Orașul Bragadiru a ajuns la o incidență de 19.42 de cazuri, la mia de locuitori, în ultimele 14 zile, cea mai mare din țară.
Într-un top 10 după incidența COVID, se mai regăsesc alte 6 localități ilfovene și Municipiul București.

603 persoane din Bragadiru a u fost depisate pozitiv în ultimele 14 zile, ceea ce, la o populație de 31.000 de locuitori, înseamnă că o persoană din 50 a fost infectată cu COVID, doar în ultima jumătate de lună.

Situația nu e cu mult mai bună nici în Popești Leordeni sau Voluntari unde incidența este peste 17 la mie sau Otopeni cu 16.16.

În toate localitățile de mai sus sunt în vigoare, de luna trecută, măsuri menite să reducă numărul de îmbolnăviri. Ce a decis CJSU Ilfov puteți citi aici.

Cum arata topul primelor 10 orașe din România, după incidența COVID19

1ILFOVORAŞ BRAGADIRU3100060219,42
2ILFOVORAŞ POPEŞTI-LEORDENI4400177117,52
3ILFOVORAŞ VOLUNTARI4584379217,28
4ILFOVORAŞ OTOPENI2054233216,16
5TELEORMANORAŞ VIDELE1115517115,33
6ILFOVORAŞ MĂGURELE1259718814,92
7BUCUREȘTIMUNICIPIUL BUCUREȘTI22052273243014,71
8ILFOVORAŞ BUFTEA2356330412,9
9TIMIŞMUNICIPIUL TIMIŞOARA322070409112,7
10ILFOVORAŞ PANTELIMON3120839512,66

Orașele Bragadiru, Popești Leordeni și Volunatari se regăsesc și în clasamentul vaccinării din Județul Ilfov, cu o rata de imunizare în jur de 40%. Profesorul Răzvan Cherecheș a explicat, pentru Hotnews.ro, de ce chiar în zone cu o rata mare a vaccinării, numărul de îmbolnăviri rămâne ridicat, luând ca exemplu Capitala care are cel mai mare procent de persoane vaccinate din țară dar și cele mai multe cazuri.

“Cu doar 46,13% dintre locuitori vaccinați, chiar dacă vorbim despre cea mai mare rată de vaccinare din țară, Bucureștiul este departe de a atinge imunitatea de grup, iar într-o zonă foarte dens populată, așa cum este Capitala, virusul se transmite foarte repede, a spus Răzvan Cherecheș pentru Hotnews.ro

sursa foto cover Primaria Bragadiru

(Visited 55 times, 1 visits today)