Investigații, reportaje, interviuri, editoriale și știri de interes local.
Wednesday , 24 June 2026
BdB e un proiect marca Funky Citizens
ArticoleEvenimentȘtiriTransport

Sistemul e-SIGUR a ajuns în Bucureşti. Radare amplasate pe două şosele importante ale Capitalei

1.1k
e-SIGUR a ajuns în Bucureşti
Sistemul e-SIGUR, pe Antiaeriană şi pe Splaiul Unirii.

Sistemul e-SIGUR a ajuns în Bucureşti. Brigada Rutieră a anunțat că agenţii au ieşit în trafic cu adare montate pe trepiede mobile, amplasate, momentan, pe Splaiul Unirii şi Şoseaua Antiaeriană, două dintre arterele cunoscute pentru faptul că şoferii calcă prea mult pedala de acceleraţie.

„Polițiștii acționează astăzi, 15 martie, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din municipiul București.

Reamintim că acest sistem de monitorizare a traficului utilizează dispozitive radar, montate pe trepiede mobile. Acestea surprind în timp real vehiculele care depășesc limita legală de viteză sau care comit alte abateri de la legislația rutieră, contribuind astfel la prevenirea și sancționarea comportamentelor care pun în pericol siguranța participanților la trafic.

Nerespectarea regimului legal de viteză reprezintă una dintre principalele cauze ale accidentelor rutiere, iar scopul implementării acestui sistem și al tuturor acțiunilor desfășurate în teren de polițiști este prevenirea evenimentelor rutiere și protejarea tuturor participanților la trafic”, se arată într-un comunicat al Poliției Rutiere a Capitalei.

e-SIGUR a ajuns în Bucureşti, dar şi în Ilfov

Buletin de Bucureşti scria de pe 10 martie că sistemul a fost folosit pe şoselele din judeţ încă de la începutul lunii. IPJ Ilfov transmitea că radarele au fost amplasate pe DN1 şi pe DN2.

Radarele sunt trecute pe modul automat şi înregistrează până în momentul în care îşi ating capacitatea de stocare.

Ulterior, echipajele desemnate să se ocupe de ele vizionează imaginile, le procesează, află cine a fost la volan şi trimit amenzile, prin poştă, vitezomanilor.

De altfel, există nemulţumiri şi ironii în spaţiul public cu privire la această „semiautomatizare”. Oamenii spun că sistemul ar fi putut fi complet automatizat, fără să mai fie implicaţi oameni în proces. Un argument ar fi accelerarea procesului, de la constatare, la trimiterea amenzii.

Un alt argument este că poliţiştii ar putea da amenzile „selectiv”, spun oamenii, în funcţie de oamenii protejaţi de „pile politice” sau de altă natură.

Sistemul e-SIGUR de radare fixe este jalon în PNRR, pentru că România este ţara cu cele mai multe decese în accidente rutiere per milion de locuitori.

CITEŞTE ŞI: „Radare fixe” pe autostrăzile A1 şi A2. Programul premergător al sistemului e-SIGUR a început pe 1 ianuarie

Autor

pe același subiect

ASPA sterilizări gratuite pisici
ArticoleDiverseȘtiri

ASPA | Campanie de sterilizări gratuite pentru pisici, cu și fără stăpân: sunt 1.500 de locuri disponibile

Autoritatea pentru Supravegherea și Protecția Animalelor (ASPA) București a anunțat o campanie...

Salarii medii nete 17.5000 de lei Algorithm Residențial
ArticoleMainPrimărie

Salarii medii brute de 17.500 de lei la Algorithm Residențial, compania municipală a Sectorului 3

Bugetul companiei municipale a Sectorului 3, Algorithm Residențial SRL, include salarii medii...

Eveniment dedicat arborilor remarcabili ai Bucureștiului. Cum pot fi identificaţi şi protejaţi. Foto: Reţeaua pentru Natură Urbană
ArticoleMediuȘtiri

Eveniment dedicat arborilor remarcabili ai Bucureștiului. Cum pot fi identificaţi şi protejaţi

Rețeaua pentru Natură Urbană organizează evenimente dedicate arborilor remarcabili în București și...