Întârzierea procedurilor birocratice pentru exproprierea terenului pe care urmează să fie amenajat Parcul Moroieni va costa bugetul local aproape 200.000 de euro în plus. Un proiect de hotărâre pentru actualizarea sumei ce va fi plătită actualului proprietar al suprafeței va fi dezbătut de Consiliul General al Municipiului București (CGMB) în ședința din 4 iunie.
Update. Proiectul a fost adoptat cu 45 voturi pentru și o abținere.
O hotărâre similară a fost adoptată de CGMB și în 2024. Deși banii erau alocați încă din octombrie acel an, iar expropierea a fost aprobată în noiembrie, transferul în act al dreptului de proprietate s-a realizat în februarie 2025.
În acest context, legislația privind exproprierile impune raportarea despăgubirilor la valoarea terenurilor de la momentul exproprierii, potrivit noului proiect de hotărâre.
Autor: Mădălina Busuioc
Proiectul pentru amenajarea Parcului Moroieni a fost început de fosta administrație a Sectorului 2 condusă de Radu Mihaiu.Tot procesul birocratic a durat trei ani. În 2023, Consiliul Local a fost de acord ca un teren din cartierul Ion Creangă să fie expropiat și a cerut și aprobarea legală din partea CGMB.
„La data de 06.10.2023, Consiliul Local al Sectorului 2 a adoptat Hotărârea nr. 391 prin care s-a solicitat Consiliului General al Municipiului București emiterea unei hotărâri pentru aprobarea declanșării procedurii de expropriere pentru imobilul proprietate privată situat pe amplasamentul lucrării de utilitate publică având ca scop amenajarea de noi spații verzi publice cu acces nelimitat ‘Amenajare Parc Moroeni’”, se arată în referatul de aprobare al actualului proiect.
În 2024, Consiliul General a aprobat expropierea, la suma de 9.350.412 de lei. Banii au fost alocați din bugetul local al Sectorului 2 și parcul putea intra în etapa finală, a execuției lucrărilor.
CITEȘTE ȘI: Sector 2 | Exproprieri de peste 1,8 milioane de euro pentru viitorul Parc Moroeni
Primarul Rareș Hopincă a dat vina pe Nicușor Dan pentru tergiversarea lucrărilor
Totuși, în ianuarie 2025, noul primar Rareș Hopincă a solicitat o etapă în plus: consultarea cetățenilor cu privire la modul cum va fi amenajat Parcul Moroieni. La momentul respectiv, fostul edil Radu Mihaiu l-a acuzat că vrea să blocheze proiectului, „lăsat la cheie”.
„Tot ce mai trebuia făcut ca acest teren să devină parc era ca primăria să intre în posesia lui prin plata exproprierii către proprietar, de 2 milioane de euro, iar apoi se putea trece la amenajare. Acest lucru, care se putea realiza la finalul anului trecut pentru că existau bani cuprinși în buget, nu s-a mai produs”, scria G4Media anul trecut.
Rareș Hopincă a susținut, în replică, că vrea să îmbunătățească proiectul cu ideile de la cetățeni. În același timp l-a acuzat pe Nicușor Dan, pe atunci primar general al Capitalei, pentru tergiversarea lucrărilor.
„Este o bună practică europeană, impusă de OECD, asumată de autoritățile locale în PNRR, de a consulta comunitățile locale în momentul în care avem proiecte publice. Nici vorbă ca acest proiect să nu se facă sau să nu se facă acolo parc. Se va face parc, se va face o variantă îmbunătățită de parc, tocmai pentru că acea comunitate va fi consultată”, și-a justificat decizia noul primar, în urmă cu un an și jumătate.
În același timp, Rareș Hopincă l-a acuzat pe Nicușor Dan, în ianuarie anul trecut încă primar general al Capitalei, că a întârziat demersurile privind expropierea terenului pentru Parcul Moroieni.
„Suma pentru cumpărarea terenului a fost virată de către Sectorul 2 în contul de afecțiune încă de la sfârșitul lui septembrie. Nicușor Dan trebuie să finalizeze procedura și să semneze actele, pentru a putea intra în posesia terenului și pentru a putea demara proiectul”, declara în ianuarie anul trecut Rareș Hopincă.
CITEȘTE ȘI: Sector 2 | Primăria cere opinia cetățenilor pentru amenajarea parcului din strada Moroeni
Parcul Moroieni nu este singurul întârziat din Sectorul 2
Primăria Sectorului 2 a recunoscut în noiembrie anul trecut, ca urmare a unor întrebări adresate de Buletin de București, că proiectele pentru cele două grădini urbane din Andronache și parcul Moroieni sunt întârziate față de promisiunile inițiale, unele dintre ele fiind abia la începutul proceselor administrative, deși fostul primar Radu Mihaiu spunea, la începutul lui 2025, că ar trebui finalizate „în acest an”.
Răspunsul a venit abia după ce Buletin de București a publicat un articol în care arătam că Primăria Sectorului 2 nu răspunde de 50 de zile la solicitările de informații publice. Întrebările despre proiectul Parcului Valea Saulei, de asemenea întârziat au rămas, atunci, fără răspuns.
CITEȘTE ȘI:
De ce a crescut prețul expropierii, dacă suma fusese livrată încă din 2024
Pe 26 februarie 2025, încă primarul general Nicușor Dan a semnat decizia prin care terenul expropiat prin decizia din noiembrie 2024 a Consiliului General al Municipiului București a trecut automat în proprietatea orașului, fostul proprietar pierzând dreptul asupra terenului în favoarea statului.
„Prin Dispoziția Primarului General al Municipiului București nr. 151/26.02.2025 privind decizia de expropriere, a operat transferul dreptului de proprietate asupra imobilului situat în str. Moroeni nr. 56 A, lot 1, sector 2, București, din proprietatea privată a persoanei expropriate în proprietatea publică a Municipiului București.”.
Totuși, deoarece plata nu s-a făcut pe loc, legea a obligat Primăria Sectorului 2 să recalculeze prețul după grila gotarială din 2025. Suma a crescut cu aproape 1 milion de lei (circa 200.000 de euro), așa că este nevoie de un nou vot în Consiliul General pentru aprobarea diferenței.
Acesta urmează să fie dat în ședința din 4 iunie.
„La data de 26.02.2026, Consiliul Local al Sectorului 2 a adoptat Hotărârea nr. 54 pentru modificarea Hotărârii Consiliului Local al Sectorului 2 nr. 391/06.10.2023 […] în sensul actualizării sumei datorate cu titlu de despăgubire aferente procedurii de expropriere, pe baza raportului de evaluare întocmit de un expert autorizat A.N.E.V.A.R., prin raportare la grila notarială valabilă pentru anul 2025, de la suma inițială în anul 2024 de 9.350.412 lei la suma actualizată în anul 2025 de 10.325.999 lei, sumă care va fi prevăzută și suportată din bugetul local al Sectorului 2 al Municipiului București.”
Diferența de bani necesară, adică 957.587 de lei, va proveni din bugetul local al Sectorului 2 al Municipiului București.
Costul total pentru realizarea Parcului Moroeni este estimat la circa 19,5 milioane de lei cu TVA, din care lucrările de execuție reprezintă puțin peste 6 milioane de lei. Potrivit estimărilor, proiectul ar urma să fie finalizat în 15 luni, dintre care 3 luni sunt alocate proiectării și 12 luni execuției lucrărilor.
UPDATE: Primarul Sectorului 2: Nu suntem în întârziere
La scurt timp după publicarea acestui articol, intitululat inițial „Reîncep demersurile pentru amenajarea Parcului Moroeni, blocat în 2025 de noul primar al Sectorului 2. Întârzierea costă aproape 200.000 de euro în plus”, Rareș Hopincă, a contactat Buletin de București, pentru a contesta titlul de mai sus.
„Vă rog să citiți documentația proiectului, pentru că titlul susține o minciună. Nu a existat nicio întârziere în procedura de expropriere. Este detaliat explicit în rapoartele pe care le invocați in articol. Atât durează procedura de expropiere, iar modificările au fost cerute de Primăria Capitalei”, a susținut Rareș Hopincă.
Primarul susține că dezbaterea cu cetățenii, pe care a cerut-o anul trecut merge în paralel și nu afectează termenele.
„Este și logic, de altfel. Gândiți-vă că la celelalte două proiecte, la care nu este cazul de consultări detaliate, termenele pentru expropriere sunt similare”, a mai precizat primarul Sectorului 2 pentru Buletin de București.
Am decis, prin urmare, să modificăm titlul și prima parte a articolului, pentru a nu exista neclarități cu privire la modul cum este amenajat Parcul Moroieni.
Editor: Răzvan Chiruță