Investigații, reportaje, interviuri, editoriale și știri de interes local.
Saturday , 27 June 2026
BdB e un proiect marca Funky Citizens
ArticoleBuletin de IlfovEditorialMain

EDITORIAL | Cosmopolis din „Ilfovistan”, ghetoul „de lux” din Nordul Capitalei

875
Cosmopolis din „Ilfovistan”, ghetoul „de lux” din Nordul Capitalei
Cosmopolis din „Ilfovistan”, ghetoul „de lux” din Nordul Capitalei. FOTO: Cătălin Doscaș

O femeie tânără, însărcinată, este asasinată în plină zi, în fața locuinței sale din complexul rezidențial Cosmopolis. Agresorul se sinucide câteva ore mai târziu. Majoritatea consumă drama, alții, sub zodia idioției, aplaudă criminalul.

Mai nimeni nu se întreabă de ce, într-unul dintre cele mai scumpe și promovate „paradisuri rezidențiale” din Ilfov, nu există un post de poliție, un echipaj permanent, o minimă infrastructură de siguranță.

Pentru că, în realitate, Cosmopolis (și multe dintre enclavele din Nordul Capitalei) nu este decât o fațadă lucioasă peste o mizerie administrativă, o corupție endemică și o stare de haos aproape programatic.

Ilfovistan, această regiune „de lux” în care se mută clasa mijlocie aspirantă și tinerii corporatiști, este în esență o capcană urbanistică, socială și instituțională.

Cosmopolis, cu blocuri pastelate și piscine artificiale, nu e decât un ghetou de lux. Nu pentru că ar fi sărăcăcios, ci pentru că este închis într-o bulă de autosuficiență iluzorie, ruptă de realitatea dezastrului administrativ în care se scufundă județul Ilfov.

CITEȘTE ȘI: Bărbatul care a ucis-o pe tânăra de 23 de ani, însărcinată, fostă concurentă la un show tv, s-a sinucis

Paradisul fără canalizare

Străzile din zona Pipera-Voluntari-Otopeni-Tunari-Ștefănești sunt pline de SUV-uri, dar sub ele nu curge decât noroi. Canalizarea lipsește în multe zone, la fel și rețeaua de apă potabilă sau infrastructura educațională decentă.

Se construiește haotic, fără planuri urbanistice coerente, într-o combinație toxică între lăcomia dezvoltatorilor și indolența autorităților locale, prea preocupate de combinații imobiliare și festivaluri plătite din bani publici.

CITEȘTE ȘI EDITORIAL | Cnezatul fărădelegilor de lângă Bucureşti. De la „Sectorul 0” din Mogoşoaia, la „Kilometrul 0” al corupției din România

Cosmopolisul promite un „stil de viață occidental”, dar în spatele gardurilor colorate, locatarii descoperă că, în afară de un magazin, o patiserie, o sală de fitness și un coafor, sunt complet izolați: nu există școli publice în proximitate, nici spitale, nici siguranță reală.

Femeia ucisă în complex este doar una dintre victimele sistemice ale unei zone în care administrația locală a fost înlocuită de PR-ul dezvoltatorului imobiliar.

Ilfovistan, un stat în stat?

Voluntari, Tunari, Ștefăneștii de Jos, Găneasa, Bragadiru sau Otopeni. Sunt câteva dintre comunele și orășelele din jurul Capitalei care sunt conduse de „boieri locali” conectați la rețele de interese, familie și dezvoltatori.

Unii sunt foști primari ce-și lasă funcția pe mâna ginerelui, alții sunt baroni locali care mimează administrația în timp ce împart contracte. Cazul Cosmopolis nu e o excepție, ci un simptom.

CITEȘTE ȘI Cine a câștigat alegerile din jurul Capitalei | Un dezvoltator imobiliar va conduce orașul Bragadiru iar comuna Găneasa îl are primar pe ginerele fostului edil

Nu există post de poliție în complexul care adună mii de locuitori. Polițiștii din Ștefăneștii de Jos ajung greu, iar când ajung, ajung prea târziu.

De regulă, la alegeri se retrag cu tot cu jandarmi din jurul secțiilor de votare care ajung să fie controlate de clanuri, nu de autoritățile statului. Am văzut asta cu ochii mei, pe teren și pentru a nu știu câta oară, la alegerile locale din 2024.

La alegeri, aceste enclave „de lux” devin front de luptă electoral: flotanții sunt mobilizați, voturile sunt negociate, iar controlul politic asupra acestor oaze de dezvoltare haotică e mai important decât siguranța sau civilizația.

În Cosmopolis, spre exemplu, autoritatea este o firmă privată de pază ridicată pe umeri cu epoleți, iar educația se face (dacă se face) contra cost, în școli private.

CITEȘTE ȘI EDITORIAL | Generalii Voluntariului și „armata” lui Pandele

Dacă nu, o întâlnim bara la bară, în drum spre școlile din Capitală, dimineața, la prima oră, prin ambuteiaje cu copii care dorm pe ei pe scaunele din spatele mașinilor lucioase. Statul nu mai contează decât ca figurant pe afișul alegerilor.

Cosmopolis este un ghetou nu pentru că oamenii care locuiesc acolo sunt săraci, ci pentru că sunt izolați sistemic de servicii publice reale. Și se complac în situația asta.

Traiul într-un astfel de cartier e dominat de aparență: ai o piscină, dar nu ai poliție; ai parcare subterană, dar nu ai canalizare funcțională și riști să calci în noroc când urci la volan, așa cum s-a mai întâmplat. Se trăiește bine, până când realitatea lovește brutal – ca în cazul tinerei însărcinate, împușcată în fața propriei case.

Cosmopolis vs. Cosmpolice

În Ilfovistan, „luxul” e doar un branding de marketing. În spate, sistemul e același ca în orice margine abandonată a României: corupție, haos urbanistic, impostură administrativă.

Cosmopolis nu e un caz izolat. E imaginea exactă a unui model eșuat, în care autoritățile locale au cedat complet în fața intereselor imobiliare și au abandonat funcțiile de bază ale statului: siguranță, educație, sănătate.

Și când statul dispare, vin gloanțele gherțoilor.

CITEȘTE ȘI EDITORIAL | Ilfovistan: Bătălia din fostul Sector Agricol între Batman și Terminator

Autor

  • Cătălin Doscaș

    Reporter și redactor-șef Buletin de București. Lucrează în mass-media de la vârsta de 15 ani, când a publicat primele articole în presa locală din Tecuci. În București a lucrat în redacții radio ca reporter, redactor și prezentator (StudentFM, NaționalFM, Radio Total, Smart FM), unde a acoperit domeniile politic, economic, social și externe. Ulterior, a fost editor-coordonator al postului Realitatea FM. Experiența în jurnalismul online a dobândit-o la portalul B365.ro, unde a fost editor. În 2012 s-a angajat în televiziune. La Realitatea TV a fost, pe rând, reporter la secția Social, reporter special la emisiunea de reportaje și anchete „Reporterii Realității”, dar și editor al jurnalelor de știri. Ulterior, a făcut parte din secția de Investigații de la Digi24 și a lucrat la campania „România furată”. A revenit în presa scrisă în 2017, ca reporter special, în cadrul unui proiect de repoziționare a tabloidului Libertatea în cotidian generalist. Este jurnalist Buletin de București din 2019.

scris de

Cătălin Doscaș

Reporter și redactor-șef Buletin de București. Lucrează în mass-media de la vârsta de 15 ani, când a publicat primele articole în presa locală din Tecuci. În București a lucrat în redacții radio ca reporter, redactor și prezentator (StudentFM, NaționalFM, Radio Total, Smart FM), unde a acoperit domeniile politic, economic, social și externe. Ulterior, a fost editor-coordonator al postului Realitatea FM. Experiența în jurnalismul online a dobândit-o la portalul B365.ro, unde a fost editor. În 2012 s-a angajat în televiziune. La Realitatea TV a fost, pe rând, reporter la secția Social, reporter special la emisiunea de reportaje și anchete „Reporterii Realității”, dar și editor al jurnalelor de știri. Ulterior, a făcut parte din secția de Investigații de la Digi24 și a lucrat la campania „România furată”. A revenit în presa scrisă în 2017, ca reporter special, în cadrul unui proiect de repoziționare a tabloidului Libertatea în cotidian generalist. Este jurnalist Buletin de București din 2019.

pe același subiect

Întârzieri de peste patru ore în Gara de Nord. Circulația trenurilor a fost afectată de caniculă
ArticoleȘtiriTransport

Întârzieri de peste patru ore în Gara de Nord. Circulația trenurilor a fost afectată de caniculă

Din cauza temperaturilor ridicate ce sunt înregistrate în aceste zile în România,...

Folii anti-UV și sisteme de umbrire în stațiile STB. Sute de adăposturi din București ar putea fi modernizate
ArticoleMainPrimărie

Folii anti-UV și sisteme de umbrire în stațiile STB. Sute de adăposturi din București ar putea fi modernizate

Primăria Capitalei vrea să modernizeze stațiile STB din București, prin montarea unor...

VIDEO | Lotul 4 al A0 Nord, între Pantelimon și Glina, este aproape de recepție. Când va putea fi dat în trafic
ArticoleMainTransport

VIDEO | Lotul 4 Nord al A0, între Pantelimon și Glina, este aproape de recepție. Când va putea fi dat în trafic

Lotul 4 Nord al autostrăzii A0, cel cuprins între localitățile Pantelimon și...