Investigații, reportaje, interviuri, editoriale și știri de interes local.
Monday , 22 June 2026
BdB e un proiect marca Funky Citizens
Știri

VIDEO| “Am fi avut bani, subvențiile pentru căldură poate nu ar fi trebuit să existe. Doar că, într-un parteneriat public-privat, nu mai poți să furi”. Concluzii în dezbaterea „Marele București”

255

Dacă, începând cu anii 90, administrația locală și centrala ar fi avut in vedere modernizarea sistemului centralizat prin atragerea capitalului privat, astăzi subvenția nu am ai fi trebuit sa existe, pentru ca rețeaua ar fi funcționat eficient. Acest lucru nu s-a întâmplat din cauza ca într-un astfel de parteneriat, nu se mai poate fura, a declarat Octavian Berceanu, fostul comisar general al Gărzii Naționale de Mediu.    

“Cu toate ca exista extraordinar de mulți bani în piața, administrațiile și oamenii politici nu au înțeles ce înseamnă un parteneriat public- privat. Peste tot în lume exista parteneriate public-private, sunt surse de bani. Dar, în momentul cand faci un public-privat nu mai poți să furi. In cazul nostru nu s-a dorit un parteneriat public-privat, ceea ce ar fi fost foarte benefic de acum 20 de ani pentru acest sistem de încălzire centralizat pentru București. Am fi avut bani, subvențiile poate nu ar fi trebuit să existe, am fi plătit prețul corect. Asta presupune un parteneriat public privat. Și nici căpușarea acestui sistem nu ar fi existat vreodată”, a declarat Octavian Berceanu, fostul comisar general al Gărzii Naționale de Mediu, în cadrul celei de-a doua dezbateri “Marele București”.

Youtube video

Cât privește poluarea generata de sistemele individuale de încălzire din Capitală, aceasta nu a fost vizată de niciun studiu până in prezent.  

„Nu există absolut niciun studiu la nivelul Bucureștiului. Nu putem sa mergem nici măcar pe estimări pentru ca avem concentrații destul de mari. Avem cartiere în zona Chiajna, unde blocurile sunt foarte apropiate unele de altele și poluarea este mult mai intensă decât în mijlocul Bucureștiului sau în Sectorul 1 unde avem locuințe cu o densitate mai mică pe kilometru pătrat”, a mai spus Berceanu.

Acesta a fost a doua discuție din seria „Marele București”, o serie de șase dezbateri despre subiecte vulnerabile și de interes pentru București. Pe 15 octombrie discutăm cu autoritățile și experții despre clădirile în paragină ale Bucureștiului.


Acest material face parte din seria „Marele București”, un proiect special, elaborat cu sprijinul Băncii Mondiale, care oferă asistență tehnică Primăriei Municipiului București pentru elaborarea Strategiei Integrate de Dezvoltare Urbană (Strategia #Bucuresti2050). Detalii pe EstiBucurești.org sau pe Facebook.

Autor

  • Cătălin Doscaș

    Reporter și redactor-șef Buletin de București. Lucrează în mass-media de la vârsta de 15 ani, când a publicat primele articole în presa locală din Tecuci. În București a lucrat în redacții radio ca reporter, redactor și prezentator (StudentFM, NaționalFM, Radio Total, Smart FM), unde a acoperit domeniile politic, economic, social și externe. Ulterior, a fost editor-coordonator al postului Realitatea FM. Experiența în jurnalismul online a dobândit-o la portalul B365.ro, unde a fost editor. În 2012 s-a angajat în televiziune. La Realitatea TV a fost, pe rând, reporter la secția Social, reporter special la emisiunea de reportaje și anchete „Reporterii Realității”, dar și editor al jurnalelor de știri. Ulterior, a făcut parte din secția de Investigații de la Digi24 și a lucrat la campania „România furată”. A revenit în presa scrisă în 2017, ca reporter special, în cadrul unui proiect de repoziționare a tabloidului Libertatea în cotidian generalist. Este jurnalist Buletin de București din 2019.

scris de

Cătălin Doscaș

Reporter și redactor-șef Buletin de București. Lucrează în mass-media de la vârsta de 15 ani, când a publicat primele articole în presa locală din Tecuci. În București a lucrat în redacții radio ca reporter, redactor și prezentator (StudentFM, NaționalFM, Radio Total, Smart FM), unde a acoperit domeniile politic, economic, social și externe. Ulterior, a fost editor-coordonator al postului Realitatea FM. Experiența în jurnalismul online a dobândit-o la portalul B365.ro, unde a fost editor. În 2012 s-a angajat în televiziune. La Realitatea TV a fost, pe rând, reporter la secția Social, reporter special la emisiunea de reportaje și anchete „Reporterii Realității”, dar și editor al jurnalelor de știri. Ulterior, a făcut parte din secția de Investigații de la Digi24 și a lucrat la campania „România furată”. A revenit în presa scrisă în 2017, ca reporter special, în cadrul unui proiect de repoziționare a tabloidului Libertatea în cotidian generalist. Este jurnalist Buletin de București din 2019.

pe același subiect

Trotuare modernizate spații verzi Bulevardul Națiunile Unite Calea 13 Septembrie
ArticoleȘtiri

Trotuare modernizate pe Bulevardul Națiunile Unite și Calea 13 Septembrie. Spațiile verzi vor fi reamenajate

Administrația Străzilor București a anunțat că au fost începute lucrările de modernizare...

Furnizarea apei reci se întrerupe pentru lucrări de modernizare. Apa Nova anunță zonele cu probleme. FOTO: Arhiva
ArticoleȘtiri

Furnizarea apei reci se întrerupe pentru lucrări de modernizare. Apa Nova anunță zonele cu probleme

Furnizarea apei reci de la Apa Nova se întrerupe pentru lucrări de modernizare și...

„O scrisoare pierdută” va fi interpretată în amfiteatrul de pe acoperișul Teatrului Național din Capitală | FOTO: TNB
ArticoleCulturăȘtiri

„O scrisoare pierdută” va fi interpretată în amfiteatrul de pe acoperișul Teatrului Național din Capitală

„O scrisoare pierdută” de Ion Luca Caragiale va fi interpretată în amfiteatrul...