Investigații, reportaje, interviuri, editoriale și știri de interes local.
Saturday , 27 June 2026
BdB e un proiect marca Funky Citizens
ArticoleEditorial

EDITORIAL | Gen >2000, nodul din gâtul generației cu cheia la gât

469
Gen >2000, nodul din gâtul generației cu cheia la gât. Foto generat de DALL-E
Gen >2000, nodul din gâtul generației cu cheia la gât. Foto generat de DALL-E

Pentru mileniali, adică pentru mine însumi, fabricație ’87, conceput în preajma dezastrului de la Cernobîl, chestiunea cu axa Boomers-gen Alpha s-a sedimentat greu. 

Încă din liceu sesizasem o serie de fricțiuni antagonice legate de mentalitate în relația cu vară-mea, producție 1990 fix, cu un sentiment viceversa la pachet, aveam să aflu mai târziu. 

„Suntem din altă generație”, îmi spuneam în gând la vremea respectivă. 

Ulterior au venit sociologii, antropologii și toate castele științifice care, cu argumente valide, au stabilit că suntem totuși pe același calapod. Acum, la 37 de ani, după ce mi-am petrecut parte din adolescenţă şi toată existenţa de adult şi în tranşeele jurnalismului, consider că la noi, în România, situația de cumpănă a fost reprezentată de Momentul ’89. 

E vorba, dimpreună, de generația născută cu câțiva ani înainte, care a deschis ochii în ’90, și generația născută efectiv în anii cei mai tulburi ai tranziției, la scurt timp după ce a bătut ceasul mileniului.

Atunci s-a căscat o falie socială, de-a dreptul sumbră. Ulterior, ne-am împărțit părinţii, cu minţile necoapte de copii, între șmecheri și săraci cinstiţi.

CITEȘTE ȘI: Street Delivery revine pe strada Verona în weekend. Programul evenimentului

„Ouăle de la Corbu”

Pentru mine, sfârșitul anilor ‘90, „certificatul” de naștere al gen Z a fost ieri, adică începutul „epocii Năstase”. Atunci am perceput prima dată anxietatea socială, când „încă din liceu, regizam la filmul meu”, vorba cântecului, și-mi alesesem calea reporteriei. 

Valurile de părinți care lăsau în urmă semințe de alienare sufletească, dar şi cei care au supravieţuit în mlaștină de corupție generalizată, au creat o rasă etică aparte. Și am nenumărate cazuri în anturajul apropiat.

Mai mult, după 2000, așa a răsărit, efectiv, cu certificat, speranța României, dincolo de uscăturile și „lichenii” aferenți și specifici oricăror timpuri.

Puștii „greu de înțeles” de azi s-au născut parcă cu o genă de la sine de integritate. În balanță, și pe bună dreptate până la o linie roșie, este grija lor față de propria persoană. 

Când renunți la respectul față de sănătatea ta, fizică și psihologică, sunt minime șanse să poți să ajungi să contribui la bunul mers al unei societăţi normale, în care toată lumea, în teorie, trebuie să tragă la aceeași căruță.

Așa ajungem să înregistrăm aproape în orice domeniu vagi puseuri de performanță, radioactive în sens pozitiv, dar astupate imediat de nămolul vecin. 

Uitați-vă, acum, în jurul nostru. Și luați, eventual ca etalon, data la care au dat examenul maturității (educaționale, profesionale și umane) candidații de azi la președinție.

Jugul fondului de pensii

La acest moment, sunt tată de fiică de generație Alpha. Și simt o responsabilitate copleșitoare în urma inerentelor și ubicue întrebări „de ce”.

De fiecare dată când perorez principii etice, deontologice și de moralitate, simt un nod în gât. Pentru că știu că sunt în mijlocul unui proces mental de predare-primire. Un circuit, ca-n natură, dacă vreți.

Și-mi aduc aminte de momentele când primeam cheia apartamentului pe șnur de la boomerii-părinți și o ascundeam sub geacă/tricou, și auzeam invariabil „Ai grijă la hoți, mamă/tată”.

Acum este rândul lor, să audă același lucru de la mine, în preajma fiecărui tur de scrutin.

CITEȘTE TOATE ARTICOLELE DIN EDIȚIA SPECIALĂ BULETIN DE BUCUREȘTI

INTERVIU | Planurile „guerilla gardening” din Capitală. Cum pot cetățenii să participe la amenajarea spațiilor verzi din oraș

INTERVIU | Sănătatea mintală a tinerilor din București: „E bine să te vezi și cu prietenii, să ai activități de socializare, dar și să ai timp pentru tine”

INTERVIU | Primarii din București și patrimoniul. Președintele OAR, Ștefan Bâlici: „Clădirile istorice arată inacceptabil, deși sunt dintre cele mai valoroase din Europa”

Ce înseamnă skibidi toilet? Cine e Giga Chad? Expresiile generației Alpha pe care nici gen Z nu le mai înțelege

EDITORIAL | Să discutăm very demure, very mindful despre cum am putea clădi o punte între generaţii

De ce îmi plac „copiii din ziua de astăzi”

Bucureștiul văzut cu lupa. Sunt un tânăr din generația Z și scriu despre corupția din Capitală

EDITORIAL | Mitocanul din STB și seringa uitată

Street Delivery — un manifest al pietonilor

Strada anti depărtare. Street Delivery 2024, Gen. 4-6 octombrie 2024

INTERVIU | Povestea „muralului-cult” de pe casa cu graffiti din strada Arthur Verona

Autor

  • Cătălin Doscaș

    Reporter și redactor-șef Buletin de București. Lucrează în mass-media de la vârsta de 15 ani, când a publicat primele articole în presa locală din Tecuci. În București a lucrat în redacții radio ca reporter, redactor și prezentator (StudentFM, NaționalFM, Radio Total, Smart FM), unde a acoperit domeniile politic, economic, social și externe. Ulterior, a fost editor-coordonator al postului Realitatea FM. Experiența în jurnalismul online a dobândit-o la portalul B365.ro, unde a fost editor. În 2012 s-a angajat în televiziune. La Realitatea TV a fost, pe rând, reporter la secția Social, reporter special la emisiunea de reportaje și anchete „Reporterii Realității”, dar și editor al jurnalelor de știri. Ulterior, a făcut parte din secția de Investigații de la Digi24 și a lucrat la campania „România furată”. A revenit în presa scrisă în 2017, ca reporter special, în cadrul unui proiect de repoziționare a tabloidului Libertatea în cotidian generalist. Este jurnalist Buletin de București din 2019.

scris de

Cătălin Doscaș

Reporter și redactor-șef Buletin de București. Lucrează în mass-media de la vârsta de 15 ani, când a publicat primele articole în presa locală din Tecuci. În București a lucrat în redacții radio ca reporter, redactor și prezentator (StudentFM, NaționalFM, Radio Total, Smart FM), unde a acoperit domeniile politic, economic, social și externe. Ulterior, a fost editor-coordonator al postului Realitatea FM. Experiența în jurnalismul online a dobândit-o la portalul B365.ro, unde a fost editor. În 2012 s-a angajat în televiziune. La Realitatea TV a fost, pe rând, reporter la secția Social, reporter special la emisiunea de reportaje și anchete „Reporterii Realității”, dar și editor al jurnalelor de știri. Ulterior, a făcut parte din secția de Investigații de la Digi24 și a lucrat la campania „România furată”. A revenit în presa scrisă în 2017, ca reporter special, în cadrul unui proiect de repoziționare a tabloidului Libertatea în cotidian generalist. Este jurnalist Buletin de București din 2019.

pe același subiect

Folii anti-UV și sisteme de umbrire în stațiile STB. Sute de adăposturi din București ar putea fi modernizate
ArticoleMainPrimărie

Folii anti-UV și sisteme de umbrire în stațiile STB. Sute de adăposturi din București ar putea fi modernizate

Primăria Capitalei vrea să modernizeze stațiile STB din București, prin montarea unor...

VIDEO | Lotul 4 al A0 Nord, între Pantelimon și Glina, este aproape de recepție. Când va putea fi dat în trafic
ArticoleMainTransport

VIDEO | Lotul 4 Nord al A0, între Pantelimon și Glina, este aproape de recepție. Când va putea fi dat în trafic

Lotul 4 Nord al autostrăzii A0, cel cuprins între localitățile Pantelimon și...

Cod roșu de caniculă în București. Temperaturile urcă până la 41 de grade Celsius
ArticoleMain

Cod roșu de caniculă în București. Temperaturile urcă până la 41 de grade Celsius

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis primul cod roșu de caniculă...