Investigații, reportaje, interviuri, editoriale și știri de interes local.
Thursday , 25 June 2026
BdB e un proiect marca Funky Citizens
MediuSănătate

„Inexplicabila” undă de poluare care a măturat azi-noapte Capitala și așa sufocată. Diferențe între senzorii de stat din România și cei din Bulgaria

320

Un val de poluare, care a cuprins Bucureștiul azi-noapte și care s-a așezat pe emisiile deja existente, a venit dinspre municipiul Giurgiu, arată datele consultate de Buletin de București. Cel mai sudic senzor din rețeaua zonală uRAD Monitor, aflat în comuna Berceni, a înregistrat depășiri de aproape 12 ori la indicele PM2.5. Valori extreme a arătat și senzorul de stat din Bulgaria, din orașul Ruse, în timp ce stația din Rețeaua Națională de Monitorizare a Calității Aerului, amplasată în municipiul Giurgiu, la aproximativ trei kilometri distanță, a fost pe verde.  

Unda de poluare a cuprins Bucureștiul imediat după miezul nopții, pe direcția Sud-Vest Nord-Est când senzorii independenți arătau deja valori foarte ridicate, mai ales în zona Bucureștii Noi și Lacul Morii. Aici, valorile pentru PM2.5 indicau depășiri de până la cinci ori față de limitele legale.

Recordul a fost înregistrat de cel mai sudic senzor din rețeaua zonală uRAD Monitor, aflat în comuna Berceni, aproape de ora 01:00. Aici s-au înregistrat 295 μg/m3 la PM 2.5 în condițiile în care limita legală este de 25 μg/m3.

Valori mult mai mari decât media din București s-au înregistrat în orașul Fundulea din Estul Capitalei. Aici cantitatea de PM 2.5 a început să crească începând cu ora 1:30 iar vârful a fost atins aproape de ora 2:00, când poluanții au ajuns la 128  μg/m3.

Cele mai mari depășiri la PM2.5 s-au înregistrat în comuna Berceni, după ora 12 noaptea.

Pe principalul agregator de date statistice pe calitatea aerului, WAQI.Info: World Air Quality Index, Buletin de București a descoperit valori similare cu cele din comuna berceni doar la senzorul de stat din orașul Ruse din Bulgaria. Aici, aseară la ora 11:00, valorile pentru PM 2.5 au urcat până la 185 μg/m3.

Senzorul de stat din Bulgaria, “sincronizat” la valori cu cel din comuna Berceni.

În schimb, în Giurgiu, la aproximativ trei kilometri distanță, senzorul de stat românesc a fost pe verde. Deși nu are capacitătea să monitorizeze particulele de PM 2.5, ci doar pe cele ceva mai mari în diametru, de PM 10, stația din Rețeaua Națională de Monitorizare a Calității Aerului nu a înregistrat nicio anomalie.

Diferențe substanțiale între senzorii de stat din România și Bulgaria, la ora 02:45.

Dacă la Ruse, la ora 11:00 senzorul pentru PM 10 arăta 88 μg/m3, cel românesc de la Giurgiu, aflat la trei kilometri distanță, arăta valori de 11 ori mai mici, de doar 8 μg/m3.

Asta în condițiile în care indicatorii PM 2.5 și PM10 se află în strânsă legătură, de regulă au aceeași sursă și conțin același tip de microparticule.   

Modelul de dispersie al poluanților calculat pe baza senzorilor din regiune.

Drone cu senzori, la Garda de Mediu

În noaptea de vineri spre sâmbătă, senzorii de aer din Capitală au fost pe roșu, pentru prima dată în ultimele zile.

Noul comisarul-șef al Gărzii de Mediu, Octavian Berceanu, spune că arderile ilegale din Ilfov au fost oprite însă din cauză că nu a bătut vântul, particulele generate de încălzirea cu centrale de apartament și sobe au cauzat acest fenomen.

Octavian Berceanu a adăugat că anul acesta “e foarte probabil ca Garda de Mediu sa fie dotată de către Ministerul Mediului cu drone cu cei mai performanți senzori care sa ne arate exact ce iese pe coșul fiecărei sobe pe timpul nopții, compozitia chimica a gazelor, concentrația particulelor si temperatura.

Autor

  • Cătălin Doscaș

    Reporter și redactor-șef Buletin de București. Lucrează în mass-media de la vârsta de 15 ani, când a publicat primele articole în presa locală din Tecuci. În București a lucrat în redacții radio ca reporter, redactor și prezentator (StudentFM, NaționalFM, Radio Total, Smart FM), unde a acoperit domeniile politic, economic, social și externe. Ulterior, a fost editor-coordonator al postului Realitatea FM. Experiența în jurnalismul online a dobândit-o la portalul B365.ro, unde a fost editor. În 2012 s-a angajat în televiziune. La Realitatea TV a fost, pe rând, reporter la secția Social, reporter special la emisiunea de reportaje și anchete „Reporterii Realității”, dar și editor al jurnalelor de știri. Ulterior, a făcut parte din secția de Investigații de la Digi24 și a lucrat la campania „România furată”. A revenit în presa scrisă în 2017, ca reporter special, în cadrul unui proiect de repoziționare a tabloidului Libertatea în cotidian generalist. Este jurnalist Buletin de București din 2019.

scris de

Cătălin Doscaș

Reporter și redactor-șef Buletin de București. Lucrează în mass-media de la vârsta de 15 ani, când a publicat primele articole în presa locală din Tecuci. În București a lucrat în redacții radio ca reporter, redactor și prezentator (StudentFM, NaționalFM, Radio Total, Smart FM), unde a acoperit domeniile politic, economic, social și externe. Ulterior, a fost editor-coordonator al postului Realitatea FM. Experiența în jurnalismul online a dobândit-o la portalul B365.ro, unde a fost editor. În 2012 s-a angajat în televiziune. La Realitatea TV a fost, pe rând, reporter la secția Social, reporter special la emisiunea de reportaje și anchete „Reporterii Realității”, dar și editor al jurnalelor de știri. Ulterior, a făcut parte din secția de Investigații de la Digi24 și a lucrat la campania „România furată”. A revenit în presa scrisă în 2017, ca reporter special, în cadrul unui proiect de repoziționare a tabloidului Libertatea în cotidian generalist. Este jurnalist Buletin de București din 2019.

pe același subiect

Eveniment dedicat arborilor remarcabili ai Bucureștiului. Cum pot fi identificaţi şi protejaţi. Foto: Reţeaua pentru Natură Urbană
ArticoleMediuȘtiri

Eveniment dedicat arborilor remarcabili ai Bucureștiului. Cum pot fi identificaţi şi protejaţi

Rețeaua pentru Natură Urbană organizează evenimente dedicate arborilor remarcabili în București și...