Opt societăți comerciale au dat în judecată, de la începutul anului, societatea Economat Sector 5 SRL, în încercarea de a-și recupera banii pe diverse servicii și bunuri. La sfârșitul lunii trecute, consilierii locali de la Sectorul 5 au votat intrarea in insolvență a societății Economat Sector 5 SRL, la care consiliul local este asociat. Firma înființată de Marian Vanghelie în 2001 și cu care s-a lăudat tot timpul are datorii uriașe, de zeci de milioane de euro, conflicte la vârf și multe probleme legate de achizițiile făcute de-a lungul timpului. O istorie de 10 ani a unei alte găuri negre în care au dispărut banii bucureștenilor e pe final.

ECONOMAT – magazinul de partid, pe bani publici

Miercuri, 17 octombrie 2001, Prim- Ministrul, domnul Adrian Năstase va participa la inaugurarea oficială a primelor două magazine din Bucureşti incluse în Programul Economat dedicat pensionarilor.”, comunicat Guvernul României

Nu a fost ideea lui Vanghelie să deschidă magazine de tip Economat, cu produse ieftine pentru oamenii cu venituri modeste. Adrian Năstase a fost cel care s-a găndit că poate să câștige mai multe voturi de la pensionari dacă le face magazine dedicate. Primele Economate s-au deschis în București, în Sectorul 4.

Marian Vanghelie, primarul Sectorului 5 de pe vremea aceea, s-a organizat rapid și a înființat Economat Sector 5 SRL, o societate în care asociat unic era Consiliul Local Sector 5. În 2003, deschide și primele magazine – în Piața Cotroceni, Piața George Coșbuc și Piața Rahova, despre care presa vremii a scris că au înghițit 7 milioane de euro pentru amenjare.

În 2011, se mai deschide un economat în Piața Ferentari, dar este închis cel din Coșbuc. De atunci și până acum, au rămas funcționale doar trei magazine, în Rahova, Cotroceni și Ferentari.

sursa https://economatsector5.ro/magazine/

Economat Sector 5 SRL – (contra)performanța financiară

Societatea Comercială Economat Sector 5 a fost înființată prin Hotărârea de Consiliu Local Sector 5 nr. 75/14.11.2001.

28 noiembrie 2001 – SC Economat Sector 5 e înregistrată la Registrul Comerțului. Capital social – 2 milioane de lei și acționar unic Consiliul Local Sector 5.

2003 – Capitalul social e majorat de la 2 milioane la 206.7 miliarde ROL, apoi, încă o dată la 306 miliarde ROL – adica aproximativ 5.5 milioane de euro.

2004 – Capitalul social e majorat la 436 miliarde ROL10.8 milioane de euro.

Tot în 2004, administrarea Societății e încredințată firmei SC CALEX BUSINESS GROUP SRL ce avea ca acționari o firmă off-shore și pe Popescu Ion, cetățean român. Firma a fost înființată pe 23 aprilie 2004 și desemnată administrator la Economat pe 1 iulie 2004. Din pacate, nu există date financiare din acea perioadă. Primele informații de pe pagina Ministerului de Finanțe sunt din 2014.

sursa Ministerul de Finante

Capitalul social ajunsese, în 2014, la 37 de milioane de euro, iar pierderile erau deja de 1,5 milioane de lei. În 2014, Vanghelie reziliază contractul de administrare cu SC Calex Business, firmă în care, între timp, intrase unul dintre apropiații săi, Bodea Tiberiu, și numește un Consiliu de Administrație.

Rezultatele financiare sunt tot mai proaste, an după an. În 2019, capitalul subscris ajunge la 91,8 milioane de euro, pierderile la 1,8 milioane de euro și datoriile la 8 milioane de euro. Pierderile totale, din 2014 – 2019, însumează peste 11 milioane de euro.

26.02.2021 – Consiliul Local Sector 5 decide intrarea în insolvență a SC ECONOMAT SECTOR 5 SRL și desemnează un administrator al insolvenței.

Două decenii de afaceri dubioase

Marian Vanghelie, primarul Sectorului 5 al capitalei, paraseste sediul Primariei Sectorului 5, unde au avut loc perchezitii ale procurorilor DNA, in Bucuresti, joi, 12 martie 2015. Mai multe perchezitii au loc, joi dimineata, la sediul Primariei Sectorului 5 si la locuinta primarului Marian Vanghelie, într-un dosar instrumentat de DNA, privind atribuirea de contracte publice în mod ilegal, potrivit unor surse. Foto: Ovidiu Micsik / Inquam Photos

12 martie 2015 – procurorii DNA descind la Primăria Sector 5, acasă la Marian Vanghelie și la câțiva apropiați ai săi. Acuzațiia principală care i se aduce lui Marian Vanghelie – mită de 90 de milioane de euro. În rechizitoriul DNA, procurorii anticorupție susțineau că Vanghelie folosise firma Economat pentru a primi mită.

În perioada 2006 – 2014, inculpatul Vanghelie Marian-Daniel, în calitate de primar al Sectorului 5 din București, ajutat de inculpatul Niculae Mircea-Sorin și parțial de inculpata Ciocan Laura, a solicitat și primit de la inculpatul Dumitru Marin foloase materiale necuvenite în cuantum de aproximativ 30.403.000 de euro (reprezentând un „comision” de 20% din încasări).
Aceste foloase au fost pretinse și primite de inculpatul Vanghelie Marian-Daniel pentru a-și exercita atribuțiile de serviciu atât în vederea atribuirii de către Primăria Sectorului 5 și serviciile publice de interes local din subordinea Consiliului local al Sectorului 5, cu nerespectarea prevederilor legale, de contracte de achiziții publice firmelor controlate de omul de afaceri cât și pentru a dispune efectuarea plății lucrărilor aferente acestor contracte (valoarea totală a acestor contracte este de aproximativ 738.019.000 de lei).
Concret, foloasele necuvenite solicitate și primite de inculpatul Vanghelie Marian-Daniel de la inculpatul Dumitru Marin au constat, în principal, în:
1) predarea de sume de bani lichizi,
2) încheierea și executarea unor contracte, nejustificate din punct de vedere economic, cu societăți comerciale controlate de către inculpatul Vanghelie Marian-Daniel ori în legătură cu care acesta avea un interes personal,
3) cedarea părților sociale și, implicit, a patrimoniului – unei societăți comerciale către persoane indicate de inculpatul Vanghelie Marian-Daniel,
4) transferul dreptului de proprietate asupra a două vile către o persoană indicată de inculpatul Vanghelie Marian-Daniel,
5) achitarea cheltuielilor prilejuite de campaniile electorale,
6) oferirea de bunuri de valoare (ceasuri);
7) încheierea de contracte de sponsorizare cu Primăria Sectorului 5 București, în vederea susținerii financiare a organizării unor manifestări publice aducătoare de capital electoral pentru inculpatul Vanghelie Marian-Daniel,
8) achitarea de sume de bani unor persoane care au întocmit liste cu semnături pentru susținerea unei candidaturi la alegerile europarlamentare,
9) suportarea costurilor unor lucrări de renovare la obiective indicate de inculpatul Vanghelie Marian-Daniel,
10) suportarea costurilor de renovare ale unor magazine aparținând unei societăți comerciale, controlată de inculpatul Vanghelie Marian-Daniel,
11) achitarea costurilor aferente unor petreceri private.(….) Ca atare, prejudiciul total cauzat bugetului Sectorului 5 prin activitatea infracțională a inculpatului Vanghelie Marian-Daniel este de 295.207.000 de lei.
comunicat DNA.

Plecarea lui Vanghelie de la conducerea primăriei, în 2015, nu schimbă cu nimic soarta Economatului și nici… năravul. Daniel Florea, edil al Sectorului 5 între 2016 și 2020, continuă contractele începute de Vanghelie ba chiar reușește câteva “performanțe” proprii.

Patinoarul de 30 de milioane de euro

În decembrie 2020, actualul primar al Sectorului 5, Cristian Popescu Piedone a postat pe pagina sa de Facebook un film prin care arăta că, într-un depozit de la marginea Capitalei, a găsit un… patinoar. Unul atât de mare că nu încape în niciun parc, și cu toate dotările necesare. Economat a investit în el 30 de milioane de euro, iar achiziția nu a fost publicată nicăieri.

În 2018, societatea Economat Sector 5 SRL a achiziționat un patinoar artificial de 10.700 de metri pătrați (140.000.000 lei), 5.201 de patine de diferite mărimi (1.000 lei/ perechea), urși polari și pinguini – stabilizatori de echilibru pentru începători (15.000 lei fără TVA/ bucata). Patinoarul artificial este atât de mare, încât nu poate fi amplasat în niciun parc din Sectorul 5. De 2 ani, atât patinoarul, cât și patinele se află într-un depozit situat la marginea Capitalei”, a comunicat Primăria Sectorului 5.

❗️INCREDIBIL – Societatea Economat Sector 5 SRL a achiziționat un patinoar ecologic de peste 10.000 de metri pătrați și mii de patine în valoare de peste 30 de milioane de euro.

❗️INCREDIBIL – Societatea Economat Sector 5 SRL a achiziționat un patinoar ecologic de peste 10.000 de metri pătrați și mii de patine în valoare de peste 30 de milioane de euro. ❗️Am solicitat zilele trecute mai multe date din contabilitatea Primăriei Sectorului 5, pentru a afla ce facturi mai avem de plătit. În cazul în care credeați că activitatea Economat SRL s-a oprit la achiziția de pixuri Montegrappa și dulciuri franțuzești de aproximativ 7,5 milioane de euro, aflați că nu! Această societate, care ar fi trebuit să ofere produse și servicii la prețuri accesibile pentru persoanele sărace s-a ocupat, în 2018, de achiziția unui patinoar artificial de peste 10.000 de metri pătrați, care valorează 140 de milioane de lei. Și asta nu este tot. Tot Economat Sector 5 SRL s-a ocupat de achiziția a peste 5.000 de patine (1.000 lei/ bucata) și urși polari și pingiuni care îi ajută pe începători să își păstreze echilibrul (15.000 lei fără TVA/ bucata). Valoarea totală pentru toate aceste achiziții este de peste 30 de milioane de euro! 30 DE MILIOANE DE EURO, OAMENI BUNI! 🚨 Păi, gândiți-vă ce puteam face cu acești bani! Gândiți-vă la câte creșe, grădinițe și creșe puteam construi în Sectorul 5. Gândiți-vă că am fi putut face un azil pentru bătrâni sau am fi putut renova și asfalta străzile din Sector. Banii aceștia ar fi putut reprezenta șansa unei modernizări rapide a Sectorului 5! Dar nu s-a dorit. Și-au bătut joc de banii voștri. Și-au bătut joc de lucrurile pe care le-ați cerut și care nu suportau amânare, precum renovarea școlilor, a blocurilor sau asfaltarea străzilor. ❌ Patinoarul pe care l-au cumpărat este atât de mare, încât nu îl putem amplasa niciunde în Sector. Numărul mare de patine i-ar face invidioși și pe cei care organizează Jocurile Olimpice de iarnă. Mai mult, atât patinoarul, cât și patinele se află de 2 ani într-un depozit de la marginea Bucureștiului. Zac acolo, acoperite de praf. ❗️Trebuie să știți că nu voi plăti nicio factură! În primul rând pentru că sumele sunt exagerat de mari și achiziția nu se justifică. Nu ne putem bate joc de banii Primăriei Sectorului 5, de banii locuitorilor din sector. Bugetul este oricum unul limitat din cauza acestor extravaganțe ale fostei conduceri. ❗️❗️Ca o curiozitate: patinoarul construit de Ion Țiriac în Otopeni, de o dimensiune mai mică, ce-i drept (4.863 de metri pătrați), a costat 3,6 milioane de euro. Iar Sectorul 5, pentru 10.000 de metri pătrați, plătește 30 DE MILIOANE DE EURO!

Posted by Cristian Popescu Piedone on Monday, 7 December 2020


Pe final de mandat, primarul Daniel Florea a încheiat o afacere de 10 milioane de EURO pentru achiziția a 33 de mii de tablete pentru elevii din sectorul 5, dar fără licitație. Firma Economat Sector 5 a fost mijlocitorul afacerii. Tabletele au fost cumpărate de la o firmă înființată în urmă cu cateva luni. Pentru această afacere, fostul edil Daniel Florea a primit vizita procurorilor DNA și este cercetat într-un dosar de fraudă.

Și a existat și o afacere cu măști cumpărate de Primăria Sector 5 prin intermediul Economat SRL, aproape 5 milioane de bucăți și care s-au dovedit neconforme. Au fost retrase cu puține zile înainte de începerea semestrului 2, când elevii s-au întors în clase.

La capitolul cheltuieli făcute de Economat, mai trebuie să adăugăm și achizițiile directe care au fost în valoare de 11 milioane de lei, și au mers, preponderent, spre aceleași firme.

SocietateaNr contracteValoare lei
SC VLADI CONSTRUCT41,452,584
SC UNITED COLORS TEAM2888,753
SC IAHIM S.R.L.2880,472
SC marcus serv pro srl2873,000
SC STAR PRO CENTER INTL3514,000
SC BE HOME CONCEPT14448,550
SC NEWS STAND1434,000
SC VLADI CONSTRUCT S.R.L.1427,851
SC YYA INSTAL SERV LOGISTIC SRL18410,180
SC MIRO BEST PRINT SRL3402,251
OMV PETROM MARKETING6376,428
PBG MANAGEMENT & ENGINEERING SRL4374,500
Ramida Digital Print SRL262355,377
VAP Tehnogrup Instal5348,480
SOFT BUSINESS UNION S.R.L.10337,552
Fsystems Best Solutions SRL196301,124
Smart IT Services&Consulting SRL144272,926
PRIMOSAL S.R.L.18253,770
EUROVITAL TOP MEDICAL4210,000
IDD ASSET MANAGEMENT3189,000

Despre Vladi Construct, Be Home Concept și legăturile dintre firmele lui Vanghelie și companiile lui Daniel Tudorache, am scris deja aici.

Și despre United Colors Team am mai scris. Este firma care a realizat panourile publicitare pentru spitalul lui Tudorache.


Piedone a venit cu revoluția

Noul primar al Sectorului 5, Cristian Popescu Piedone a declarat război pierderilor nejustificate de bani din bugetul Sectorului și a început cu Economatul. După ce a făcut publică afacerea Patinoarul, Piedone a mers și într-un alt depozit al Economatului unde zăceau produse de milioane de lei.

În decembrie anul trecut, Consiliul Local Sector 5 a votat demiterea conducerii Economat Sector 5 și a desemnat un nou administrator. Doar că fosta conducere a acționat în instanță decizia consilierilor, și până la judecata pe fond există un vid de conducere în societate care a complicat și mai mult lucrurile, pentru că nimeni nu mai poate face plăți. Consecința – numărul societăților care cer în instanță bani de la Economat crește în fiecare săptămâna de la începutul lui 2021.

Sursa foto cover Facebook Cristian Popescu Piedone

(Visited 3,195 times, 1 visits today)