Pe 2 februarie 2021, Primăria Sector 4 a cumpărat, prin achiziție directă din SEAP, 27 de insigne cu specificația Consilier Local, din tombac argintat, cu tricolor vopsit și aplicatie stema aurită, vopsită, protejată cu poliester, la prețul de 128 de lei bucata. Este ultima dintr-o serie de zeci de achiziții de insigne și însemne făcute de autoritățile locale în ultimii patru ani. Din 2018, 3 milioane de lei s-au transformat în insigne. În Capitală, cele mai multe insigne au stat pe pieptul angajaților din instituții naționale și locale.

2018, anul lansării noului trend – insignele

Între 2011-2017, sumele cheltuite la nivel național pentru achiziționarea de insignea au fost mai multe modice – în jur de 40.000 de euro, în total. 2018 a fost unul bun pentru producția de insigne, aproape spectaculos. Creșterea față de 2017 a fost de 1100%.

De unde această apetență?

Aparent, de la sărbătoarea Centenarului. Dacă studiem lista de achiziții din SEAP, cele mai multe au, în denumirea contractului, ceva legat de sărbătorirea a 100 de ani de la înfăptuirea Românii Mari. Instituții mici și mari de peste tot din țară au comandat insigne care să puncteze evenimentul.

Campioană absolută la nivel național, la achiziția de insigne în 2018 a fost Poliția Locală Sector 2, urmată îndeaproape de Secretariatul General al Guvernului.

PL S2 a cumpărat 24.683 de insigne, cu 5 lei bucata, adică a cheltuit 123.415 lei. Din descrierea achiziției aflăm și cum au arătat aceste insigne :

Insigna aniversară „Centenar 2018”, Dimensiune – 30 mm diametru x 1.3 mm grosime Material: oțel presat Personalizare – finisaj auriu + culori email Mod ambalare – individual in punguță.

Secretariatul General al Guvernului a cumpărat nu doar insigne dedicate Centenarului ci și unele cu sigla guvernului sau cu tricolor. Nota de plată – 100.000 de lei.

Doar că SGG a ales o variantă mai ieftină decât PLS2 – doar 22 de lei bucata.

În total, la nivel național în 2018 s-au cheltuit 1.218.442 lei în 427 de contracte de achiziții insigne.

2019 – moda insignelor se consolidează

Odată descoperită noua jucărie, insigna, autoritățile locale și publice au continuat achizițiile și în 2019, chiar dacă nu au mai avut nimic special de marcat și sărbătorit. 1,06 milioane de lei s-au cheltuit la nivel național, în 239 de contracte.

Campionii insignelor în 2019 sunt din nou Secretariatul General al Guvernului, Centrul Proedus și Poliția Locală a municipiului București.

Autoritati Contracte RON 
SECRETARIATUL GENERAL AL GUVERNULUI3114,322.5
Centrul de proiecte educationale si sportive Bucuresti-Proedus2102,400
Directia Generala de Politie Locala si Control a Municipiului Bucuresti299,000
sursa SEAP

Pe ce s-au dus banii?

SGG a cumpărat, de exemplu, pe 27.08.2019, 1000 de seturi de insigne aurite la un preț de 105 lei pe bucată, cu următoarea descriere în SEAP:

Set de 4 insigne format din insigna stema României mare de dimensiune -2,4/1,7 cm, insigna stema României mică de dimensiune -1,4/1,0 cm,insigna steag U.E.si România încrucișat de dimensiune -2,3/1,8 cm,insigna steag România de dimensiune -0,8/0,4 cm , turnate din zamac, prelucrare prin turnare si nichelare,acoperite cu aur galvanic de 24 K, prindere element tip pin,pictate manual,acoperite cu rașini siliconice și emailate manual, ambalate în cutie de plastic cu capac transparent de dimensiune -8,1/5,5 cm

Nu la fel de clar este însă, pe ce a cheltuit Centrul Proedus 17.000 de euro. Din descrierea din SEAP aflăm că a fost vorba de 2000 de insigne decupate pe contur, aurite, la prețul de 38 de lei bucata.

Material; alama Aurit, finisat Procedeu personalizare: gravura, decupaj pe contur ( maxim 30 x 11 mm) Umplere cu email o singura culoare (fără decolorîri sau nuanțe) Ambalare individual in cutii de pluș

Poliția locală a municipiului București a dat 49.500 de lei pe 550 de ecusoane metalice, nominal cu număr de identificare + suport din piele naturală, prevăzut cu sistem de prindere la gât și la centura, la un preț de 90 de lei bucata.

Insignele de pandemie – 150.000 de euro

Nici în anul pandemiei, restricțiile și banii necesari în plus pentru echipamentele medicale n-au oprit moda insignelor. Doar că s-au schimbat beneficiarii achizițiilor – SRI, STS și MAPN au cheltuit cei mai mulți bani pe simboluri metalice.

UNITATEA MILITARA 0461 BUCURESTI – SRI294,609.48
Serviciul de Telecomunicatii Speciale1578,190
Ministerul Apararii – Unitatea Militara 02214161,065
Directia de administrare a unitatilor de invatamant sector 4144,850
Sursa SEAP

Ce au cumpărat fiecare?

SRI a cheltuit cei mulți bani – 49.200 lei – pe 13.000 de insigne despre care SEAP nu ne spune prea multe. 

Insignă cu grafică 2D în două planuri; Diametru: 23 ± 1 mm; material: aliaj din zinc și aluminiu; gravură: laser Yag; Acoperire: cu argint antic patinat; Sistem de prindere: pin și fluturaș antirotire; Ambalare: individual în punguliță de plastic.

STS a avut o listă mai lungă de cumpărături. Au fost 15 contracte, în valoare totală de 78.190 de lei, cel mai scump fiind cel încheiat pe 7 aprilie, în plină stare de urgență – 66 de semne onorifice, 260 de lei bucata.

sursa SEAP

În august 2020, Direcția de Administrare a Unităților de Învățâmânt Sector 4 a avut nevoie urgentă de 6300 de insigne. Așa că a intrat pe SEAP și le-a cumpărat direct din catalogul electronic, pentru suma totală de 44.850 lei. Cum anume arătau acestea nu e foarte clar Achiziție insigne având urmatoarele caracteristici: d = 58mm Suport metalic Sistem fixare cu ac Folie protecție transparentă deasupra printului Print digital policromie

Firmele care topesc banii și fac insignele

De moda insignelor au profitat, binențeles, și antreprenorii privați dar și firme de stat.

FirmaNr. contracteSuma
COMGAR International S.R.L.95454,061
Monetaria Statului50218,998
IMPERIAL ACCESORIES S.R.L.6205,756
ACCESORII PROD55181,522
SC TOP CREATIVE ADVERTISING SRL1123,415
PORTALIS MEDIA PROJECT SRL8122,544
PROMODEUS PRODUCTION12112,591

De departe, cea mai de succes firmă în domeniu este COMGAR International SRL, care a reușit în 4 ani, 95 de contracte cu instituții publice, în valoare de 454,061 lei. Firma este din București și îi are ca acționari principali pe Călin și Camelia Gărdăreanu și 3 angajați, conform datelor de la Ministerul de Finanțe.

Pe locul 2 după sumele câștigate este RA Monetăria Statului50 de contracte în valoare totală de 218,998 lei.

IMPERIAL ACCESORIES S.R.L. are puține contracte, dar de valoare mare. A câștigat 205.756 de lei, din 6 contracte, cel mai mare cu SGG. Firma este din Oradea, și îl are ca unic acționar pe Bologan Horia Vasile. Conform datelor de la MF, obiectul principal de activitate al societății este Intermedieri in comertul cu produse diverse și avea în 2019, 2 angajați.

ACCESORII PROD SRL este înregistrată tot în Oradea, acționar fiind Kiraly Ghizela. Are 2 angajați și domeniu principal de activitate Intermedieri in comertul cu produse diverse.

SC TOP CREATIVE ADVERTISING are sediul în București și este deținută de Gheorghiu Virginia Alexandra. Din ultima declarație depusă la MF, în 2018, reiese că societatea are un angajat și ca domeniu principal de activitate Activități ale agențiilor de publicitate.

Și PORTALIS MEDIA PROJECT este din București, are ca unic asociat pe Șerban Andrei Mircea, un angajat în 2019 și ca activitate principală Activități ale agențiilor de publicitate.

PROMODEUS PRODUCTION SRL a fost înființată în 2019, în București de Ion Alexandru Tolu, și a reușit în 2 ani să producă doar din insigne 112.000 lei. La MF firma figurează cu 1 angajat și are ca obiect principal Activități ale agențiilor de publicitate.

sursa foto cover Facebook Promodeus Production

(Visited 583 times, 1 visits today)