Investigații, reportaje, interviuri, editoriale și știri de interes local.
Tuesday , 9 June 2026
BdB e un proiect marca Funky Citizens
ArticoleȘtiriTransport

O locomotivă nouă Alstom a ajuns la București. Când va intra în circulație

445
locomotivă nouă Alstom
Locomotiva nouă Alstom

O locomotivă electrică nouă de la Alstom a ajuns joi în București. Aceasta a fost livrată Autorității pentru Reformă Feroviară în Gara de Nord. Deocamdată, va circula doar în teste.

Cel mai probabil, locomitva va începe să tracteze trenuri de călători, cu până la 16 vagoane, din primăvara anului viitor, potrivit Club feroviar.

Prima locomotivă nouă Alstom, dintr-un pachet de 16

Contractul semnat în 2024 include furnizarea a 16 locomotive și 20 de ani de servicii de mentenanță și reparații (poate fi prelungit cu încă 20 de ani prin încheierea unui acord suplimentar).

Locomotiva a sosit în România, de fapt, la finele lunii iulie, așa cum am scris atunci, și este supusă unui program complex de testare dinamică la Centrul de Testare Făurei pe parcursul lunii august, care va fi urmat de un program de testare în Germania, pe linii certificate TSI.

Întrebat când va fi posibil ca această locomotivă să tracteze trenuri de călători în serviciul comercial, Gabriel Stanciu, director general al companiei Alstom pentru România, Bulgaria și Moldova, a declarat că are speranța ca toate testele să fie finalizate cu succes până în aprilie 2026.

Președintele ARF, Mihai Barbu, a afirmat că până la finalul anului 2027 România va avea 130 de trenuri noi, de la Alstom și de la Pesa.

Locomotiva are în prezent un finisaj temporar de culoare albastră, aplicat pentru a proteja suprafața în timpul testelor. După finalizarea programului de testare, va fi implementat aspectul vizual final, vișiniu, culoarea tradițională a ceferiștilor și a clubului feroviarilor, Rapid București.

Mai multe detalii în Club feroviar.

CITEȘTE ȘI: RAPORT | Poluarea aerului nu se limitează la emisiile de eșapament. Câte mașini electrice și hibrid circulă prin Capitală

Și trenul nou de la Pesa a început testele

Trenul electric polonez PESA a trecut cu succes mai multe teste pe inelul Autorității Feroviare Române (AFER) de la Făurei, județul Brăila, scrie Club feroviar.

Rama electrică a finalizat testele privind sistemul de detectare a incendiilor și în privința iluminatului și dimensiunilor. De asemenea, au fost trecute unele dintre testele statice și dinamice ale sistemului de frânare, dar și testele privind semnalele în cabina de conducere.

În prezent, se efectuează testele referitoare la semnalele în spațiul destinat pasagerilor. După finalizarea tuturor testelor de la Făurei, trenul PESA va fi testat pe rețeaua feroviară din România.

Pe 30 ianuarie 2024 Autoritatea pentru Reformă Feroviară a semnat contractul pentru achiziția a 62 de rame electrice regionale (RE-R1), cu perioada de mentenanță de 15 ani, în valoare de 2.777.369.677 lei, cu TVA, cu Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz Spolka Akcyjna din Polonia. Contractul este finanțat din Fondul de Modernizare al Uniunii Europene.

CITEȘTE ȘI: Trenul electric polonez care va circula de la București spre țară a trecut testele

Autor

scris de

Redacția Buletin de București

Buletin de București există din vara anului 2019.

pe același subiect

Al patrulea tratament împotriva larvelor de țânțari a fost demarat, în Capitală. FOTO: Arhivă
ArticoleȘtiri

A început al patrulea tratament împotriva larvelor de țânțari, în Capitală

Compania eci Igienizare a demarat cel de-al patrulea tratament împotriva larvelor de...

Salvamontiștii avertizează bucureștenii care pleacă în concediu, la munte. Atenție la urși dar și la capriciile vremii. FOTO: outdoor.ro
ArticoleDiverseMain

Salvamontiștii avertizează bucureștenii care pleacă în concediu la munte: Atenție la urși dar și la capriciile vremii

Salvamontiștii avertizează bucureștenii care aleg să-și petreacă vacanțele în zona montană. Alertele...

„FADE TO GREY”, spectacol de teatru-dans contemporan, la Grivita Grivița 53, pentru locuitorii Sectorului 1: FOTO: PS1
ArticoleȘtiri

„FADE TO GREY”, spectacol de teatru-dans contemporan, la Grivita Grivița 53, pentru locuitorii Sectorului 1

Locuitorii Sectorului 1 sunt așteptați la „FADE TO GREY”, spectacol de teatru-dans...