, se află la datorie pentru gestionarea efectelor produse de seismul din data de 21.06.2025.

CITEŞTE ŞI: 18 dispozitive medicale ar putea fi împrumutate mai multor instituții din Capitală. Proiectul intră în dezbaterea CGMB

Autor

pe același subiect

Târgul de Sfinții Apostoli Petru și Pavel, la Muzeul Satului. FOTO: muzeul-satului.ro
ArticoleȘtiri

Târgul de Sfinții Apostoli Petru și Pavel, la Muzeul Satului

Muzeul Național al Satului Dimitrie Gusti organizeaza, în perioada 25-28 iunie Târgul...

Trei elevi din București, selectați pentru Olimpiada Internațională de Economie | FOTO: RECE
ArticoleEducațieȘtiri

Trei elevi din București, selectați pentru Olimpiada Internațională de Economie

Trei elevi din București au fost selectați pentru Olimpiada Internațională de Economie,...

Codul galben de ploaie și vânt se prelungește, în Capitală. FOTO: Inquam Photos /Octav Ganea
ArticoleȘtiri

Codul galben de ploaie și vânt se prelungește, în Capitală

Administrația Națională de Meteorologie a prelungit codul galben de ploaie și vânt,...

Cum obții cartea electronică de identitate în Capitală. Solicitanții se pot programa în orice județ | FOTO: Inquam Photos/Octav Ganea
ArticoleDiverseȘtiri

Cum obții cartea electronică de identitate în Capitală. Solicitanții se pot programa în orice județ

Cum obții cartea electronică de identitate: solicitanții se pot programa în orice...