Investigații, reportaje, interviuri, editoriale și știri de interes local.
Thursday , 25 June 2026
BdB e un proiect marca Funky Citizens
Diverse

Doi bucureșteni au COVID cu noua tulpină | Ministerul Sănătății a cerut amânarea relaxării

219

Doi bucureșteni au fost confirmați cu COVID, provocat de noua tulpină depistată în Anglia, și care este mult mai contagioasă decât anterioară. Cei doi sunt în stare bună, la domiciliu, sub supravegherea medicului de familie. Conform datelor din ancheta epidemiologică, cei doi nu au călătorit în ultima perioadă.

Cu toate acestea, Ministerul Sănătății a cerut ca relaxarea măsurilor, ce urma să fie decisă astăzi, de Comitetul Municipal pentru Situații de Urgență, să fie amânată.

Ministerul Sănătății recomandă populației să ceară testarea pentru COVID-19 la primele simptome ale bolii. Având în vedere contagiozitatea mai mare a acestei tulpini, în paralel cu Campania națională de vaccinare, măsurile de protecție rămân la fel de importante: purtarea corectă a măștii de protecție, evitarea zonelor aglomerate, distanțarea socială și igiena mâinilor.

Comunicat Ministerul Sănătății

În acest moment, și alte teste de secvențializare sunt în prelucrare în cadrul laboratorului INBI „Matei Balș”, cu rezultate în curs, în cazul unor alte persoane suspectate de a fi infectate cu noua tulpina.

Autor

pe același subiect

Monetăria Statului lansează o medalie dedicată Centenarului Aviației Civile | FOTO: Inquam Photos /George Călin
ArticoleDiverseȘtiri

Monetăria Statului lansează o medalie dedicată Centenarului Aviației Civile

Monetăria Statului lansează o medalie dedicată Centenarului Aviației Civile, potrivit unui comunicat...

Vreme caldă în Capitală, la finalul acestei săptămâni. ANM prognozează caniculă la începutul săptămânii viitoare | FOTO: Arhiva
ArticoleDiverseȘtiri

Vreme caldă în Capitală la finalul acestei săptămâni. Caniculă la începutul săptămânii viitoare

Încheiem săptămâna cu vreme caldă în Capitală, potrivit prognozei emise de Administrația...

ASPA sterilizări gratuite pisici
ArticoleDiverseȘtiri

ASPA | Campanie de sterilizări gratuite pentru pisici, cu și fără stăpân: sunt 1.500 de locuri disponibile

Autoritatea pentru Supravegherea și Protecția Animalelor (ASPA) București a anunțat o campanie...