Un proiect aflat pe ordinea de zi a ședinței de consiliu a sectorului 5 propune diminuarea valorii produselor, serviciilor și lucrărilor ce se pot achiziționa în mod direct. Mai exact, primăria și instituțiile aflate în subordine vor avea dreptul să achiziționeze direct, fără licitație, doar dacă suma totală este mai mică de 80 de mii de lei, pentru produse și servicii, și mai mică de 200 de mii de lei pentru lucrări.

În momentul de față, conform legii achizițiilor publice, orice instituție poate să cumpere produse și servicii fără licitație dacă valoarea contractului nu depășește 135.060 lei și lucrări până la 450.200 lei. Camera Deputaţilor a adoptat pe 21 iunie proiectul de lege care prevede dublarea pragurilor privind valoarea achiziţiilor directe, stabilindu-se că se vor putea face achiziţii directe pentru produse sau servicii cu valoare mai mică de 270.120 lei, respectiv lucrări cu valoare mai mică de 900.400 lei.

Totodată, proiectul prevede ca referatul de necesitate și prețul estimat al fiecărei achiziții publice, fie că e directă sau licitație, să fie afișate pe site-ul și pe pagina de Facebook a instituției cu două zile lucrătoare anterior momentului încărcării documentației în platforma SEAP.

Primăria și instituțiile subordonate ar urma să fie obligată să prezinte trimestrial consiliului local rapoarte privind achizițiile publice, indicând necesitatea fiecărei achiziții, furnizorul ales, prețurile contractate și ofertele concurente.

Proiectul este propus de Alexandru Paul Dimitriu, candidatul USR la funcția de primar al sectorului 5. În referatul de aprobare acesta susține că „deși sectorul 5 este cel mai sărac sector al Bucureștiului, banii cetățenilor sunt cheltuiți fără niciun control pe bunuri și servicii a căror utilitate nu poate fi verificată. O parte foarte mică din cheltuielile făcute răspund nevoilor reale ale locuitorilor.”

La finalul anului 2021, Buletin de București a publicat o analiză din care reiese că sectorul 5 a fost campion absolut la achiziții directe pe țară, cu 45 de milioane de lei. Adică de 28 de ori mai mult decât a cheltuit, de exemplu, Sectorul 2.

Cele mai costisitoare achiziții au fost cele de Lucrări de reparații generale și renovare. Au fost încheiate 55 de contracte în valoare de peste 21 de milioane de lei. Vorbim de lucrări de reparații si reabilitări la unitățile de învățământ din sector. Din cele 55 de contracte, cele mai multe au fost atribuite firmei Apolodor Business Construction SRL – 7, în valoare de 2,85 milioane de lei. Sunt primele contracte publice ale firmei înființate în 2018, dar înscrisă în SEAP abia pe 17 iunie 2021.

Urmează Lucrările de instalații electrice, cu 3,6 milioane de lei, Lucrările de reparare a terenurilor de sport și de achiziții de Echipament pentru parcuri și terenuri de joacă, ambele peste 1 milion de lei.

AutoritateaNr. ContracteValoare
achiziții directe
Primaria Sectorului 578844,990,914
Primăria Sectorului 319916,090,180
Primăria Sectorului 435411,088,564
Primăria Sectorului 61739,006,471
Primăria Sectorului 1712,793,335
Primăria Municipiului București992,640,381
Primăria Sectorului 23121,565,530
Total199688,175,375
Sursă: SEAP

Sursă cover foto: Anoushka P/ Unsplash

(Visited 562 times, 9 visits today)