Investigații, reportaje, interviuri, editoriale și știri de interes local.
Tuesday , 23 June 2026
BdB e un proiect marca Funky Citizens
PrimărieȘtiri

Nicușor Dan: „Singurul mod în care Elcen poate ieși din insolvență este cu bani de la Primăria municipiului București”

298

Primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, s-a întâlnit vineri la Palatul Victoria cu ministrul Finanţelor, Adrian Câciu, cu ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, și cu ministrul Energiei, Virgil Popescu, pentru o nouă rundă de discuții pe tema preluării Elcen și a creșterii tarifului la gigacalorie. Edilul a intrat în clădirea Guvernului după ce și-a făcut un test COVID-19, întrucât acesta încă nu s-a vaccinat împotriva coronavirusului.

„Singurul mod în care Elcen poate ieși din insolvență este cu bani de la Primăria municipiului București și de asta a fost ministrul de Finanțe la discuție, pentru a vedea care este modalitatea prin care Primăria Municipiului București să se poată împrumuta astfel încât să plătească Elcen, Elcen să iasă din insolvență, să fie inclus în Termoenergetica și să poată să acceseze aceste fonduri de modernizare”, a precizat Nicușor Dan.

În prezent, Elcen are o evaluare de piață de 1,75 de miliarde de lei, datoriile curente se ridică la o valoare între 250 și 270 de milioane de lei.

„Dacă am face tranzacția în acest moment, ne-ar trebui 600 de milioane de lei”, a punctat primarul Capitalei.

Legat de banii pentru subvenționarea gigacaloriei, Nicușor Dan a precizat că are nevoie de 998 de milioane de lei.

„Înainte de această creștere de prețuri, prețul total pentru București, cetățeni plus primărie pentru încălzirea termică era 1,4 miliarde de lei, din care bucureștenii plăteau 450 de milioane și primăria plătea 950 de milioane. După această creștere, prețul total anual pe ce înseamnă încălzire termică în București nu mai e 1,4 miliarde, e 2,7 miliarde. Și acum întrebarea se pune de cum se împart banii ăștia. Propunerea mea a fost ca bucureștenii să plătească 800 de milioane, primăria să rămână cu această subvenție, care oricum e mare pentru ea, de 950 de milioane și guvernul să plătească 950 de milioane”, a explicat primarul Bucureștiului.

Nu se știe când și ce sumă va fi alocată Capitalei, având în vedere că bugetul de stat pentru anul viitor a intrat în discuție abia zilele acestea.

Execuția bugetară a Primăriei București în 2020 a fost de 4,6 miliarde de lei, din care 320 de milioane a fost un ajutor din partea Guvernului pentru stingerea datoriilor anterioare.

Autor

pe același subiect

„Bătrânele” tramvaie Tatra se retrag. Cum arată programul ultimelor drumuri pe rețeaua de transport din Capitală | FOTO: Ion Mateș
ArticoleȘtiriTransport

„Bătrânele” tramvaie Tatra se retrag. Cum arată programul ultimelor curse

„Bătrânele” tramvaie Tatra se retrag. Călătorii își vor putea lua rămas bun...

Romfilatelia lansează o colecție dedicată inaugurării primului serviciu poștal aerian București - Chișinău | FOTO: (ilustrativ) Inquam Photos /Ovidiu Micsik
ArticoleȘtiri

Romfilatelia lansează o colecție dedicată inaugurării primului serviciu poștal aerian București – Chișinău

Romfilatelia lansează o colecție dedicată inaugurării primului serviciu poștal aerian București –...

Amenzi dublate hrănirea păsărilor Sector 2
ArticolePrimărieȘtiri

Reguli noi pentru locuitorii din Sectorul 2: amenzi dublate pentru hrănirea păsărilor pe stradă

Amenzile ar putea fi dublate pentru hrănirea păsărilor pe stradă în Sectorul...