„Bătrânele” tramvaie Tatra se retrag. Călătorii își vor putea lua rămas bun de la vagoanele cehoslovace, în weekendurile 11-12 iulie, respectiv 18-19 iulie, când sunt programate ultimele curse, transmite Societatea de Transport București (STB), printr-un comunicat de presă.
„După 53 de ani de istorie pe șinele Bucureștiului, tramvaiele Tatra se pregătesc pentru ultimele lor călătorii. STB și TPBI vă invită să luați parte la un eveniment dedicat unuia dintre cele mai iubite și longevive tramvaie din transportul public bucureștean. În perioada 11–12 și 18–19 iulie 2026, publicul va avea ocazia să călătorească cu tramvaiele Tatra pe trasee speciale și să celebreze împreună istoria unui vehicul emblematic pentru București”, au transmis reprezentanții operatorului de transport.
Vagoanele de tramvai marca Tatra vor circula pe arterele din Capitală, după cum urmează:
- Sâmbătă (11 iulie 2026) – vor circula pe liniile 1, 5, 10 și 21,
- Duminică (12 iulie. 2026) – vor circula pe liniile 25 și 41,
- Sâmbătă (18 iulie 2026) – vor circula pe liniile 7, 11, 23 și 47,
- Duminică (19 iulie 2026) – vor circula pe linia 35.
Sâmbătă, 11 iulie, primele curse vor avea loc pe liniile 5 și 21, în intervalul orar 09:00-14:15. Mai apoi, cursele vor continua de la ora 17:00, urmând ca pasionații și nostalgicii să poată călători cu ele până la ora 22:00. Duminică, 12 iulie, tramvaiele vor circula doar pe liniile 25 și 41, de la ora 09:00 până la 14:15.
Viitoarele vagoane „pensionare” vor putea fi văzute și în zonele centrale, sâmbătă, 18 iulie: dimineața, de la 09:00 la 14:15, pe liniile 7 și 23 și după-amiaza, de la ora 17:00, pe liniile 11 și 47. Cursele finale vor avea loc duminică, pe 19 iulie, între Depoul Militari și Gara Basarab, de la 09:00 la 17:30, cu plecări regulate la fiecare jumătate de oră.




CITEȘTE ȘI: Cât costă socializarea pensionarilor sub administrația Negoiță. Majorări substanțiale propuse de la 1 iulie
Vizite la Depoul Militari. Vagoanele de 53 de ani au salvat Capitala de mai multe ori
Societatea de Transport din București a anunțat și un eveniment de tip „Porți Deschise” la Depoul Militari, unde vor avea loc expoziții de vehicule istorice, dar va fi amenajat și un spațiu expozițional dedicat vagoanelor Tatra, ce va putea fi vizitat între orele 11:00 și 16:00. Vizitatorii se vor bucura și de alte surprize, spun organizatorii.
În Capitală, 130 de vagoane produse în Cehoslovacia au circulat începând cu anul 1973, fiind acompaniate mai târziu de vehiculele produse la Uzina de Reparații Atelierele Centrale (URAC) de lângă Spitalul Colentina. În cadrul aceleiași uzine, tramvaiele Tatra au fost modernizate pe parcursul anilor, pentru a ține pasul cu avansul tehnologic.
După ce pe traseele din București au fost introduse noile tramvaie Imperio, vagoanele Tatra au fost scoase, rând pe rând, din circulație. Chiar dacă noile vehicule introduse în flota STB au dotări moderne și sunt mai confortabile pentru călători, în iarna anului 2024, bătrânele tramvaie au revenit din „pensionare” și au salvat situația, după cum scria Buletin de București aici.
Mai exact, în dimineața zilei de sâmbătă, 20 ianuarie 2024, o avarie de termoficare a deviat traseele liniilor 1 și 10 în zona Eroii Revoluției – Șoseaua Viilor. Traseul temporar impus de condițiile din acel moment, Calea Șerban Vodă – Bd. Gheorghe Șincai – Strada Nerva Traian, avea linii prea vechi. Din acest motiv, tramvaiele Imperio nu puteau circula pe ele.
Cum vagoanele V3A nu erau suficiente, bătrânele Tatra au „sărit în ajutor” și au ieșit pe trasee. Acestea au circulat prin orașul înzăpezit, astfel încât transportul public să nu fie blocat, iar bucureștenii să ajungă la destinațiile dorite.
CITEȘTE ȘI: Reguli noi pentru locuitorii din Sectorul 2: amenzi dublate pentru hrănirea păsărilor pe stradă