Investiția pentru proiectul „Trenul Metropolitan București – Ilfov”, pentru traseul prioritar București Gara de Nord – Chitila – Scroviștea, depășește 300 de milioane de euro, a anunțat Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București – Ilfov (TPBI). Durata de execuție a lucrărilor va fi de 48 de luni.
Lucrările vizează reînnoirea și modernizarea infrastructurii feroviare, electrificarea, modernizarea instalațiilor de semnalizare și centralizare electronică, dar și amenajarea stațiilor pentru accesul în siguranță al publicului călător, potrivit TPBI.
CITEȘTE ȘI Trenul metropolitan pe linia Gara de Nord – Scroviștea a fost avizat de Ministerul Transporturilor
Peste 300 de milioane de euro pentru trenul metropolitan de pe ruta București Nord – Chitila – Scroviștea
Au fost obținute avizele necesare din partea Companiei Naționale de Căi Ferate „CFR” SA, ale Ministerului Transporturilor și Infrastructurii, precum și avizele de mediu și avizul Jaspers. Proiectul intră acum în faza aprobărilor finale, înaintea depunerii pentru finanțare europeană.
Proiectul are în vedere introducerea unui serviciu de tren metropolitan în 13 puncte de îmbarcare și debarcare, dintre care două stații vor fi complet noi, Chitila 2 și Buciumeni.
Pe traseu vor circula trenuri noi, electrice și nepoluante, iar călătorii vor putea achiziționa bilet și abonament unic pentru întreaga zonă metropolitană.
De asemenea, proiectul prevede noduri multimodale și facilități Park & Ride, pentru integrarea transportului feroviar cu cel rutier. Trenurile vor circula la intervale regulate, iar frecvența va fi mai ridicată în orele de vârf.
TPBI mai transmite că va exista accesibilitate ridicată pentru persoanele cu mobilitate redusă atât în stații, cât și în trenuri. Stațiile vor fi modernizate și vor fi construite peroane noi, pasaje pietonale subterane și supraterane, iar spațiile verzi vor fi regenerate.
Investiția totală estimată depășește 1,5 miliarde de lei, cu TVA, adică aproximativ 304 milioane de euro.

14.000 de călători pe zi, pe traseul Gara de Nord – Chitila – Scroviștea
Pe traseul prioritar Gara de Nord – Chitila – Scroviștea, TPBI estimează că trenul metropolitan va atrage aproximativ 4 milioane de călători pe an, începând din 2030, cu un volum cumulat de peste 118 de milioane de călătorii pe întreaga perioadă de operare de 30 de ani și circa 14.000 de călători pe zi.
Pe traseul prioritar , serviciul metropolitan este estimat să atragă aproximativ 4 milioane de călătorii pe an începând din 2030, cu un volum cumulat de peste 118 de milioane de călătorii pe întreaga perioadă de operare de 30 de ani, respectiv circa 14.000 de călătorii pe zi.
Transferul fluxurilor de călători de la transportul rutier la cel feroviar va contribui la reducerea congestiei rutiere și a timpilor de călătorie, scăderea emisiilor de dioxid de carbon și a poluării fonice, creșterea siguranșței și reducerea numărului de accidente rutiere, precum și la regenerarea urbană a gărilor, stațiilor și stațiilor adiacente, mai menționează TPBI în comunicat.