Investigații, reportaje, interviuri, editoriale și știri de interes local.
Friday , 26 June 2026
BdB e un proiect marca Funky Citizens
ArticoleMediuPrimărieȘtiri

Sector 6 | Au fost montate alte câteva ghene subterane. 222 vor fi amplasate până la începutul anului 2025

627
Au fost montate primele ghene subterane. 222 vor fi amplasate, până la începutul anul 2025. FOTO: PS6/Facebook
Au fost montate primele ghene subterane. 222 vor fi amplasate, până la începutul anul 2025. FOTO: PS6/Facebook

Autoritățile din Sectorul 6 al Capitalei au început să monteze câteva ghene subterane. Până în luna ianuarie 2025, 222 de astfel de puncte de precolectare separată ar trebui amplasate în tot sectorul.

Primele ghenele subterane sunt pe următoarele străzi:

  • Str. Brașov nr. 14;
  • Bd. Timișoara nr. 63 (două);
  • Str. Romancierilor nr. 6;
  • Str. Săndulești nr. 9;
  • Aleea Săndulești nr. 7 (două);
  • Drumul Taberei nr. 66.

În total, vor fi 886 de ghene subterane, în tot sectorul, conform proiectului.

Fiecare punct de colectare separată are 5,7 metri lungime, 1,8 metri înălțime și 13.000 de litri. Și fiecare a avut nevoie de circa 10 avize și autorizații de la circa 10 instituții.

Proiectul are o valoare totală de 130 milioane de lei, bani proveniți în cea mai mare parte din fonduri europene nerambursabile. O dată cu amplasarea acestor ghene, în Sectorul 6 nu vor mai exista tomberoanele de gunoi, precizează autoritățile.

CITEŞTE SI: Reabilitarea infrastructurii sportive din Sectorul 1 începe la Școala Specială nr. 1

Proiect pentru 886 de puncte de colectare selectivă a deșeurilor, cu finanțare de la UE

În anul 2022, primarul Ciprian Ciucu spunea că primele ghene subterane ar putea fi un nou concept pentru Sectorul 6 până la finalul anului 2023. Edilul anunța că a depus un proiect pentru fonduri europene, de peste 103 milioane de lei, pentru înlocuirea ghenelor și tomberoanelor cu pubele subterane.

Este vorba de 886 de puncte de colectare, care se vor afla în apropierea fiecărui bloc din Sectorul 6. Fiecare punct are patru pubele, care permit colectarea selectivă a deșeurilor: sticlă, plastic/metal, hârtie/carton și deșeuri menajere.

Munca de realizare a documentației pentru proiect a fost finalizată în iunie 2022 și este cel mai amplu proiect de acest tip din Capitală.

CITEȘTE ȘI: Biletele de tren se scumpesc din 15 decembrie. Tot atunci intră în vigoare și noul Mers al Trenurilor

Autor

pe același subiect

Tren metropolitan București Nord - Chitila - Scroviștea
ArticoleMainTransport

Peste 300 de milioane de euro pentru trenul metropolitan de pe ruta București Nord – Chitila – Scroviștea. Lucrările vor fi realizate în patru ani

Investiția pentru proiectul „Trenul Metropolitan București – Ilfov”, pentru traseul prioritar București...

Al patrulea tratament împotriva țânțarilor va începe în această seară | FOTO: PMB
ArticolePrimărieȘtiri

Al patrulea tratament împotriva țânțarilor va începe în această seară

Al patrulea tratament împotriva țânțarilor adulţi va începe în această seară, 25...

Protest în Parcul Tineretului: „Nu risipiți 6,2 milioane de euro pe borduri și mesh-uri”. Foto: FB/ Acţiunea Comunitară Tineretului
ArticolePrimărieȘtiri

Protest în Parcul Tineretului: „Nu risipiți 6,2 milioane de euro pe borduri și mesh-uri”

Un protest împotriva risipei banilor publici are loc joi seara, 25 iunie,...

Ziua Drapelului deviază vineri linia de autobuz 205, timp de trei ore. Foto: TPBI
ArticoleȘtiriTransport

Ziua Drapelului deviază linia de autobuz 205, vineri, timp de trei ore

Linia de autobuz 205 circulă deviat vineri, 26 iunie, timp de trei...