Investigații, reportaje, interviuri, editoriale și știri de interes local.
Saturday , 27 June 2026
BdB e un proiect marca Funky Citizens
SănătateȘtiri

București, Pacientul Zero | 14 poliţişti din Capitală, în carantină, după un meci de fotbal

347
sursa foto: Dimitri Karastelev, unsplash.com

14 polițiști din sectorul 4, București sunt în carantină, de ieri după amiază, după ce, pe 6 martie, au jucat fotbal cu un coleg care se infectase, indirect de la fostul șef al Poliției Capitalei, actual angajat al ADP. Polițistul a luat boala de la mama sa cu care Pacientul Zero se întâlnise la serviciu, la ADP sector 4, cu ocazia Mărțișorului. Decizia de a-i plasa în carantină pe cei 14 polițiști a fost luată de conducerea Inspectoratului General al Poliției.

Printre cei imobilizați la domiciliu se află adjunctul-şef al Sectorului 4 Poliţie, dar şi şeful secţiei 14.

Au fost anunţate Direcţia de Sănătate Publică a municipiului Bucureşti şi Serviciul Medical din cadrul Direcţiei Generale a Primăriei. Acum, autorităţile aşteaptă rezultatele testelor celor 14.

sursa foto: grupul de Facebook Politia Romana – Noua Generatie

Coleg cu pacientul 61 la ADP sector 4 este chiar fostul șef al Poliției Capitalei, care a infectat mai multe persoane după ce a minţit cu privire la o vacanţă în Israel.

Înainte de a fi băgat în izolare, a avut contacte cu sute de persoane de la spitalul Dimitrie Gerota, SRI, ADP Sector 4, Primăria Capitalei, Evidenţia Populaţiei, şcoala 56 şi un after-school.

Autor

pe același subiect

Autobuzele liniei 610
ArticoleȘtiriTransport

Autobuzele liniei 610 vor funcționa pe un traseu modificat, de sâmbătă

De sâmbătă, 27 iunie, autobuzele liniei 610 vor funcționa pe un traseu...

Recomandări sfaturi pe timp de caniculă în București
ArticoleDiverseȘtiri

Recomandările ASSMB pentru a fi în siguranță pe timp de caniculă, în București

Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale București (ASSMB) a emis câteva recomandări pentru...