Investigații, reportaje, interviuri, editoriale și știri de interes local.
Thursday , 25 June 2026
BdB e un proiect marca Funky Citizens
ArticoleEvenimentȘtiri

Peste 20.000 de mii de lei amenzi, după derby-ul FCSB – Rapid de pe Arena Națională

251
Peste 20.000 de mii de lei amenzi, după derby-ul FCSB - Rapid, jucat aseară, pe Arena Națională. FOTO: FCSB/ Facebook
Peste 20.000 de mii de lei amenzi, după derby-ul FCSB - Rapid, jucat aseară, pe Arena Națională. FOTO: FCSB/ Facebook

Jandarmeria Capitalei a anunțat sancțiunile după derby-ul FCSB – Rapid. Partida s-a jucat, duminică, pe Arenă Națională și s-a încheiat 3‑3.

12 sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 24.400 de lei, au fost aplicate.

De ce au fost amendați suporterii după derby-ul FCSB – Rapid

„O sancţiune contravenţională, în valoare de 10.000 de lei, a fost aplicată organizatorului evenimentului sportiv, iar două sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 10.000 de lei, au fost aplicate societăţii specializate de pază şi protecţie, pentru nerespectarea obligaţiilor ce le revin”, informează un comunicat al Direcţiei Generale de Jandarmi a Municipiului Bucureşti (DGJMB).

Au fost aplicate trei sancţiuni complementare privind interzicerea accesului la competiţiile sportive pe o perioadă de un an.

În continuare, se fac verificări pentru identificarea şi sancţionarea altor persoane care au încălcat cadrul legal în vigoare.

CITEȘTE ȘI: Controlor STB agresat pe linia 10 de tramvai. Agresorul a fugit imediat

40 de suporteri ai echipei Steaua București, prinși cu obiecte și substanțe interzise

40 de suporteri ai echipei Steaua București au fost prinși, sâmbătă, 15 martie, cu obiecte și substanțe interzise. Aceștia se întorceau de la meciul AFC Mușcelu Câmpulung – Steaua București, din Argeş.

Poliția precizează că, înainte de începerea meciului, la intrarea pe stadion, între suporterii Stelei s-a iscat un conflict. În urma incidentului, o parte dintre aceștia au hotărât să nu mai intre la meci, întorcându-se la București. La intrarea în București, dinspre Autostrada A1, autocarul acestora a fost oprit.

După un control amănunțit, în interiorul acestuia au fost găsite obiecte și substanțe interzise: „resturi vegetale uscate, un cuțit, baston telescopic, box, mănuși de contact și materiale pirotehnice”.

Cei aproximativ 40 de suporteri ai echipei Steaua București au fost îmbarcați în autocar și conduși la poliție pentru identificare și întocmirea actelor necesare stabilirii situației de fapt.

Partida AFC Mușcelu Câmpulung-Steaua București s-a încheiat 0-1.

CITEȘTE ȘI: Sector 6 | 12.000 de lei amendă pentru graffiti într-un pasaj din Crângași

Autor

pe același subiect

Tren metropolitan București Nord - Chitila - Scroviștea
ArticoleMainTransport

Peste 300 de milioane de euro pentru trenul metropolitan de pe ruta București Nord – Chitila – Scroviștea. Lucrările vor fi realizate în patru ani

Investiția pentru proiectul „Trenul Metropolitan București – Ilfov”, pentru traseul prioritar București...

Al patrulea tratament împotriva țânțarilor va începe în această seară | FOTO: PMB
ArticolePrimărieȘtiri

Al patrulea tratament împotriva țânțarilor va începe în această seară

Al patrulea tratament împotriva țânțarilor adulţi va începe în această seară, 25...

Protest în Parcul Tineretului: „Nu risipiți 6,2 milioane de euro pe borduri și mesh-uri”. Foto: FB/ Acţiunea Comunitară Tineretului
ArticolePrimărieȘtiri

Protest în Parcul Tineretului: „Nu risipiți 6,2 milioane de euro pe borduri și mesh-uri”

Un protest împotriva risipei banilor publici are loc joi seara, 25 iunie,...

Ziua Drapelului deviază vineri linia de autobuz 205, timp de trei ore. Foto: TPBI
ArticoleȘtiriTransport

Ziua Drapelului deviază linia de autobuz 205, vineri, timp de trei ore

Linia de autobuz 205 circulă deviat vineri, 26 iunie, timp de trei...