Investigații, reportaje, interviuri, editoriale și știri de interes local.
Tuesday , 23 June 2026
BdB e un proiect marca Funky Citizens
ȘtiriTransport

Ion Rădoi anunță “o criză a foamei” în România și că are o adresă “de 200 de mii de semnături din partea Canadei, din partea Americii”

298

Unitatea – Sindicatul Liber Metrou (USLM) a organizat o conferință de presă cu tema “România încotro?” în cadrul căreia liderul de sindicat, Ion Rădoi, a lansat un avertisment public cu privire la o iminentă criză de alimente în România, în contextul unor scumpiri care ar fi avut loc în ultima perioadă.

O să ajungem într-o criză a foamei, oameni buni. Mai vorbim și în viitor”, a subliniat Ion Rădoi la începutul conferinței de presă.

Liderul de sindicat a adăugat că deține și o adresă cu 200.000 de semnături al cărei subiect pare că ar fi îngrijorarea partenerilor externi ai USLM cu privire la bugetul național pe 2021.

Avem o adresă de 200 de mii de semnături din partea Canadei, din partea Americii, avem din partea Federației Europene a Transportatorilor, avem din partea Federației Mondiale a Transportatorilor cu sediul la Londra. Sunt unul dintre primii cinci membri pe Europa, la Bruxelles și sunt în cunostință de cauză. […] Adresa este către ambasadele României din Europa, către președintele României, către Guvernul României[…] prin care se exprimă îngrijorarea față de bugetul de austeritate al guvernului român, nu numai cel pentru metrou”, a explicat Rădoi.

În cadrul conferinței, Ion Rădoi a vorbit și despre scandalul demolării spațiilor comerciale controlate de sindicat dar și despre lipsa de personal de la nivelul Metrorex.

Așteptăm de cinci ani să dăm în exploatare Magistrala 5, avem nevoie de 1.000 de locuri de muncă. Pe Magistrala 5 sunt 10 stații și cinci depouri. Niciun metrou din lume nu este rentabil. Nu avem cu cine să lucrăm. Ieri am avut o întâlnire pentru învățământul dual, pentru a face școli profesionale și licee tehnice. Avem nevoie de acești specialiști. Au ieșit la pensie aproape 500 de oameni”, susține liderul sindical.

Acesta l-a mai acuzat pe ministrul Transporturilor, Cătălin Drulă, că ”din cei 27 de miniștri, este singurul care refuză dialogul social”.

Mai mult, Ion Rădoi precizează că spațiile comerciale de la metrou ”au fost făcute cu aprobarea administrației și a constructorului de metrou”.

31 de ani nu au incomodat pe nimeni acele spații comerciale. Afacerea se poate duce pe un interes ascuns. Se dorește să vină o anumită firmă și să preia spațiile. În aceste condiții, trebuie să recuperăm și noi. Am lansat un proces de lichidare, iar acest proces îl urmărim până la nivel de CEDO“, a mai spus Ion Rădoi.

Conferința de presă poate fi urmărită integral mai jos:

FOTO: Inquam Photos/Octav Ganea

Autor

pe același subiect

„Bătrânele” tramvaie Tatra se retrag. Cum arată programul ultimelor drumuri pe rețeaua de transport din Capitală | FOTO: Ion Mateș
ArticoleȘtiriTransport

„Bătrânele” tramvaie Tatra se retrag. Cum arată programul ultimelor curse

„Bătrânele” tramvaie Tatra se retrag. Călătorii își vor putea lua rămas bun...

Romfilatelia lansează o colecție dedicată inaugurării primului serviciu poștal aerian București - Chișinău | FOTO: (ilustrativ) Inquam Photos /Ovidiu Micsik
ArticoleȘtiri

Romfilatelia lansează o colecție dedicată inaugurării primului serviciu poștal aerian București – Chișinău

Romfilatelia lansează o colecție dedicată inaugurării primului serviciu poștal aerian București –...

Amenzi dublate hrănirea păsărilor Sector 2
ArticolePrimărieȘtiri

Reguli noi pentru locuitorii din Sectorul 2: amenzi dublate pentru hrănirea păsărilor pe stradă

Amenzile ar putea fi dublate pentru hrănirea păsărilor pe stradă în Sectorul...

Cât costă socializarea pensionarilor sub administrația Negoiță. Majorări substanțiale propuse de la 1 iulie | FOTO: ilustrativ / arhiva
ArticolePrimărieȘtiri

Cât costă socializarea pensionarilor sub administrația Negoiță. Majorări substanțiale propuse de la 1 iulie

Un proiect de hotărâre care așteaptă votul consilierilor locali din Sectorul 3...