Investigații, reportaje, interviuri, editoriale și știri de interes local.
Friday , 26 June 2026
BdB e un proiect marca Funky Citizens
ArticoleȘtiriTransport

Restricții de circulație, în weekend, în București

10
Restricții de circulație, în weekend, în București. Foto: Inquam Photos/ Octav Ganea
Restricții de circulație, în weekend, în București. Foto: Inquam Photos/ Octav Ganea

Brigada Rutieră anunță restricții de circulație în weekendul 27-28 iunie. Traficul va fi închis în mai multe zone din București, pentru organizarea a trei evenimente: „Străzi Deschise”, „Nostalgia” și „Marșul Apărătorilor Credinței”.

Restricții de circulație în București, pentru trei evenimente

Străzi Deschise

Calea Victoriei redevine pietonală, duminică, 28 iunie, cu ocazia „Străzi Deschise”. Circulația va fi restricționată pe segmentul de drum cuprins între Bulevardul Dacia și intersecția cu Splaiul Independenței, între orele 10:00-22:00, fără afectarea traficului rutier din intersecții.

Tema evenimentului din această săptămână este „Bucureștiul rezilient: patrimoniu, comunitate și siguranță urbană”. Programul include un tur ghidat pe Calea Victoriei, o dezbatere despre reducerea riscului seismic, o expoziție tematică și o sesiune de informare dedicată drepturilor consumatorilor în Europa.

Mai multe detalii despre programul evenimentului, AICI.

Restricțiile sunt valabile atât pentru șoferi, cât și pentru bicicliști și utilizatori de trotinete electrice.

Se va permite accesul riveranilor către domiciliu, precum și către unitățile economice din zonă, conform indicatoarelor montate temporar pe durata restricțiilor, sub supravegherea autorităților îndreptățite.

Rute alternative recomandate de Brigada Rutieră:

  • Piața Victoriei – Bd. Lascăr Catargiu – Piața Romană – Bd. Gheorghe Magheru – Bd. Nicolae Bălcescu – Piața Universității – Bd. I.C. Brătianu – Piața Unirii – Splaiul Independenței;
  • Piața Victoriei – Str. Buzești – Str. Berzei.
„Marşul Apărătorilor Credinţei”

Evenimentul organizat de „Asociația Centrul Creștin Profides” va avea loc sâmbătă, 27 iunie, între orele 15:00 și 23:00, după următorul program:

  • între orele 15.00-15.30, adunarea participanților în Piața Victoriei (alveola centrală);
  • între orele 15.30-16.30, adunare publică în Piața Victoriei (alveola centrală);
  • între orele 16.30-18.00, deplasare pe banda I de circulație, pe traseul: Piața Victoriei (alveola centrală) – Calea Victoriei – Pod Națiunile Unite – Bd. Națiunile Unite – stânga Bd. Libertății – Piața Constituției (punct final);
  • între orele 18.00-22.30, desfășurarea adunării publice în Piața Constituției;
  • între orele 22.30-23.00, defluirea totală a participanților.

Debarcarea participanților se va face în zona alveolelor Șos. Pavel D. Kiseleff, după care autocarele își vor continua deplasarea spre zona de staționare, respectiv Bd. 13 Septembrie, banda I (ambele sensuri) și Bd. Libertății, banda I (ambele sensuri), anunţă Brigada Rutieră.

Festivalul Nostalgia

Festivalul Nostalgia are loc în perioada 25-28 iunie, în incinta Federației Române de Tir Sportiv. Până la terminarea evenimentului, circulaţia este organizată în sens unic pe Aleea Padina, dinspre Şoseaua Bucureşti-Ploiești, precum și pe Strada Vadul Moldovei, dinspre Aleea Padina către Aleea Privighetorilor.

CITEȘTE ȘI: Dosarul „Iar Miroase” revine la Curtea de Apel. Locuitorii din sudul Capitalei cer suspendarea autorizației de mediu pentru groapa de gunoi Vidra

Autor

  • Andreea Tudor

    Născută și crescută în București, susținătoare a presei independente. Așa am ajuns redactor la Buletin de București. Fiind eu, însămi, parte a sistemului de învățământ românesc și pasionată de domeniul social, pun sub lupă tot ceea ce se întâmplă în sfera educației.

    Cred cu tărie că presa „pentru cetățeni” este presa independentă. Oamenii au nevoie de o informare corectă pentru a înțelege pe deplin ce se întâmplă în jurul lor și pentru a lua acțiune împotriva nedreptăților.

scris de

Andreea Tudor

Născută și crescută în București, susținătoare a presei independente. Așa am ajuns redactor la Buletin de București. Fiind eu, însămi, parte a sistemului de învățământ românesc și pasionată de domeniul social, pun sub lupă tot ceea ce se întâmplă în sfera educației. Cred cu tărie că presa „pentru cetățeni” este presa independentă. Oamenii au nevoie de o informare corectă pentru a înțelege pe deplin ce se întâmplă în jurul lor și pentru a lua acțiune împotriva nedreptăților.

pe același subiect