Investigații, reportaje, interviuri, editoriale și știri de interes local.
Thursday , 25 June 2026
BdB e un proiect marca Funky Citizens
ArticoleMainPrimărie

Noi locuri de parcare în zona Reșița din Sectorul 4. Investiție de 16 milioane de lei și teren de 3.700 mp propus spre expropriere

10
Noi locuri de parcare, în zona Reșița. Costuri de peste 16 milioane de lei și teren de 3.700 mp, propus spre expropriere. Foto: Strada Grădiștea/ Google Maps
Noi locuri de parcare, în zona Reșița. Costuri de peste 16 milioane de lei și teren de 3.700 mp, propus spre expropriere. Foto: Strada Grădiștea/ Google Maps

Primăria Sectorului 4 îți propune să amenajeze noi locuri de parcare în apropierea Pieței Reșița, se precizează în două proiecte aflate pe masa Consiliului Local. Primul vizează valoarea investiției, de peste 16 milioane de lei, iar cel de-al doilea se referă la exproprierea unui teren de aproape 3.700 de metri pătrați.

Inițial, în 2019, Primăria Sectorului 4 a fost împuternicită de Consiliul General al Municipiului București să cumpere terenul pentru a amenaja un spațiu verde.

Planuri pentru noi locuri de parcare în zona Reșița

Noua parcare ar urma să fie amenajată între străzile Reșița, Grădiștea și Huedin, cu acces auto din toate cele trei artere. Costurile totale se ridică la circa 16,5 milioane de lei, TVA inclus, potrivit indicatorilor tehnico-economici ai proiectului.

Totuși, pentru realizarea investiției, Primăria Sectorului 4 trebuie să obțină un teren de 3.672 metri pătrați în administrare.

Noi locuri de parcare, în zona Reșița. Terenul propus spre expropriere. Foto: Proiect de hotărâre

În ședința de joi, 25 iunie, consilierii locali ai Sectorului 4 vor decide dacă aprobă costurile proiectului, precum și dacă solicită Consiliului General al Municipiului București declanșarea procedurii de expropriere. Valoarea despăgubirilor se ridică la circa 2,5 milioane de lei, conform raportului preliminar de evaluare realizat de un expert ANEVAR.

Dacă terenul va intra în proprietatea publică a Municipiului București, acesta va fi transferat în administrarea Primăriei Sectorului 4, pentru amenajarea de noi locuri de parcare.

Documentele consultate de Buletin de București nu precizează numărul de locuri propuse sau durata investiției.

Primăria Sectorului 4 s-a răzgândit. În 2019, voia să amenajeze un spațiu verde

Nu este prima dată când Primăria Sectorului 4 solicită acordul Primăriei Generale pentru a obține terenul din Strada Grădiștea nr. 6.

În 2019, Consiliul General al Municipiului București a decis împuternicirea Sectorului 4 pentru a cumpăra trei terenuri, printre care și cel din Strada Grădiștea, care ar fi trebuit să aibă destinația de spațiu verde.

Hotărârea CGMB din iunie 2019

Fosta taxă de parcare, transformată în abonament anual

La finalul lunii aprilie, Consiliul Local al Sectorului 4 a decis tranformarea taxei speciale de dezvoltare urbană în abonament anual. După circa două luni, abonamente au fost și puse în vânzare. Direcția de Mobilitate Urbană anunță că a introdus „Tariful Anual pentru Parcarea Publică Stradală”, în cuantum de 593 de lei.

Acest tip de abonament poate fi solicitat de orice persoană, indiferent de domiciliu și indiferent dacă deține sau nu un loc de parcare de reședință.

CITEȘTE ȘI: Primăria Sectorului 4 scoate la vânzare abonamentele pentru parcare, fosta taxă specială de dezvoltare. Unde pot parca șoferii care achită 593 de lei anual

Autor

  • Andreea Tudor

    Născută și crescută în București, susținătoare a presei independente. Așa am ajuns redactor la Buletin de București. Fiind eu, însămi, parte a sistemului de învățământ românesc și pasionată de domeniul social, pun sub lupă tot ceea ce se întâmplă în sfera educației.

    Cred cu tărie că presa „pentru cetățeni” este presa independentă. Oamenii au nevoie de o informare corectă pentru a înțelege pe deplin ce se întâmplă în jurul lor și pentru a lua acțiune împotriva nedreptăților.

scris de

Andreea Tudor

Născută și crescută în București, susținătoare a presei independente. Așa am ajuns redactor la Buletin de București. Fiind eu, însămi, parte a sistemului de învățământ românesc și pasionată de domeniul social, pun sub lupă tot ceea ce se întâmplă în sfera educației. Cred cu tărie că presa „pentru cetățeni” este presa independentă. Oamenii au nevoie de o informare corectă pentru a înțelege pe deplin ce se întâmplă în jurul lor și pentru a lua acțiune împotriva nedreptăților.